دلیل مشکلات متای فیس بوک چیست؟ عوامل کاهش درآمد متا


اخراج 11000 کارمند متا در هفته های اخیر نشان دهنده یک تغییر بزرگ در شرکتی است که مدل کسب و کار آن با وجود سال ها به حاشیه راندن حریم خصوصی امن به نظر می رسید. بسیاری از تحلیلگران ممکن است بیش از حد بر وضعیت متا فعلی تأکید کنند مارک زاکربرگ صفت در متاورژن; اما این تنها یکی از عواملی است که منجر به کاهش 70 درصدی ارزش سهام متا در سال گذشته شده است.

رشد انفجاری شبکه اجتماعی تیک توک و سیاست های جدید اپل در زمینه حفظ حریم خصوصی و کاهش علاقه نسل Z به فیس بوک عواملی هستند که مستقیما بر درآمد متا تاثیر گذاشته اند. مایک پرولکسمدیر تحقیقات Forrester در مصاحبه با Yahoo Finance گفت که متا منابع و انرژی خود را در دو زمینه صرف کرده است: از یک طرف سرمایه گذاری هنگفتی روی Metaverse انجام می دهد و از طرف دیگر روی بهبود ویدیوی کوتاه کار می کند. سرویس برای تبدیل شدن به رقیب بهتری برای Tik. تاک شود. پرولکس می گوید:

متا در حال حاضر هیچ کدام از این کارها را به خوبی انجام نمی دهد.

ظهور تیک توک؛ پدیده جدید شبکه های اجتماعی

لوگوی Tik Tok / TikTok روی پس‌زمینه سیاه

متا نه تنها با کاهش علاقه کاربران جوان به پلتفرم های خود مواجه شده است. اما به دلیل ظهور تیک توک، او بسیار احساس خطر می کند. Tik Tok یک اپلیکیشن چینی است که بیش از یک میلیارد کاربر فعال ماهانه دارد. عامل اصلی موفقیت تیک توک، پشتیبانی از ویدیوهای کوتاه و جذاب و بهره مندی از یک فید بی پایان است. صفحه تیک توک نامگذاری شد For You ویدیوهای مورد علاقه شما را بر اساس الگوریتم های نرم افزاری نشان می دهد.

همزمان با افزایش محبوبیت تیک توک، متا رقابت جدی تری با اسنپ چت آغاز کرد و ویژگی های ارائه شده در این سرویس را به پلتفرم های خود اضافه کرد. در همین حال، تیک توک عملکرد الگوریتم خود را روز به روز بهبود بخشید و به بهشتی برای کاربران نسل Z تبدیل شد. متا برای رقابت مستقیم با تیک توک، سرویس جدیدی به نام Reels را در اختیار کاربران قرار داد. نرخ رشد Reels در نوع خود قابل توجه است. اما همچنان اکثر کاربران تیک توک را به Reels ترجیح می دهند. مایک پرولکس می گوید:

می دانیم که متا برای جلب توجه کاربران نسل Z تلاش کرده است. سهم بازار سرویس Reels در بین نسل Z بسیار کمتر از Tik Tok است.

بر اساس داده های موسسه تحقیقاتی Forrester، تنها 40 درصد از نوجوانان بین 12 تا 17 سال گفته اند که به صورت هفتگی از فیس بوک استفاده می کنند. این تعداد در سال 2021 برابر با 48 درصد بود. 61 درصد از این نوجوانان در تحقیقات Forrester می گویند که هر هفته از اینستاگرام استفاده می کنند. 69 درصد از آنها به صورت هفتگی از تیک توک استفاده می کنند.

چند ماه پیش، مرکز تحقیقات پیو در گزارشی اعلام کرد که تنها 32 درصد از نوجوانان از اپلیکیشن اصلی فیس بوک استفاده می کنند و 62 درصد از آنها کاربران اینستاگرام هستند. 67 درصد از این افراد گفته اند که از تیک توک استفاده می کنند. تیک توک نه تنها کاربران را افزایش می دهد. بلکه به مرور زمان شرکت های تبلیغاتی بیشتری را به خود جذب کرده است. جولی بیلمدیر پورتفولیو به همراه کین اندرسون رودنیکاین تحلیلگر به Yahoo Finance گفت:

متا برای جلب توجه کاربران نسل Z تلاش کرده است

دو سال پیش مشخص نبود که تیک توک بتواند به جایگاه برتری که امروز دارد برسد. آنها به نوعی در حال تصاحب سهم بازار متا هستند و با توجه به مشکلات اقتصادی، تعجب آور نیست که شرکت های تبلیغاتی هزینه های متا را کاهش داده اند.

