دل 6000 کارمند خود را به دلیل کاهش شدید فروش رایانه های شخصی اخراج کرد


بر اساس گزارش بلومبرگ، دل قصد دارد 6550 کارمند خود را اخراج کند. این تعداد در واقع پنج درصد از کل نیروی کار شرکت مذکور را تشکیل می دهد. جف کلارکمدیرعامل دل با انتشار یادداشتی از کافی نبودن اقدامات قبلی این شرکت از جمله توقف استخدام نیروهای جدید و محدود کردن سفرهای کاری خبر داد.

دلیل دل برای اخراج هزاران کارمند کاهش تقاضا برای رایانه های شخصی و لپ تاپ ها است. پس از افزایش چشمگیر فروش این محصولات در دوران اپیدمی کرونا، اکنون اکثر تولیدکنندگان بزرگ رایانه های شخصی با کاهش شدید تقاضا مواجه هستند. شرکت تحلیلی IDC می گوید که فروش رایانه های شخصی برند دل در سه ماهه آخر سال 2022 نسبت به سه ماهه چهارم سال قبل حدود 37 درصد کاهش داشته است. از سوی دیگر 55 درصد از کل درآمد دل از فروش این محصولات به دست می آید.

کلارک این سازمان می‌گوید که اخراج‌ها برای سلامت و موفقیت بلندمدت دل ضروری هستند و سازماندهی مجدد بخش‌های مختلف به عنوان فرصتی برای افزایش کارایی و تقویت نوآوری تلقی می‌شود. The Verge گزارش داده است که پس از اخراج انبوه 5 درصد از نیروی کار این شرکت، نیروی کار جهانی دل به پایین ترین سطح خود در 6 سال گذشته خواهد رسید. در مقایسه، تعداد کل کارکنان این شرکت در ژانویه 2020 حدود 165 هزار نفر بوده است.

البته دل تنها شرکتی نیست که تحت تاثیر کاهش تقاضا برای کامپیوترهای شخصی قرار گرفته است. اچ پی در ماه نوامبر اعلام کرد که 6000 کارمند خود را اخراج خواهد کرد. در همین حال، لنوو تعداد نامشخصی از کارمندان خود را در دسامبر 2022 در ایالات متحده اخراج کرد. در چند ماه گذشته، مسائلی مانند کاهش تقاضا، مشکلات زنجیره تامین و موارد دیگر باعث شده حتی بزرگترین شرکت های فناوری از جمله متا، گوگل، مایکروسافت و … آمازون، برای اخراج هزاران کارمند.