دیدنی های فرهنگی استانبول با علی بابا


مسجد ایاصوفیه

موزه ایاصوفیه قبل از تغییر به مسجد، کلیسایی مسیحی در روم شرقی با معماری بیزانسی برای نزدیک به هزار سال بود که در قرن ششم با 10000 کارگر ساخته شد. این کلیسا پس از فتح بیزانس پایتخت روم شرقی یا استانبول امروزی توسط محمد دوم به مسجد تبدیل شد. این مسجد در زمان آتاتورک برای به نمایش گذاشتن شکوه و قدمت استانبول به موزه تبدیل شد.

یکی از دیدنی ترین مکان های تاریخی استانبول کاخ توپکاپی است که در قرن پانزدهم توسط سلطان محمد دوم ساخته شده است. این کاخ یکی از قدیمی ترین و بزرگ ترین کاخ های جهان است که بر روی ویرانه های بیزانس فتح شده توسط عثمانی ها ساخته شده است. در زمان استقلال ترکیه توسط آتاتورک به موزه تبدیل شد تا عظمت تاریخی این سرزمین رنگارنگ را به نمایش بگذارد.

همانطور که اشاره کردیم کاخ توپکاپی یکی از بزرگ ترین کاخ های جهان است و دارای قسمت های مختلفی است که در زمان های مختلف دستخوش تعمیرات و تغییرات شده است که سبک های مختلف معماری غربی و اسلامی را به خود دیده است. عکس های موجود از کاخ نمی تواند معماری و عظمت این بنای قدیمی را به تصویر بکشد. تجربه دیدن این کاخ موزه که در طول سالیان متمادی ساکنان بیشماری را در خود جای داده است خالی از لطف نیست.

آب انبار بازیلیکا

در کنار معماری منحصر به فرد ترکیه، آب انبار باسیلیکا یکی از خیره کننده ترین آنهاست. 1500 سال پیش در زمان امپراتوری روم شرقی برای تامین آب شهر ساخته شد. معماری و تزئینات ستون های عظیم این سرداب در نوع خود بی نظیر است که به زیبایی افسانه ها و عناصر رومی را روایت می کند. مساحت این زیرزمین 140 متر است که 336 ستون در 12 ردیف 28 تایی در کنار هم قرار گرفته اند. تجربه قدم زدن در راهروها و شنیدن صدای خارق العاده این بنای تاریخی شگفت انگیز سالانه 3 میلیون گردشگر را به خود جذب می کند. برای تهیه برای خرید بلیط تهران – استانبول می توانید به سایت علی بابا مراجعه کنید.

کاخ دلمه باغچه

کاخ دلمه باغچه گوهر دوران عثمانی در استانبول است که شاهد زندگی آخرین 6 پادشاه عثمانی بوده است. این شاهکار معماری بیشتر مدرن و متاثر از فرهنگ اروپایی است و با تزئینات مجلل و سلطنتی با معماری خیره کننده و طراحی داخلی باشکوه از فرش و لوسترهای سلطنتی برای اقامت سلطان عبدالحمید ساخته شده است تا جایگزین کاخ توپکاپی که پادشاهان عثمانی در آن زندگی می کردند. آتاتورک، بنیانگذار استقلال جمهوری ترکیه نیز در یکی از اتاق های این کاخ درگذشت.