دلیل زود تمام شدن اینترنت گوشی و راه حل


اپلیکیشن های موبایل با ویژگی های مختلف خود تجربه لذت بخشی را در اختیار کاربران گوشی های هوشمند قرار می دهند. بسیاری از این برنامه ها برای عملکرد بهتر باید از اینترنت استفاده کنند. زمانی که تعداد اپلیکیشن های گوشی شما که برای ادامه فعالیت به اینترنت نیاز دارند افزایش یابد، هزینه خرید بسته های اینترنت موبایل نیز به سرعت افزایش می یابد.

بسیاری از این برنامه‌ها، به‌ویژه پیام‌رسان‌ها یا برنامه‌هایی که تبلیغات زیادی نشان می‌دهند، حتی زمانی که از آنها استفاده نمی‌کنید به تبادل داده‌ها در پس‌زمینه ادامه می‌دهند. برخی از آنها مانند پیام رسان ها را می توان از نظر فعالیت پس زمینه یا دانلود خودکار مدیریت کرد تا از مصرف ناخواسته اینترنت جلوگیری شود، اما برخی دیگر گاهی بدون اطلاع کاربر شروع به ارسال و دریافت داده می کنند که کاربر کاملاً از آن بی اطلاع است و باعث استفاده غیرعادی از اینترنت می شود. . امکان پذیر نیست و این موضوع نه تنها حجم اینترنت را زیر شعاع قرار می دهد، بلکه نگرانی هایی را در خصوص حفظ حریم خصوصی ایجاد می کند.

یکی از موثرترین راه‌ها برای حل این مشکل، محدود کردن استفاده برنامه از اینترنت در زمانی است که برنامه در مقابل شما باز نیست (پیش‌زمینه) اما در پس‌زمینه (Background) به کار خود ادامه می‌دهد. در این مقاله نحوه جلوگیری از استفاده هر اپلیکیشنی از اینترنت در اندروید و آیفون را توضیح خواهیم داد.

نرم افزار محدود کننده مصرف اینترنت اندروید

استفاده بیش از حد از اینترنت موبایل یکی از رایج ترین مشکلاتی است که اکثر کاربران با آن مواجه هستند. راه های مختلفی برای مسدود کردن دسترسی اپلیکیشن ها به اینترنت در اندروید وجود دارد که می توانید از آنها برای محدود کردن استفاده از اینترنت استفاده کنید. در برخی از گوشی های اندرویدی می توانید با مراجعه به قسمت تنظیمات و انجام چند مرحله مصرف اینترنت موبایل را محدود کنید.

علاوه بر این روش ها که در ادامه به طور مفصل به آن ها می پردازیم، نرم افزارهایی به نام نرم افزار محدود کننده مصرف اینترنت اندروید وجود دارند که راه حلی ساده برای قطع دسترسی برنامه ها به اینترنت هستند. از سوی دیگر، بسیاری از روش هایی که برای حل این مشکل ارائه می شود، تنها برای اینترنت موبایل قابل اجرا هستند. در حالی که نرم افزارهای محدود کننده استفاده از اینترنت اندروید مانند NetGuard نه تنها استفاده از اینترنت موبایل را محدود می کند، بلکه برای استفاده از اینترنت خانگی یا Wi-Fi نیز کاربرد دارد.

نحوه کار با NetGuard

برای مسدود کردن برنامه‌ها با NetGuard، از شما خواسته می‌شود که سیاست حفظ حریم خصوصی را پس از نصب برنامه بخوانید و بپذیرید. اکنون لیستی از تمامی برنامه هایی که روی گوشی نصب کرده اید به شما نمایش داده می شود که در جلوی هر کدام آیکون های WiFi و Data قرار دارد.

برای شروع، ابتدا برنامه را فعال کنید تا نماد کلید روی صفحه نمایش داده شود. زیرا در صورت غیرفعال شدن برنامه تمامی اپلیکیشن های گوشی مجددا به اینترنت دسترسی خواهند داشت. اکنون می توانید با انتخاب یکی از نمادهای WiFi و Data یا هر دو، دسترسی اپلیکیشن خود به اینترنت را محدود کنید.

اگر تعداد اپلیکیشن های نصب شده بر روی تلفن همراه شما زیاد است، ابتدا دسترسی تمامی اپلیکیشن ها را مسدود کنید، سپس اپلیکیشن هایی را که می خواهید به اینترنت دسترسی داشته باشید، انتخاب کنید. این باعث صرفه جویی در زمان می شود. برای انجام این کار، نماد گزینه ها را در بالای صفحه انتخاب کنید.

نحوه کار با NerGuard

در این مرحله وارد قسمت Settings شده و روی گزینه Defaults (لیست سیاه و سفید) ضربه بزنید. در صفحه جدید، گزینه های Block WiFi و Block Mobile را فعال کنید و روی دکمه بازگشت ضربه بزنید تا به صفحه اصلی بازگردید. اکنون می توانید تصمیم بگیرید که کدام برنامه ها به اینترنت دسترسی داشته باشند.