مشکلی به نام اپل

لبخند تیم کوک مدیر عامل اپل/ چهره شاد تیم کوک با عینک و پیراهن مشکی

متا بخش عمده ای از درآمد خود را از طریق تبلیغات آنلاین به دست می آورد و به دلیل مشکلات اقتصادی، درآمد کلی صنعت تبلیغات کاهش یافته است. اولین قدم اکثر شرکت ها در مواجهه با مشکل مالی کاهش بودجه تبلیغاتی است. با این کار، کسب و کار متا درآمدزایی مستقیماً هدف قرار می گیرد.

متا هنوز نتوانسته خود را با تغییراتی که سیستم عامل موبایل اپل در iOS 14.5 تجربه کرد، وفق دهد. از طریق App Tracking Transparency، اپل به دارندگان آیفون اجازه می دهد تا از نظارت شرکت های تبلیغاتی بر داده های خود جلوگیری کنند. با نظارت نکردن بر داده ها، شرکت ها نمی توانند تبلیغات هدفمند را نشان دهند و در نتیجه اثربخشی تبلیغات کاهش می یابد.

در حالی که اپل می‌گوید محافظت از حریم خصوصی کاربران تنها دلیل فعال کردن شفافیت ردیابی اپلیکیشن است، گزارش‌ها نشان می‌دهند که متا تنها در یک سال ۱۰ میلیارد دلار به دلیل این ویژگی از دست داده است. قبل از فعال‌سازی رسمی این ویژگی، مارک زاکربرگ هشدار داد که اپل ممکن است صنعت تبلیغات دیجیتال را از طریق شفاف‌سازی ردیابی اپلیکیشن نابود کند.

اپل با سیاست های جدید حفظ حریم خصوصی خود منبع اصلی درآمد متا را هدف قرار داده است

شرایط نامناسب اقتصادی در سراسر جهان و سیاست های حریم خصوصی اپل باعث شده است که متا برای دو فصل متوالی با کاهش درآمد مواجه شود. در سه ماهه دوم سال جاری، فروش سالانه متا برای اولین بار در تاریخ کاهش یافت. در سه ماهه سوم نیز اعلام شد که روند کاهش درآمد ادامه دارد.

تمرکز بیش از حد روی متاورژن

حتی با کاهش چشمگیر رشد درآمد متا، زاکربرگ میلیاردها دلار به پروژه متاورس سرازیر می کند و شرکتش را تحت فشار بیشتری قرار می دهد. متا در سال 2021 اعلام کرد که بودجه این واحد تجاری 10 میلیارد دلار است آزمایشگاه واقعیت قرار داده است. Reality Labs وظیفه توسعه نرم افزار و تولید سخت افزار مورد نیاز پروژه Metaverse را بر عهده دارد.

متا از ابتدای سال 2022 بیش از 9 میلیارد دلار به این واحد تجاری اختصاص داده است. مدیر مالی متا چند هفته پیش گفت که بودجه پروژه متاورس در سال 2023 افزایش خواهد یافت. میلیاردها دلار از بودجه متا صرف پروژه ای می شود که بسیاری از مردم ممکن است هرگز به آن توجه نکنند.

طبق گزارش وال استریت ژورنال، سرویس متا Horizon Worlds در حال حاضر یک پروژه شکست خورده در نظر گرفته می شود. متا قصد دارد تا پایان سال جاری از 500000 کاربر Horizon Worlds عبور کند. اما او بعداً پیش بینی خود را به 280000 کاربر کاهش داد. گفته می شود که Horizon Worlds در حال حاضر میزبان کمتر از 200000 کاربر است.

مقالات مرتبط:

چند ماه پیش، مارک زاکربرگ گفت که متاورس ممکن است به نوعی فضای مجازی برای کار تبدیل شود. با این حال، تحلیلگران نسبت به برنامه های مدیر عامل متا برای آزمایشگاه های واقعیت چندان خوش بین نیستند. جولی بیل می‌گوید که متا سخت تلاش می‌کند نشان دهد که ما به عصر استفاده تجاری از فناوری واقعیت مجازی رسیده‌ایم. اما این در عمل دیده نمی شود، حداقل از نظر اقتصادی، فکر نمی کنم کسی واقعاً بخواهد در فضای مجازی بنشیند و جلسه اداری برگزار کند.

مایک پرولکس می‌گوید متا همچنین باید طرح کسب‌وکار خود را دوباره طراحی کند زیرا کارگران را برای کاهش هزینه‌ها اخراج می‌کند. به گفته این تحلیلگر، متا در نهایت باید بین متاورس و شبکه های اجتماعی به عنوان پروژه اصلی خود یکی را انتخاب کند. پرولکس انتظار دارد سال 2023 برای متا سالی تلخ و شیرین باشد.