زندگی شبانه و خوابیدن در شرکت؛ فرهنگ کار ایلان ماسک در توییتر 27 ساله است


الون ماسک پس از خرید توییتر، او از کارمندان شرکت خواست تا به “فرهنگ سخت کوشی” متعهد شوند. جایی که کارکنان مجبورند ساعت های طولانی کار کنند و در صورت لزوم حتی در محیط شرکت مطالعه کنند. ما قبلاً در طول بحران تسلا این سبک مدیریت را دیده بودیم. در آن زمان حتی خود ایلان ماسک هم سر کار می خوابید.

نگاه ایلان ماسک به فرهنگ سخت کوشی به سال ها قبل برمی گردد. جیمی سانی او در کتاب «بنیانگذاران» به سیاست های ایلان ماسک در اولین استارت آپ خود اشاره کرد.

کتاب جیمی سانی دو ماه قبل از پیشنهاد ایلان ماسک برای خرید توییتر منتشر شد. این کتاب بر ظهور ایلان ماسک و افرادی که به او کمک کردند تا خدمات مالی PayPal را پیدا کند، تمرکز دارد.

در سال 1995، ایلان ماسک به همراه برادرش، کیمبالZip2 را تأسیس کرد، سرویسی که فهرست های تجاری را بر روی نقشه ارائه می کند. قبل از محبوبیت خدمات نقشه اپل و گوگل.

طبق کتاب The Founders، ایلان ماسک یک فضای اداری ساده را در پالو آلتو، کالیفرنیا اجاره کرد. در آن زمان او در دفتر می خوابید و از یکی از حمام های عمومی برای استحمام استفاده می کرد.

مدت کوتاهی پس از خرید توییتر، ایلان ماسک گفت تا زمانی که مشکلات شرکت حل شود در دفتر می‌خوابد. ایلان ماسک بخشی از دفتر مرکزی توییتر را به اتاق خواب تبدیل کرد تا کارمندان در زمان استراحت شرکت را ترک نکنند.

یکی از افرادی که در توییتر کار کرده است می گوید که ایلان ماسک یک اتاق خواب نیز برای خود ساخته است. مقامات دولتی به توییتر گفته اند که دفتر مرکزی خود را محل خواب و استراحت قرار دهد. در غیر این صورت باید تخت ها را بردارد.

جیمی سونی می‌گوید ایلان ماسک، که در زمان تأسیس Zip2 همیشه در خواب نبود، علناً سایر مدیران و همکارانش را مورد سرزنش قرار داد.

27 سال بعد، سیاست های کاری ایلان ماسک هنوز به وضوح قابل مشاهده است. در اوایل سال جاری، گفته شد که ایلان ماسک به طور معمول وارد دفاتر توییتر می شود و به طور تصادفی از کارمندان می پرسد که روی چه پروژه هایی کار می کنند. یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود، گفت: «در آن مرحله باید بفهمید که چگونه بدون اخراج به این سؤال پاسخ دهید.

Business Insider می نویسد که Zip2 در سال 1999 به قیمت 307 میلیون دلار فروخته شد. درست قبل از اینکه ایلان ماسک شرکت مالی X.com را تأسیس کند. این شرکت در نهایت با یکی از شرکت ها است پیتر تیل برای تولد پی پال ادغام شد.

سیاست کاری ایلان ماسک در شرکت دوم او نیز ادامه یافت. هریس فریکریکی از بنیانگذاران X.com به جیمی سانی گفت که ایلان ماسک در آن زمان تا ساعت 4 صبح کار می کند و سپس در اتاق دفترش چرت کوتاهی می زند. اما فریکر قبل از باز شدن بازارهای مالی در ساعت 6:30 به محل کار خود رسید.

سانی در بخشی از کتاب خود می نویسد: «برای فریکر، این نشانه قطع ارتباط ماسک با شرکت بود؛ اما از دیدگاه ایلان ماسک، استارت آپ ها با زندگی شبانه اداره می شدند. اگرچه ارزش قرارداد 44 میلیارد دلاری توییتر بیش از 100 برابر قرارداد فروش Zip2 است، اما ثروتمندترین مرد جهان همچنان همان انرژی را برای شرکت جدید خود صرف می کند.

ایلان ماسک ماه گذشته گفت که از زمان تصدی این سمت به طور میانگین بیش از 120 ساعت در هفته داشته است: “من می خوابم، بیدار می شوم، کار می کنم، دوباره می خوابم، بیدار می شوم و کار می کنم.” هفت روز در هفته همین کار را انجام می دهم.»