زنگ خطر در گوگل به صدا درآمد: تماس با بنیانگذاران شرکت برای گفتگو در مورد ChatGPT


در گزارشی به نقل از نیویورک تایمز، The Verge می نویسد که محبوبیت چت ربات هوش مصنوعی ChatGPT زنگ خطر را در گوگل به صدا درآورده است و این غول صنعت فناوری قصد دارد امسال “نسخه ای از موتور جستجوی خود را با قابلیت های چت بات به نمایش بگذارد”. بیش از 20 پروژه مبتنی بر هوش مصنوعی. معرفی

در پایان سال گذشته، مدیران گوگل اعلام کردند که علیرغم سرمایه گذاری های سنگین در هوش مصنوعی، هنوز خیلی زود است که ویژگی های مبتنی بر چت بات وارد موتور جستجو شود «زیرا ممکن است به اعتبار گوگل لطمه بزند».

گوگل در حال حاضر در حال استفاده گسترده از هوش مصنوعی است و به نظر می رسد که مدیران این شرکت نظر خود را تغییر داده اند.

ساعاتی پیش گوگل از اخراج بیش از 12000 کارمند خود خبر داد. مدیر عامل گوگل در بیانیه ای اعلام کرد که شرکت تحت مدیریت او منابع بیشتری را به فناوری هوش مصنوعی اختصاص می دهد.

در حال حاضر مشخص نیست که چه زمانی قابلیت های چت بات به موتور جستجوی گوگل اضافه می شود. نیویورک تایمز می گوید اسلایدهایی را به دست آورده است که نشان می دهد سایر پروژه های هوش مصنوعی گوگل در I/O 2023 در ماه مه به نمایش گذاشته خواهند شد. گوگل قبلاً در کنفرانس سالانه I/O ویژگی هایی مانند Duplex و Google Glass را معرفی کرده بود.

ظاهرا وضعیت آنقدر جدی است که لری پیج و برو سرگیبنیانگذاران گوگل که سهامداران اصلی آلفابت (شرکت مادر) هستند، به رهبران گوگل “مشاوره” کرده و برخی از برنامه ها را تایید کرده اند. گفته می شود که این دو ماه گذشته در جلسه ای با حضور مدیران گوگل در مورد ChatGPT صحبت کرده اند.

لری پیج و سرگئی برین از سال 2019 تاکنون نقش مهمی در مدیریت گوگل نداشته اند و به گفته منابع آگاه حضور آنها در این جلسه با دعوت بوده است. ساندار پیچایمدیرعامل این شرکت مشخص شد.

گوگل به دنبال افزودن یک ربات چت است که “حقایق را به درستی دریافت کند و ایمنی را تضمین کند و از اطلاعات گمراه کننده جلوگیری کند.” چت ربات های مبتنی بر هوش مصنوعی گاهی اوقات اطلاعات نادرست را به عنوان حقایق پذیرفته شده ارائه می دهند و بنابراین نمی توان به آنها اعتماد کرد – حداقل در حال حاضر.

گوگل در تلاش است تا روند بررسی چت ربات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی را تسریع بخشد تا مطمئن شود که دقیق و منصفانه و اخلاقی عمل می‌کنند.

به گفته نیویورک تایمز، یکی از ابزارهای جدید گوگل استودیوی تولید عکس است که تصاویر را ایجاد و ویرایش می کند. اپلیکیشنی برای آزمایش نمونه های اولیه محصول و مجموعه ای از ابزارها برای ساخت نمونه های اولیه هوش مصنوعی از دیگر پروژه های جدید گوگل هستند. ابزارهای مورد بحث به دیگر مشاغل اجازه می‌دهند تا نمونه‌های اولیه هوش مصنوعی را از طریق پنجره‌ای به نام MakerSuite در مرورگر ایجاد کنند.

گوگل همچنین در حال کار بر روی ابزاری به نام PaLM-Coder 2 است که عملکردی مشابه GitHub Copilot دارد و کدنویسی خودکار را فعال می کند. یکی دیگر از پروژه های گوگل سرویسی به نام Colab + Android Studio است که به توسعه دهندگان در ساخت اپلیکیشن های گوشی های هوشمند کمک می کند.

در سال های اخیر، گوگل هنگام رونمایی از پروژه های هوش مصنوعی جدید رویکرد محتاطانه ای را در پیش گرفته است، اما بارها خبرساز شده است. این شرکت پس از اخراج دو کارشناس برجسته هوش مصنوعی (گابرو تمنیت و مارگارت میچل) با انتقادات زیادی مواجه شد. این دو در مورد مدل های زبانی هوش مصنوعی ابراز نگرانی کرده بودند.

اعتقاد عمومی بر این است که گوگل به لطف دانش متخصصان خود، پیشرفت های مشابهی را در زمینه هوش مصنوعی تجربه کرده است، با این حال، غول صنعت فناوری آمریکایی تاکنون بر دستورالعمل های محدودکننده ای برای استفاده از هوش مصنوعی تکیه کرده است.

اپلیکیشن AI Test Kitchen گوگل مانند DALL-E و ChatGPT دسترسی به ابزارهای ایجاد تصویر و متن را امکان پذیر می کند، اما گوگل دست کاربران را برای استفاده از این اپلیکیشن محدود کرده است و کاربران نمی توانند هیچ درخواستی در AI Test Kitchen داشته باشند.