دولت چین نگران “پاسخ های سانسور شده” در ChatGPT است


ظاهراً نهادهای نظارتی چین به شرکت های فناوری این کشور گفته اند که دسترسی به چت ربات هوش مصنوعی ChatGPT را غیرممکن کنند. به گفته منابع، دولت چین نگران است که ChatGPT هنگام پاسخ دادن به سوالات حساس سیاسی از “بدون سانسور” استفاده کند.

بر اساس گزارش Nikkei Asia به نقل از منابع آگاه، رگولاتورهای چینی به شرکت‌های بزرگ Tencent و Ant Group (یکی از زیرمجموعه‌های گروه علی‌بابا) گفته‌اند که نه تنها دسترسی به چت بات آمریکایی ChatGPT را محدود کنند، بلکه قبل از توسعه یک ربات چت آمریکایی با مقامات دولتی چین ارتباط برقرار کنند. چت بات اختصاصی .

دولت چین رویکردی سختگیرانه برای سانسور محتوا دارد و نهادهای نظارتی این کشور معمولاً نسبت به فناوری‌های جدید واکنش سریع نشان می‌دهند. به عنوان مثال، چین ماه گذشته قوانین جدیدی را معرفی کرد که بر «تولید محتوای مصنوعی» مانند دیپ فیک تمرکز دارد. چین می‌گوید که قوانین در تلاش هستند از مردم در برابر مسائلی مانند تقلب در هویت محافظت کنند.

شرکت های بزرگ فناوری چین همیشه مجبور بوده اند سایر ابزارهای هوش مصنوعی مانند خدمات تولید عکس را سانسور کنند. به عنوان مثال، ابزار تولید شده توسط بایدو نمی تواند هیچ تصویری از آن را نمایش دهد میدان تیان آن من ساختن

ChatGPT به طور رسمی در چین در دسترس نیست، اما جنجال های زیادی را در بین کاربران اینترنت و اعضای جامعه هوش مصنوعی در این کشور ایجاد کرده است. بسیاری از اعضای این جامعه گفته اند که چنین فناوری جدیدی باید ابتدا در چین توسعه می یافت. برخی از کاربران گفته اند که قوانین سختگیرانه دولتی مانعی برای تولید چنین ابزارهای خلاقانه و پرکاربردی است.

نشریه Nikkei Asia می گوید که گروهی از کاربران چینی از طریق سرویس VPN و گروهی دیگر از طریق سرویس های ویژه در اپلیکیشن WeChat به ChatGPT دسترسی پیدا کردند. گفته می شود که Tencent، توسعه دهنده وی چت، برخی از این سرویس ها را غیرفعال کرده است.

چاینا دیلی، بزرگترین روزنامه انگلیسی زبان چین، در گزارشی این هفته هشدار داد که ChatGPT ممکن است ابزاری برای گسترش تبلیغات غربی باشد. منابع آگاه به Nikkei Asia گفتند که سرکوب شرکت های فناوری محور در این کشور توسط دولت چین تعجب آور نیست. یکی از مدیران فناوری به شرط ناشناس ماندن به Nikkei Asia گفت: “ما از ابتدا می دانستیم که ChatGPT هرگز نمی تواند به دلیل مسائل سانسور وارد چین شود.” “چین به نسخه های اختصاصی ChatGPT نیاز دارد.”

از زمان انتشار عمومی ChatGPT در اواخر سال گذشته، شرکت های چینی Tencent، Baidu و Alibaba اعلام کردند که در حال کار بر روی سرویس مشابهی هستند. بایدو شب گذشته اعلام کرد که به زودی چت ربات ERNIE را با موتور جستجوی خود ادغام خواهد کرد.