روزنامه تندرو چینی آمریکا را به “فریب” بزرگترین تولید کننده تراشه جهان متهم کرد


به گزارش TechSpot، روزنامه ملی‌گرای چین گلوبال تایمز به شدت از ساخت کارخانه TSMC در آمریکا انتقاد کرده و آن را رویدادی منفی برای صنعت نیمه‌رساناهای جهانی قلمداد کرده است.

TSMC هفته گذشته در رویدادی در آریزونا اعلام کرد که دو کارخانه پیشرفته در این ایالت خواهد ساخت. اپل، انویدیا و AMD جزو اولین مشتریان این کارخانه های جدید خواهند بود. کارخانه های مورد نظر مجهز به تجهیزات ساخت تراشه های 4 نانومتری و 3 نانومتری هستند.

روزنامه گلوبال تایمز می گوید تصمیم TSMC برای انتقال خط تولید مدرن لیتوگرافی 4 و 3 نانومتری خود به ایالات متحده نشان می دهد که دولت ایالات متحده TSMC را “فریب” داده است. این روزنامه می‌گوید که ایالات متحده از طریق کارخانه‌های TSMC، آخرین فناوری‌ها را از «خاک تایوان متعلق به ما» می‌دزدد. دولت چین بارها علناً اعلام کرده است که جزیره تایوان را بخشی از خاک خود می داند.

گلوبال تایمز به پیپلز دیلی (روزنامه رسمی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین) برای مقاله جدید گلوبال تایمز به دولت پکن وابسته است و احتمالاً توسط آن تأیید شده است. چین تاکنون به طور رسمی نسبت به ساخت کارخانه TSMC در ایالت آریزونا واکنش نشان نداده است. چندی پیش این کشور در واکنش به تصویب لایحه چیپس در آمریکا این اقدام را «تبعیض آمیز» خواند.

گلوبال تایمز در بخشی از مقاله انتقادی خود می نویسد: «ما باید زنگ خطر را با صدای بلندتر به صدا در آوریم… ایالات متحده ممکن است بر دیگر سازندگان تراشه در کشورهای دیگر مانند TSMC فشار بیاورد. این روزنامه ایالات متحده را به یک “گاو نر در یک فروشگاه چینی” تشبیه کرد که قرار است آنجا (صنعت تراشه چین) را کاملاً خراب کند.

مقالات مرتبط:

چین به دلیل تحریم های جدید آمریکا که دو ماه پیش اعمال شد، اجازه دسترسی به تجهیزات پیشرفته ساخت تراشه را ندارد. دولت واشنگتن می گوید چین از این تجهیزات برای ساخت تراشه هایی استفاده می کند که کاربردهای نظامی دارند. آمریکا در تحریم های جدید خود شهروندان خود را مجبور به جدایی از صنعت تراشه چینی کرده است.

TSMC هفته گذشته اعلام کرد که سرمایه گذاری خود در کارخانه های آریزونا را از 12 میلیارد دلار به 40 میلیارد دلار افزایش خواهد داد. سایت تولید تراشه هزاران شغل جدید ایجاد خواهد کرد و پس از راه اندازی، سالانه 600000 ویفر تراشه تولید خواهد کرد.

TSMC، بزرگ‌ترین سازنده تراشه‌های قراردادی جهان، برخلاف اکثر شرکت‌های دیگر، روزهای خوبی را سپری می‌کند. در ماه گذشته، درآمد این شرکت 50.2 درصد رشد کرد تا رکورد جدیدی ثبت کند.