روش های جلوگیری از کلاهبرداری در تلگرام


برای فعال کردن تایید دو مرحله ای در تلگرام، تنظیمات را باز کنید و به Privacy and Security بروید و روی تایید دو مرحله ای ضربه بزنید. علاوه بر این می توان برای حساب کاربری ایمیل بازیابی نیز تعریف کرد تا در صورت فراموشی رمز عبور، بازیابی رمز عبور و حساب کاربری همچنان امکان پذیر باشد.

عدم استفاده از برنامه های غیر رسمی

دقت داشته باشید که اپلیکیشن تلگرام را از یک منبع معتبر دانلود کنید. اگر تلگرام را از طریق بسته نصبی که از یک وب سایت دانلود کرده اید نصب کرده اید، آن را حذف کنید و فایل نصب را از وب سایت رسمی تلگرام دانلود کنید.

برنامه های غیر رسمی توسط هیچ مرجعی بررسی نشده اند و اغلب به پیام های شما دسترسی دارند و اطلاعات دستگاه را جمع آوری می کنند. بنابراین حساسیت بیشتری داشته باشید و فقط تلگرام رسمی را نصب کنید.

از ارسال اطلاعات شخصی به روبات ها خودداری کنید

از ربات های تلگرام با احتیاط استفاده کنید و هرگز اطلاعات شخصی خود از جمله نام، نام کاربری، شماره تلفن، آدرس ایمیل، رمز عبور و هر گونه اطلاعات شخصی دیگر را برای آنها ارسال نکنید.

مراقب پیام های افراد ناشناس باشید

برای جلوگیری از خسارات مالی یا افشای اطلاعات شخصی و افتادن در دام مهندسی اجتماعی، پیام های ارسال شده توسط افراد ناشناس را جدی نگیرید. اگر پیامی مبنی بر عدم شناخت آن شخص برای شما ارسال شد، می توانید به راحتی او را مسدود کرده و به تلگرام گزارش دهید.

به یاد داشته باشید که هرگز فایل ها و لینک های ناشناخته را باز یا کلیک نکنید.

اشتراک گذاری صحیح آدرس کیف پول ارزهای دیجیتال

بهترین راه برای به اشتراک گذاشتن آدرس کیف پول رمزنگاری خود، تولید یک کد QR و ارسال آن برای افراد است. بنابراین آدرسی که رشته ای از اعداد و حروف باشد برای کسی ارسال نکنید.

فعالیت حساب در دستگاه ها را بررسی کنید

در قسمت جلسات فعال می توانید دستگاه هایی که اکانت تلگرام شما در آنها فعال است را بررسی کرده و آدرس IP آنها را با موقعیت مکانی خود مطابقت دهید.

اگر از ابزار تغییر IP استفاده می کنید، می توانید آدرس خود را در گوگل جستجو کنید و مطمئن شوید که مطابقت دارد. در صورت فعالیت مشکوک می توانید دستگاه مشکوک را غیرفعال کنید.

افزودن مخاطبین در تلگرام بدون اشتراک گذاری شماره تلفن

در پیام رسان تلگرام از مفهوم مخاطب به جای دوستان استفاده می شود. بنابراین، وقتی مخاطبی را اضافه یا حذف می‌کنید، از لیست مخاطبین آن شخص حذف نمی‌شوید. بنابراین برای امنیت بیشتر، اگر فردی دوست شما نیست و فقط می خواهید او را به مخاطبان تلگرام خود اضافه کنید، نیازی نیست شماره تلفن خود را با او به اشتراک بگذارید.

بنابراین می توانید هنگام افزودن به لیست مخاطبین گزینه Share My Phone Number را غیرفعال کنید تا شماره شما به آن شخص نشان داده نشود.

شماره تلفن را مخفی کنید و پیوستن به گروه ها را محدود کنید

تا حد امکان اطلاعات شخصی و هویتی حساب کاربری تلگرام را از افراد غریبه مخفی کنید. امکان مخفی کردن، شماره تلفن، وضعیت، تصویر نمایه، فوروارد پیام‌ها و غیره وجود دارد. علاوه بر این، می‌توانید مشخص کنید چه کسی می‌تواند شما را به گروه‌های مختلف اضافه کند. همچنین تا حد امکان از قابلیت Add People Nearby استفاده نکنید.

نتیجه

به طور کلی، تمام اقدامات پیشنهادی برای اطمینان از حداکثر کاهش احتمال تقلب است و هیچ راهی برای 100٪ وجود ندارد. اما، مانند اضافه کردن قفل های بیشتر به یک قفل، همه این اقدامات کار را برای هکر سخت تر و فرسایشی تر می کند.