رئیس سازمان فضایی: فاز اجرایی پروژه سامانه ارتباطی ماهواره ای شهید سلیمانی رسما راه اندازی شد.


به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان فضایی ایران، حسن سالاریه رئیس سازمان فضایی کشور با اشاره به آخرین وضعیت اجرای ماهواره شهید سلیمانی. پروژه سامانه ای گفت: سازمان فضایی ایران بر اساس تکلیف برنامه 10 ساله فضایی است و به منظور خدمت رسانی به مردم، نهادها و سازمان های دولتی و همچنین ارائه خدمات به شرکت های بخش خصوصی موظف به استقرار مخابرات است. سیستم ماهواره ای در مدار زمین

بر اساس اعلام رئیس سازمان فضایی، این پروژه به نام شهید سلیمانی و اولین پروژه سامانه ماهواره ای کشور محسوب می شود. پروژه شهید سلیمانی با توجه به دستاوردهای ساخت سریال های ماهواره ای و شبکه سازی آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

سالاریه با بیان روند پیشبرد این طرح، با اعلام اینکه هم اکنون فاز اول این پروژه آغاز شده است، گفت: سازمان فضایی ایران از مدت ها قبل و حتی قبل از نهایی شدن برنامه 10 ساله فضایی کشور، برنامه اجرایی این پروژه را تهیه کرده است. شورای عالی فضایی برنامه اجرایی سامانه باریک مخابراتی با خدمات محدود را تدوین کرده بود و اکنون با گذشت کمتر از یک ماه از تصویب برنامه 10 ساله فضایی که یکی از مهمترین بندهای آن اجرای پروژه شهید سلیمانی با آغاز فرآیند مناقصه و شناسایی شرکت یا شرکت‌های مجری «مرحله اجرای این طرح رسماً آغاز شد».

سالاریه ادامه داد: در حال حاضر شرکت های خصوصی داخلی در قالب مناقصه در حال ارائه مدارک برای اثبات توانمندی خود هستند و پس از پایان بارگذاری مدارک، سازمان فضایی این اسناد را بررسی کرده و از شرکت های برتر درخواست می کند که بر اساس آن طرح اجرایی ارائه کنند. بر روی طرح اصلی که قبلا توسط سازمان فضایی تهیه شده بود معرفی خواهد شد.

به گفته رئیس سازمان فضایی ایران، پس از ارائه طرح اجرایی توسط شرکت های خصوصی، پروژه به بهترین طرح اجرایی سپرده شده و شرکت یا شرکت های خصوصی پذیرفته شده با طراحی و ساخت، فاز اجرایی این پروژه مهم را آغاز خواهند کرد. اولین ماهواره های این سیستم

رئیس سازمان فضایی ایران، سپردن این پروژه به شرکت های دانش بنیان خصوصی را در راستای توانمندسازی این شرکت ها خواند و توضیح داد: سازمان فضایی با توجه به ارزیابی های انجام شده از توان بخش خصوصی در زمینه طراحی و ساخت ماهواره های نانو در نظر دارد در قالب این طرح و در سال اشتغال دانش بنیان به منظور تقویت شرکت های دانش بنیان بخش خصوصی کشور، اجرای پروژه را به این شرکت ها واگذار کند.

سالاریه در پایان افزود: سازمان فضایی تلاش کرده است ضمن گام برداشتن در راستای توسعه سامانه، توان کشور در ساخت ماهواره های کوچک در بخش خصوصی را نیز در تعریف پروژه گنجانده باشد که بدیهی است با موفقیت در این گام، راه تکمیل و توسعه سامانه ماهواره ای و ارائه خدمات بیشتر در مراحل بعدی فراهم خواهد شد.»