رم DDR5 چگونه بر عملکرد رایانه تأثیر می گذارد؟


سرعت رم

سرعت RAM که به عنوان نرخ داده نیز شناخته می شود، بر حسب مگاترانسفر در ثانیه (MT/s) اندازه گیری می شود. MT/s سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات روی RAM را در هر ثانیه نشان می دهد. این عدد در مگاهرتز فرکانس موثر نامیده می شود. فرکانس موثر دو برابر فرکانس پایه است.

به عنوان مثال، DDR5-5600 از نرخ داده 5600 مگاترانسفر در ثانیه (MT/s) استفاده می کند. فرکانس موثر این رم 5600 مگاهرتز و فرکانس پایه آن 2800 مگاهرتز می باشد.

هر چه سرعت رم بیشتر باشد، کامپیوتر در بازی عملکرد بهتری خواهد داشت و نرخ فریم را بهبود می بخشد، اما استفاده از سریع ترین رم برای بهبود عملکرد بازی ها تاثیر کمتری نسبت به ارتقاء CPU و کارت گرافیک دارد.

فرض کنید از رایانه خود برای اجرای بازی ها یا برنامه های سنگین مانند ابزارهای ویرایش یا برنامه های سه بعدی که به قدرت محاسباتی بالایی نیاز دارند استفاده می کنید. در این صورت استفاده از سریع ترین رم ها احتمالا تاثیر زیادی در بهبود عملکرد سیستم نخواهد داشت.

مدل مادربرد کامپیوتر خود را در اینترنت جستجو کنید تا متوجه شوید از چه رمی پشتیبانی می کند و حداکثر سرعت آن چقدر است. معمولاً هر چه سرعت رم بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر است، بنابراین باید با توجه به بودجه خود مدلی را انتخاب کنید که بهترین سرعت را ارائه دهد.

ظرفیت حافظه

ظرفیت رم بر حسب گیگابایت (GB) اندازه گیری می شود. حتی اگر کاربر رایانه نیستید، توصیه می شود حداقل 16 گیگابایت رم در رایانه خود داشته باشید. این مقدار رم به شما این امکان را می دهد که چندین برگه مرورگر، جریان های ویدیویی و اسناد را به طور همزمان باز نگه دارید بدون اینکه نگران کند شدن عملکرد سیستم باشید.

اگر از نرم افزارهای سنگین مانند فتوشاپ یا ابزارهای سه بعدی استفاده می کنید. در این صورت شاید 32 گیگابایت رم برای شما مناسب باشد. اما اگر با بستن برخی از برنامه ها موافق هستید، شاید 16 گیگابایت رم برای شما کافی باشد.

مدل مادربرد را در وب سایت سازنده آن جستجو کنید تا متوجه شوید چه ظرفیت حافظه و چه نوع رمی را پشتیبانی می کند. همچنین می توانید برای راهنمایی در مورد اسلات هایی که باید استفاده کنید به اسناد مادربرد خود مراجعه کنید.

رم معمولا در بسته های دو یا چهار ماژول خریداری می شود. شما باید مطمئن شوید که از همان سرعت، ظرفیت و مشخصات سازگار با سیستم خود استفاده می کنید. ساده ترین راه برای به دست آوردن رم منطبق برای بهترین عملکرد، خرید آنها با هم در یک بسته است.

نتیجه