ساعت هوشمند شما در خطر است!


بسیاری از ما برای جلوگیری از حملات سایبری هکرها هر کاری که می توانیم برای ایمن سازی دستگاه های خود انجام می دهیم، اما معمولاً از خطراتی که ساعت های هوشمند ما را تهدید می کند آگاه نیستیم. اگرچه ساعت های هوشمند معمولاً علاوه بر دستگاه اصلی به عنوان لوازم جانبی نیز مورد استفاده قرار می گیرند، اما همچنان این خطر وجود دارد که هکرها از آنها برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند.

چرا هکرها باید ساعت های هوشمند را هک کنند؟

ساعت های هوشمند می توانند اطلاعات مختلفی مانند شماره تلفن، آدرس ایمیل، اطلاعات ورود به سایت های مختلف و اطلاعات پرداخت را ذخیره کنند که در صورت استخراج، هکر می تواند از آنها سوء استفاده کند.

درست است که اطلاعات ذخیره شده در تلفن همراه احتمالا مهمتر و ارزشمندتر از اطلاعات ذخیره شده در ساعت هوشمند است. اما این بدان معنا نیست که هیچ اطلاعات ارزشمندی در مورد آنها وجود ندارد. حتی یک شماره تلفن ساده یا اطلاعات ورود به یک وب سایت به هکر دسترسی زیادی می دهد. بنابراین، نباید تصور کرد که اطلاعات ذخیره شده در ساعت هوشمند برای یک هکر مهم نیست.

ساعت های هوشمند چگونه هک می شوند؟

می توان گفت که ساعت های هوشمند کامپیوترهای کوچکی هستند که روی مچ دست دارند. با استفاده از ساعت‌های هوشمند می‌توانید به اینترنت متصل شوید، از بلوتوث استفاده کنید، تماس بگیرید، پیام ارسال کنید یا خرید کنید.

روش های حمله از راه دور بسیار زیادی وجود دارد که نمی توان همه آنها را فهرست کرد، اما چند روش وجود دارد که ساعت های هوشمند را آسیب پذیرتر می کند.

فیشینگ نوعی جرایم سایبری است که از طریق روش‌های ارتباطی مختلف مانند ایمیل، پیامک و حتی پیام‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌کنید رخ می‌دهد و منجر به انتشار بدافزار یا سرقت اطلاعات کاربران می‌شود.

به عنوان مثال، فرض کنید ناخودآگاه یک ایمیل فیشینگ را در ساعت هوشمند خود باز کرده اید. بدافزار از لحظه ای که روی دستگاه شما نصب و فعال می شود، می تواند مکان و فعالیت های شما را ضبط کند و اطلاعات شما را بدزدد. انواع دیگری از این بدافزارها وجود دارد که به هکر اجازه می دهد دستگاه را مسدود کرده و از کاربر اخاذی کند.

علاوه بر این، استفاده از ساعت های هوشمند بلوتوث نیز خطرناک است. بلوتوث یک ارتباط بی سیم کوتاه برد است که برای جفت شدن با دستگاه های دیگر مانند بلندگوها و هدفون های بی سیم استفاده می شود. بلوتوث در ساعت های هوشمند با اتصال به تلفن همراه امکان برقراری تماس، کنترل موسیقی، کنترل دکمه شاتر دوربین و برخی عملکردهای مختلف دیگر را فراهم می کند.

هنگامی که از بلوتوث برای اتصال تلفن همراه به ساعت هوشمند استفاده می شود، راهی برای نفوذ به دستگاه ایجاد می کند که در آن هکرها می توانند با تداخل در ارتباطات به اطلاعات مبادله شده بین تلفن همراه و ساعت هوشمند دسترسی پیدا کنند.

چگونه از ساعت هوشمند خود در برابر هکرها محافظت کنیم؟

همانطور که قبلاً گفتیم ساعت های هوشمند از ارتباطات بی سیم زیادی استفاده می کنند. همه این راه ها پتانسیل استفاده توسط هکرها را دارند. بنابراین منطقی است که آنها را فقط در صورت نیاز فعال کنید. به عنوان مثال، اگر برای مدتی به NFC نیاز ندارید. تا زمانی که بتوانید دوباره از آن استفاده کنید، آن را غیرفعال کنید. علاوه بر این، سعی کنید از اتصال ساعت هوشمند خود به دستگاه های ناشناس خودداری کنید زیرا اگر آنها به بدافزار آلوده شوند، می توانند ساعت هوشمند شما را نیز آلوده کنند.

اتصال ساعت هوشمند به شبکه وای فای عمومی آن را به یک هدف آسان برای هکرها تبدیل می کند. این قانون برای همه دستگاه ها مانند لپ تاپ، تبلت، تلفن همراه و ساعت هوشمند اعمال می شود. اگر هنگام اتصال به وای فای عمومی از پروتکل های امنیتی مانند VPN استفاده نمی کنید، در برابر سرقت داده ها و ثبت فعالیت توسط هکرها آسیب پذیر هستید.

به روز رسانی نرم افزار ساعت های هوشمند به خصوص سیستم عامل آن ها می تواند نقش اساسی در بالا بردن سطح امنیت داشته باشد. به روز رسانی نرم افزار مزایای بسیاری دارد که یکی از آنها رفع آسیب پذیری های امنیتی است.

راه دیگر این است که برای انتخاب ساعت هوشمند به سراغ برندهای معروف و مورد اعتماد بروید. دستگاه‌های ارزان‌تر معمولاً از پروتکل‌های امنیتی ضعیف‌تر برای پایین نگه داشتن قیمت استفاده می‌کنند. البته این همیشه درست نیست، اما معمولاً بهتر است به سراغ محصولی بروید که نظرات مثبت زیادی دارد و یک برند شناخته شده دارد.

امروزه بیشتر دستگاه ها در برابر حملات هکرها آسیب پذیر هستند و ساعت های هوشمند نیز در لیست این دستگاه ها قرار دارند. با توجه به راه های زیادی که ساعت های هوشمند به دستگاه های مختلف متصل می شوند. این دستگاه ها قربانیان احتمالی هکرها هستند. اگر از ساعت هوشمند استفاده می کنید و نگران فعالیت هکرها هستید، می توانید از موارد ذکر شده در بالا برای افزایش امنیت خود و دستگاه خود استفاده کنید.

چه روش های دیگری را برای افزایش امنیت ساعت های هوشمند در برابر حملات هکرها می شناسید؟