زمستان رمزارزها با بحران FTX می‌تواند تا پایان سال ۲۰۲۳ ادامه یابد


گزارش‌های گزارشی جدید، مشکلات FTX باعث کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران حوزه‌ی رمزارزها و بحران‌های بحرانی در این بازار ایجاد شده است. شرایطی که احتمالاً دوره زمستانی کریپتو را تا پایان سال ۲۰۲۳ تمدید خواهد کرد.

گزارش تحقیقاتی کوین‌بیس که به تجزیه‌وتحلیل پیام‌های اکوسیستم رمزارزها درپی فروپاشی FTX پرداخته است، می‌کندی سومین صرافی بزرگ رمزارز جهان را بررسی می‌کند، باعث ایجاد بحران بحرانی می‌شود و ممکن است این موضوع در طولانی‌تر شدن دوره‌های زمستانی ارزهای دیجیتالی بسیاری باشد.

دارایی‌های زیادی از سرمایه‌گذاران نهادی در FTX، پس از اعلام ورشکستی این صرافی در ۱۱ نوامبر در این پلتفرم گرفته‌شده است. بحران FTX همچنین سرمایه‌گذاران و بزرگ‌تر از ورود به حوزه‌ی رمزارزها منصرف هستند. کوین‌بیس را دارد که تسلط استیبل کوین‌ها به بالاترین حدود یعنی ۱۸ درصد رسیده است که نشان می‌دهد بحران نقدینگی احتمالاً تا پایان سال آینده ادامه خواهد یافت.

سطح تسلط استیل‌کوین، میزان تسلط نسبی آن‌ها را در اکوسیستم رمزارزها درمقایسه با ارزش کل بازار، ارزیابی می‌کند. افزایش سطح تسلط استیبل کوین‌ها نشان می‌دهد فعالان بازار دارایی‌هایی هستند مانند بیت کوین یا اتریوم را به استیبل کوین‌های وابسته به دلار آمریکا تبدیل می‌کنند.

با اعلام ورشکستگی FTX، اثر این اتفاق را روی بازار رمزارزها به‌خوبی مشاهده کرده‌ایم، اما ممکن است شاهد تأثیرات مرحله‌ای دوم نیز باشند، زیرا بسیاری از سرمایه‌گذاران در این حوزه، مبالغی را در FTX یا Alameda داده‌اند و با این پلتفرم‌ها داده‌اند. در بخشی از گزارش کوینبیس آمده است:

رویدادهای ناگوار پیرامون FTX بی‌شک باعث کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران در بازار رمزارز شده است. اصلاح این رویه زمان می‌برد و به‌احتمال زیاد این امر می‌تواند دوره زمستانی رمزارزها را چند ماه دیگر و شاید تا پایان ۲۰۲۳ افزایش دهد.

مقاله مرتبط:

سقوط FTX بسیار زیاد روی بازار رمزارزها داشت و از آنجاکه بازارهای مالی سنتی پس‌از انتشار داده‌های اخیر، بازگشتی بیشتر را به‌ثبت می‌آورد، تأثیر فروپاشی صرافی را بیشتر می‌کند. بسیاری از افراد باور دارند اگر بحران مورداشاره ادامه‌دار نبود، می‌توان در حوزه‌ی رمزارزها نیز شاهد رشدی مشابه بازارهای مالی سنتی باشیم.