روتاویروس چیست؟ علائم چیست و چگونه درمان می شود؟


راه انتقال روتاویروس چیست؟

ویروسی که باعث عفونت روتاویروس می شود در مدفوع وجود دارد و عمدتاً از طریق تماس با دست های آلوده به دهان منتقل می شود. اگر فرد یا شیء آلوده به ویروس را لمس کنید و سپس دهان خود را لمس کنید، ممکن است دچار عفونت شوید. آلودگی دست ها عمدتاً به دلیل شستشوی نادرست پس از استفاده از توالت یا تعویض پوشک ایجاد می شود.

نوزادان و کودکان کمتر از سه سال بیشتر در معرض خطر عفونت روتاویروس هستند. حضور در مهدکودک نیز خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد. در زمستان و بهار، باید اقدامات احتیاطی بیشتری را در نظر بگیرید. زیرا شیوع عفونت ها در این فصل از سال افزایش می یابد.

در حالی که انتقال از طریق مدفوع از طریق دهان شایع ترین شکل انتقال ویروس است، اما ممکن است در نتیجه هر نوع تماس با مایعات بدن یک فرد آلوده، به عنوان مثال از طریق عطسه ذرات و دست زدن به دستگیره های آلوده یا دست زدن به دستگیره های آلوده، به عفونت منتقل شود. اسباب بازی ها افراد آلوده می توانند روتاویروس را بدون داشتن علائم منتقل کنند.

روتاویروس می تواند روزها و احتمالاً هفته ها روی سطوح زنده بماند. به همین دلیل، ضدعفونی مکرر سطوحی که مکرراً لمس می شوند، مهم است، به خصوص اگر یکی از اعضای خانواده عفونت روتاویروس داشته باشد.

درمان روتاویروس

هیچ درمان یا دارویی خاصی برای عفونت روتاویروس وجود ندارد. از نظر درمان، هدف استراحت و آبرسانی به بدن برای دفع روتاویروس از بدن است.

درمان های خانگی عفونت روتاویروس

 • مایعات بیشتری بنوشید.
 • سوپ های تهیه شده با آبگوشت بخورید.
 • Pedialyte (از انواع ORS) یا سایر مایعات الکترولیتی (محلول های الکترولیت خانگی توصیه نمی شود زیرا ترکیب آنها ممکن است مناسب نباشد)
 • از مصرف غذاهای حاوی قند یا چربی یا آب میوه های شیرین خودداری کنید. زیرا این موارد می توانند اسهال را بدتر کنند.

در این راستا رژیم BRAT که شامل موز، برنج، سس سیب و نان تست است، دیگر توصیه نمی شود. متخصصان توصیه می کنند تا حد امکان از یک رژیم غذایی متعادل استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که در طول بیماری خود مواد مغذی کافی دریافت می کنید.

واکسن روتاویروس

واکسن روتاویروس اولین بار در سال 2006 وارد بازار شد. قبل از آن زمان، کودکان معمولا حداقل یک عفونت روتاویروس داشتند. واکسن روتاویروس بیش از 90 درصد در پیشگیری از بیماری شدید روتاویروس موثر است.

از زمان معرفی واکسن، میزان بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر ناشی از روتاویروس بسیار کاهش یافته است. دو شکل از واکسن روتاویروس وجود دارد (هر دو واکسن خوراکی هستند):

 • روتاریکس: دو بار (2 و 4 ماهه)
 • RotaTeq: سه بار (2، 4 و 6 ماهه)

هیچ واکسنی برای کودکان بزرگتر و بزرگسالان وجود ندارد. به همین دلیل، متخصصان بهداشت توصیه می کنند که کودک خود را در سنین پایین در برابر روتاویروس واکسینه کنید.

اگرچه واکسن روتاویروس تقریباً از همه موارد شدید عفونت جلوگیری می کند، اما هیچ واکسنی کاملاً مؤثر نیست. می توانید با پزشک اطفال خود در مورد خطرات و فواید این نوع واکسن و اینکه آیا بهترین روش پیشگیری برای کودک شما است صحبت کنید.

نوزادان مبتلا به نقص ایمنی مختلط شدید یا انسداد روده (درهم روده) یا نوزادانی که قبلاً به شدت بیمار هستند، نباید واکسن را دریافت کنند.

در حال حاضر واکسن روتاویروس جزء واکسیناسیون روتین در ایران نیست و برخی از کارشناسان از خانواده هایی که توانایی آزادانه واکسینه کردن فرزندان خود را دارند خواسته اند.

عوارض جانبی نادر واکسن روتاویروس

 • اسهال
 • تب
 • بی قراری
 • تحریک پذیری
 • انواژیناسیون یا انسداد روده که باعث درد شدید شکم و استفراغ و مدفوع خونی می شود (این بسیار نادر است)

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر کودک شما علائم زیر را دارد، او را نزد پزشک ببرید:

 • استفراغ مداوم
 • اسهال مکرر به مدت 24 ساعت یا بیشتر
 • ناتوانی در بلع مایعات
 • تب 40 درجه سانتیگراد یا بیشتر
 • کاهش ادرار (یا پوشک خیس کمتر در نوزادان)

اورژانس پزشکی: اگر کودک شما نمی تواند بیدار بماند یا بی حال است و پاسخ نمی دهد، با 911 تماس بگیرید.

بستری شدن در بیمارستان فقط برای عفونت هایی که باعث کم آبی شدید بدن شده اند لازم است. این امر به ویژه در کودکان بسیار مهم است. پزشک مایعات داخل وریدی را برای کمک به جلوگیری از عوارض تهدید کننده زندگی تجویز می کند.

مدت بقای روتاویروس در بدن

در طول دوره عفونت، کودک ممکن است ابتدا تب و استفراغ کند. اسهال آبکی می تواند بین 3 تا 8 روز پس از آن رخ دهد. پس از برطرف شدن علائم، خود عفونت می تواند تا 10 روز در مدفوع باقی بماند.

اگر علائم ظرف چند روز بهبود نیافت یا بدتر شد، ممکن است لازم باشد به پزشک مراجعه کنید. روتاویروس در آزمایشگاه پزشکی با آزمایش PCR مدفوع تشخیص داده می شود.

کم آبی شدید یکی از عوارض جدی روتاویروس است. همچنین شایع ترین علت مرگ و میر ناشی از روتاویروس در سراسر جهان است. کودکان نسبت به سایر گروه های سنی آسیب پذیرتر هستند. اگر کودک شما علائم روتاویروس را نشان داد، با پزشک اطفال خود تماس بگیرید تا از عوارض ناشی از عفونت جلوگیری کنید.

واکسیناسیون بهترین راه برای پیشگیری از روتاویروس به خصوص در کودکان خردسال است. همچنین می توانید با شستن مکرر دست ها به خصوص قبل از غذا از انتشار آن جلوگیری کنید. کودکان ممکن است بیش از یک بار به عفونت روتاویروس مبتلا شوند. اما این واکسن از شدت بیماری می کاهد.