سازمان سنجش اعلام کرد: توقف ثبت نام داوطلبان آزمون آیلتس موقت است


پس از ساعت ها بلاتکلیفی و گمانه زنی درباره برگزاری آزمون آیلتس، رئیس مرکز المپیاد دانشجویی و امور آزمون های بین المللی سازمان سنسه از موقتی بودن توقف ثبت نام آیلتس خبر داد.

این خبر در حالی اعلام شد که اخبار غیر رسمی از تعلیق آزمون آیلتس از شب گذشته خبر می داد و هیچ یک از مسئولان رسما این خبر را تایید یا تکذیب نکردند. این خبر غیررسمی در کانال یکی از مراکز برگزار کننده آزمون آیلتس منتشر شده است: «به دنبال دستور ابلاغی سازمان سنجش و آموزش کشور مورخ 30 دی ماه 1401 مبنی بر توقف ثبت نام آزمون آیلتس از تاریخ 10/3/1401 در. کلیه مراکز ثبت نام کلیه آزمون های اصلی سه مرکز اصلی از اول اسفندماه تا اطلاع ثانوی متوقف می شود بدیهی است این آزمون برای افرادی که قبلاً در آزمون های بعد از اول اسفند ثبت نام کرده اند برگزار می شود. فعلا در آزمون های بعد از اول اسفند ثبت نام جدیدی انجام نمی شود، لازم به ذکر است ظرفیت محدودی برای آزمون های دی و بهمن ماه باقی مانده است که بر اساس اولویت ثبت نام در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد. امیدواریم با رفع موانع و مشکلات موجود هر چه سریعتر روند ثبت نام به روال عادی بازگردد.»

این خبر نگرانی های زیادی را در بین کسانی که قصد مهاجرت و ادامه تحصیل در دانشگاه های خارجی را در برنامه های آتی خود دارند، ایجاد کرد و سکوت منابع رسمی خبر نیز بر این نگرانی ها افزود. به خصوص اینکه در ماه های گذشته با اعلام قوانین و ارقام جدید برای آزادسازی مدارک دانشگاهی، راه ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور بیش از پیش دور شده است.

ساعاتی پس از انتشار اخبار غیر رسمی، سرانجام ایسنا از قول یکی از مسئولان سازمان سنجش کشور اعلام کرد که این تعلیق ثبت نام موقتی خواهد بود.

رئیس مرکز المپیاد دانش آموزی و امور آزمون های بین المللی سازمان سنجش آموزش کشور بر بازنگری آیین نامه ها، توسعه مراکز برگزاری و رفع مشکلات موجود آزمون آیلتس تاکید کرد و گفت: با تمهیدات اندیشیده شده این آزمون انجام خواهد شد. هیچ مشکلی برای داوطلبان شرکت در آزمون آیلتس وجود ندارد.

دکتر غلامرضا یادگرزاده با بیان اینکه آزمون آیلتس توسط سه مرکز اصلی زیر نظر سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود، تصریح کرد: بر اساس مصوبه 798 شورای عالی انقلاب فرهنگی، سازمان وظیفه ساماندهی، صدور مجوز و نظارت بر آزمون های بین المللی از جمله آیلتس. ارزیابی آموزش و پرورش کشور است و بر اساس این مصوبه، قانون تسهیل رقابت و منع انحصار و همچنین اصل 44 قانون اساسی، موظف است زمینه رفع انحصار و تسهیل رقابت را برای مؤسسات متقاضی فراهم کند. آزمون و نظارت موثر بر روند اجرای آزمون های بین المللی. امسال این موضوع جدی گرفته شد.

رئیس مرکز المپیادهای دانش آموزی و امور آزمون های بین المللی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به اقدامات متعدد برای ساماندهی صدور مجوز برای موسسات متقاضی آزمون آیلتس، افزود: درخواست و صدور مجوز از طریق درگاه ملی مجوزها، نظارت بر روند اجرای آزمون‌های بین‌المللی و همچنین مذاکره با مؤسساتی که برای انجام وظایف قانونی خود از امتیاز آزمون خارج از کشور برخوردارند، در دستور کار قرار گرفته است.

دکتر یادگرزاده گفت: سازمان سنجش آموزش کشور وظیفه ساماندهی و نظارت بر وضعیت فعلی آزمون آیلتس، مدیریت ارتباط بین موسسه برگزارکننده آزمون با مراکز و مراکز برگزارکننده آزمون، حفظ حقوق داوطلبان را بر عهده دارد. ضمانت سلامت آزمون و همچنین رفع انحصار و تسهیل رقابت در تلاش است و با هماهنگی نهادهای نظارتی ضمن نظارت مستمر بر آزمون در سطح کشور، اقدامات لازم را در خصوص بازنگری قوانین و مقررات مربوط به آزمون آیلتس.

رئیس مرکز المپیاد دانشجویی و امور آزمون های بین المللی سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: نظارت و تذکر به حوزه های امتحانی، پیگیری قانونی پرونده های تقلب و افشای سؤالات، مذاکره با مؤسسه IDP و تلاش برای رعایت موازین مفاد قانون مبارزه با انحصار و تسهیل رقابت برای رفع مشکلات و حواشی آزمون آیلتس رسیدگی شده و ثبت نام داوطلبان آزمون آیلتس از اول اسفند ماه 1300 به طور موقت متوقف شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور، وی با بیان اینکه بازنگری آیین نامه، توسعه مراکز آزمون و رفع مشکلات موجود با جدیت در حال پیگیری است، گفت: آزمون های ثبت نام شده تا پایان سال جاری برگزار می شود. پایان بهمن ماه طبق برنامه قبلی و امیدواریم اقدامات پیش بینی شده قبل از مهلت ثبت نام جدید تکمیل شود. بدیهی است در هر صورت با هماهنگی های انجام شده مشکلی برای داوطلبان برای شرکت در آزمون آیلتس وجود نخواهد داشت.