رشد انفجاری کاربران موبایل بینگ


طبق گزارش شرکت تحقیقاتی Appfigures، اپلیکیشن موبایل بینگ در سال گذشته تنها 800000 بار دانلود شده است. اما از زمان راه اندازی نسخه جدید این موتور جستجو با هوش مصنوعی پیشرفته تر از ChatGPT، مردم اپلیکیشن بینگ را بیش از 750000 بار دانلود کرده اند. این یعنی بیش از 150000 نصب در روز. مایکروسافت توانسته از محبوبیت ابزارهای هوش مصنوعی نهایت استفاده را ببرد.

آریل مک کیلیمدیر عامل Appfigures می‌گوید: “از دیدن این آمار تعجب نکردم. در حال حاضر، مردم در مورد ChatGPT بسیار هیجان‌زده هستند؛ ابزاری که اگرچه رایگان است، اما دسترسی به آن تقریباً همیشه غیرممکن است مگر اینکه یک حساب پریمیوم داشته باشید.”

سرمایه گذاری سنگین مایکروسافت در OpenAI (شرکتی که ChatGPT را ایجاد کرد) و افزودن هوش مصنوعی به Bing احتمالاً تغییرات زیادی را در صنعت موتورهای جستجو ایجاد می کند. برخلاف گوگل، نسخه جدید بینگ به طور مستقیم به سوالات پاسخ می دهد تا کاربر مجبور نباشد روی لینک وب سایت کلیک کند.

بر اساس گزارش فوربس و به نقل از موسسه تحقیقاتی StatCounter، گوگل با سهم 93 درصدی بازار موتورهای جستجو را تسخیر کرده است. در همین حال، سهم بینگ به حدود 3 درصد می رسد و یاهو، یاندکس، بایدو و داک داک گو بقیه بازار را در اختیار گرفته اند.

فراموش نکنید که گوگل در چین بسیار دور است و کاربران این کشور از موتور جستجوی Baidu استفاده می کنند. بنابراین وقتی از پیشتازی گوگل در بازار موتورهای جستجو صحبت می کنیم، منظور کشورهای خارج از چین است.

بینگ یک موتور جستجوی جدید نیست. اما پس از 14 سال، هرگز نتوانست به عنوان یک رقیب شایسته برای گوگل ظاهر شود. اضافه شدن هوش مصنوعی باعث شد بینگ از زیر سایه گوگل بیرون بیاید و برای اولین بار برجسته شود.

محبوبیت بینگ نتیجه ویروسی بودن این موتور جستجو در شبکه های اجتماعی است. مایکروسافت باید یک نکته مهم را در نظر بگیرد: ویروسی بودن اغلب خیلی سریع به پایان می رسد.

هیچ کس در آمار چشمگیر استقبال بینگ شک ندارد. با این حال، اکثر این کاربران کسانی هستند که تمایل به کار با ربات چت بینگ دارند و ممکن است پس از آن به گوگل بازگردند. ظاهرا الان هم تب بینگ از روزهای اول کم شده و از 150 هزار دانلود در 8 فوریه (19 فوریه) به 50000 دانلود رسیده است به 50000 دانلود در 14 فوریه (25 فوریه).

گوگل با عجله یک رقیب برای ChatGPT معرفی کرد. سرویس Bard در اولین دمو یک خطای علمی مرتکب شد به طوری که انتقاد از گوگل به اوج خود رسید. در نتیجه اشتباه عجیب بارد، ارزش سهام گوگل تنها در یک روز 8 درصد کاهش یافت.