زلزله در برنامه های اینتل; تراشه های دسکتاپ 2 نانومتری سال آینده AMD را به آتش خواهند کشید؟


به گزارش خبرگزاری بنچ لایف، اینتل در اقدامی غیرمنتظره برای تولید مدل دسکتاپ این شرکت نسل چهاردهم پردازنده های سری Meteor Lake-S را لغو کرده و قصد دارد رونمایی از پردازنده های نسل پانزدهم Arrow Lake-S را به نیمه اول سال 2024 منتقل کند. تعدادی از تحلیلگران معتقدند که این شایعه صحت ندارد و Meteor Lake دسکتاپ پردازنده ها در نیمه اول سال 2024 عرضه خواهند شد.

اینتل چندین سال است که به تغییراتی در پردازنده های Meteor Lake اشاره کرده است. تیم آبی همیشه توجه ویژه ای به مدل دارد این لپ تاپ دارای این پردازنده ها است و همانطور که شایعات می گویند Meteor Lake تا قبل از پایان سال جاری برای لپ تاپ های نسل جدید معرفی می شود.

ظاهرا اینتل به جای عرضه پردازنده های دسکتاپ Meteor Lake همراه با آن در نیمه دوم سال 2023 یا نیمه اول سال 2024، مادربردهای سری 800 تصمیم گرفته اند پردازنده های خانواده Arrow Lake را عرضه کنند. این پردازنده ها با مادربردهای سری 800 سازگار خواهند بود.

گزارش کردن تامز سخت افزار، اواخر سال گذشته، نقشه راه پردازنده های دسکتاپ و ایستگاه کاری اینتل فاش شد. آن نقشه راه نشان داد که اینتل به دنبال رونمایی از یک نسخه پیشرفته از پردازنده های نسل سیزدهم خود به نام Raptor Lake-S Refresh در سه ماهه سوم سال 2023 است. نقشه راه فاش شده نشان می دهد که پردازنده های دسکتاپ Meteor Lake تا سال 2023 وارد بازار نمی شوند.

محصولات خانواده Meteor Lake و Arrow Lake اولین پردازنده های مصرف کننده اینتل هستند که طراحی چیپلت دارند. در این طرح چندین کاشی پردازشی بر روی یک پلتفرم قرار گرفته و ارتباط بین آنها برقرار می شود. چیپلت ساخت یک پردازنده با چند لیتوگرافی را امکان پذیر می کند. به عنوان مثال، اینتل ممکن است پردازنده ای بسازد که از لیتوگرافی 10 نانومتری در واحد CPU و در واحد استفاده کند. GPU از لیتوگرافی 7 نانومتری استفاده می کند.

گفته می شود که واحد CPU در پردازنده های Meteor Lake بر اساس لیتوگرافی Intel 4 (کلاس هفت نانومتری) و در پردازنده های Arrow Lake بر اساس لیتوگرافی Intel 20A (کلاس دو نانومتری) است. به احتمال زیاد، اینتل واحد گرافیکی پردازنده های Arrow Lake را با لیتوگرافی N3E (کلاس سه نانومتری) TSMC خواهد ساخت.