رئیس جمهور ساترا: فرصت اعتراض به دستور منع صادر شده برای فیلیمو همچنان ادامه دارد


سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوتی و تصویری جهانی در فضای مجازی (ساترا) و تلویزیون مدتی است که فیلمو را به تخلف از قانون متهم کرده و خواهان برخورد قانونی با این بستر نمایش خانگی هستند. سخنگوی قوه قضائیه چند روز پیش شکایت سازمان صدا و سیما از تریبون فیلمو را تایید کرد.

روز گذشته سی ام بهمن ماه خبر صدور قرار منع تعقیب فیلمو برای روشن شدن موضوع و مختومه شدن پرونده منتشر شد. حالا اما سعید مقیسه رئیس سترا اعلام کرده که ماجرای این پرونده همچنان معطل مانده است چرا که همچنان احتمال اعتراض به این منع تعقیب وجود دارد. مقیسه در این خصوص گفت: تا زمان رسیدگی فرصت اعتراض وجود دارد، تخلف دارای قسمت های مختلف و داوران مختلف است، در نهایت یک نهاد نظارتی قانون را اجرا نمی کند، وظیفه آن تشخیص تخلف، اعلام و پیگیری است. “

وی اقدام ساترا در شکایت از فیلمو را قانونی دانست و اعلام عدم انطباق تریبون ها از سوی این سازمان را وظیفه ساترا دانست و گفت: ممکن است برخی از رسانه ها مراحل قانونی را طی نکنند، اقدامات ساترا در قانون پیش بینی شده است. راه حل قانونی این است که به مراجع ذیربط اعلام شود بخشی از تخلفات مربوط به رعایت نکردن فرآیندها از جمله رعایت نکردن فضای رقابتی، پخش محتوای نامناسب و رعایت نکردن حقوق مصرف کننده است، هر بخش برای خود شخص دارد. برای یک فرآیند صادر شده است.

وی با توجه به اینکه علت شکایت ساترا و صداوسیما از فیلمو به دلیل پخش سریال پاییزی از این پلت فرم نمایش خانگی بوده است، به طور اختصاصی در مورد این سریال توضیحاتی ارائه کرد و محتوای سریال پاییزی را علت این شکایت عنوان کرد. رئیس جمهور ساترا مشکل این سریال را اینگونه تشریح کرد: تخلف دارای ابعاد محتوایی و فرآیندی است، بخشی از تخلف مربوط به عوامل تولید است، اینکه گفته می شود سریال «سقوط» قدرت امنیت سریال را نشان می دهد، درست نیست. جمهوری اسلامی و اینکه موضوع مخالفت با پخش آن دلیل دیگری به غیر از محتوا دارد، نکاتی در مورد محتوای این سریال داریم، آنچه باعث می شود یک محتوا منتشر یا بررسی نشود، لزوما متن و زیرمتن نیست، فرامتن است. نیز مهم است.

وی با اشاره به اینکه مشکل این سریال فرامتن آن بود، به موضوع زمان انتشار این سریال اشاره کرد و گفت: فرامتن مربوط به مخاطب، شرایط انتشار، بستر انتشار و موضوعات جانبی است. بنابراین ممکن است یک محتوا در حال حاضر قابل پخش باشد، اما نه در یک ماه، و برعکس؛ یا اینکه محتوایی را نمی توان در یک گروه پخش کرد، اما می توان آن را در گروه دیگری پخش کرد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به تفاوت فرآیند ممیزی در تلویزیون و نمایش خانگی، درباره روند پس از حسابرسی در سازمان تنظیم مقررات صدا و سیما در فضای مجازی گفت: تمامی مطالب که در رسانه های صوتی و تصویری پخش می شود ممیزی قبلی ندارد مثل صدا و سیما نیست که همه مطالبش پیش حسابرسی شود برخی ممیزی ها گذشته نگر است با رصد ما نهادهای تخصصی و گزارش مردم انشالله ، به زودی به مرحله ای خواهیم رسید که زمان بارگذاری تا بررسی به حداقل می رسد.”

وی همچنین در قسمت پایانی سخنان خود با اشاره به اینکه افشای کامل همه لایه های تخلف درست نیست، از قانونی شدن انتشار مطالب نیز خبر داد: سریال پاییز تنها سریالی نیست که پخش خارج از ضوابط در فضای مجازی «فضای مجازی مملو از این مطالب است و انشالله به سمتی می رویم که انتشار این مطالب قانونی شود».