رشد انفجاری ChatGPT تحلیلگران را متحیر کرده است


ChatGPT، چت ربات هوش مصنوعی OpenAI مبتنی بر یک مدل زبان، در ماه‌های اخیر در رسانه‌های فناوری خبرساز شده است. این چت بات متون دقیق و حاوی اطلاعات زیادی را در مدت زمان بسیار کوتاهی می نویسد. ChatGPT به هر سوالی پاسخ می دهد و حتی قابلیت کدنویسی را دارد.

نرخ رشد کاربران چت GPT بسیار بالاتر از حد انتظار است. طبق گفته Gizmodo، ChatGPT سریعتر از هر برنامه دیگری که در دسترس عموم است رشد کرده است. این چت بات تنها دو ماه پس از راه اندازی به 100 میلیون کاربر فعال ماهانه رسید. تا پایان ماه گذشته، روزانه 13 میلیون کاربر منحصر به فرد از ChatGPT بازدید کردند.

آمار استفاده از ChatGPT تنها در یک ماه تقریباً دو برابر شد (از آخرین ماه سال 2022 تا ماه ابتدایی سال 2023). در پایان سال گذشته تعداد کاربران فعال ماهانه ChatGPT حدود 57 میلیون نفر و تعداد بازدید روزانه حدود 6 میلیون نفر بود.

در مقایسه، تیک توک (شبکه اجتماعی محبوب چینی) حدود 9 ماه پس از راه اندازی به 100 میلیون کاربر در بازارهای بین المللی رسید. اینستاگرام تا 2.5 سال پس از تولدش نمی توانست به 100 میلیون کاربر برسد.

ChatGPT حدود پنج روز پس از راه اندازی به یک میلیون کاربر رسید. ترافیک بسیار بالا در روزهای اولیه ChatGPT را خراب کرد. تحلیلگران موسسه تحقیقاتی UBS می گویند: “هیچ اپلیکیشن دیگری با این سرعت رشد نکرده است.”

ChatGPT نه تنها توجه کاربران عادی را به خود جلب کرده است و شرکت های بزرگ صنعت فناوری نیز نیم نگاهی به شرکت سازنده این چت بات دارند. مایکروسافت تایید کرده است که چندین میلیارد دلار در OpenAI سرمایه گذاری می کند. OpenAI توانسته است گوگل را از طریق ChatGPT به چالش بکشد.