جلوگیری از دسترسی برنامه ها به اینترنت در گوشی های سامسونگ

در گوشی های سامسونگ این کار به دو صورت و فقط در مورد اینترنت موبایل قابل انجام است. در روش اول، می توانید هر اپلیکیشن دلخواه را از استفاده از اینترنت در پس زمینه منع کنید. برای انجام این کار، به تنظیمات بروید، وارد بخش شوید اتصالات (اتصالات) و در صفحه بعد استفاده از داده ها روی (استفاده از داده) ضربه بزنید. سپس وارد بخش شوید استفاده از داده تلفن همراه (از داده های تلفن همراه استفاده کنید).

مدیریت استفاده از اینترنت موبایل در گوشی های سامسونگ

در این مرحله وارد صفحه ای می شوید که میزان مصرف اینترنت هر اپلیکیشن را بر اساس میزان مصرف آن ها نشان می دهد. بعد، هر برنامه ای که فکر می کنید مصرف غیرعادی دارد را انتخاب کنید. در این صفحه حجم مورد استفاده بر اساس فعالیت در پیش زمینه و پس زمینه تفکیک شده است و می توانید ببینید در باز نبودن برنامه چقدر حجم مصرف شده است.

اگر متوجه شدید که داده‌های زیادی در پس‌زمینه استفاده می‌شود، یا برنامه‌هایی که اصلاً استفاده نمی‌کنید از مقدار مشکوکی از داده‌های اینترنتی استفاده می‌کنند، آن را خاموش کنید. اجازه استفاده از داده های پس زمینه (اجازه استفاده از اینترنت موبایل در پس زمینه) دسترسی به اینترنت آنها را قطع کنید. توجه داشته باشید که اگر این اپلیکیشن ها را باز کنید، همچنان می توانند از اینترنت موبایل استفاده کنند، اما پس از خروج، دیگر به اینترنت دسترسی نخواهند داشت.

استفاده از اینترنت را در پس زمینه گوشی سامسونگ محدود کنید

در روش دوم با انتخاب گزینه ای می توانید تمام اپلیکیشن ها را از استفاده از اینترنت در پس زمینه منع کنید و تنها برای چند مورد مانند پیام رسان ها استثنا قائل شوید. برای این کار وارد قسمت تنظیمات گوشی شوید اتصالات (پیوندهای ربط) تبدیل شدن، اختیار استفاده از داده ها (استفاده از داده) و سپس روشن را انتخاب کنید ذخیره کننده داده روی (فضای ذخیره سازی اینترنت موبایل) ضربه بزنید. در پایان گزینه اکنون روشن کنید برای جلوگیری از دسترسی برنامه‌ها به داده‌ها در پس‌زمینه زمانی که ذخیره‌کننده اینترنت همراه فعال است، آن را فعال کنید (اکنون روشن کنید).

اگر می خواهید اتصال برخی از برنامه های مهم شما با اینترنت تحت تأثیر فعال شدن این گزینه قرار نگیرد و پس از فعال شدن Data Saver همچنان بتوانید از اینترنت در پس زمینه استفاده کنید، روی گزینه Allowed to use while کلیک کنید. Data Saver روشن است. Enabled) و پس از ورود به لیست برنامه ها، برنامه های مورد نظر خود را انتخاب کنید.

استفاده از اینترنت را در اندروید 2 محدود کنید

جلوگیری از دسترسی اپلیکیشن ها به اینترنت در گوشی های شیائومی

در گوشی های شیائومی، ویژگی های بیشتری برای محدود کردن برنامه ها وجود دارد. اولاً می توانید استفاده از اینترنت موبایل را برای هر برنامه ای در دو حالت باز و بسته محدود کنید و ثانیاً برای زمانی که به وای فای متصل می شوید می توانید این کار را انجام دهید. اما روش موجود در گوشی های شیائومی با سایر گوشی های اندرویدی کمی متفاوت است.

در واقع در گوشی های شیائومی قسمتی کاملا جامع و مجزا به مدیریت مصرف اینترنت اختصاص داده شده است که تنها از طریق تنظیمات گوشی می توان به آن دسترسی داشت. برای دسترسی به این بخش به اپلیکیشن نیاز دارید امنیت (Security) را باز کرده و در پایین صفحه روی گزینه قرار دهید استفاده از داده ها روی (Data Usage) ضربه بزنید. در این قسمت علاوه بر مشاهده جزئیات مصرف اینترنت در هر سیم کارت، به تنظیمات و گزینه های مختلفی دسترسی خواهید داشت.

مدیریت استفاده از اینترنت موبایل در گوشی های شیائومی

گزینه ای برای مدیریت یا مسدود کردن دسترسی برنامه ها به اینترنت استفاده از داده را محدود کنید (محدود کردن مصرف داده) را انتخاب کنید. در این صفحه با جابجایی صفحه به کناره ها می توانید بین تنظیمات دسترسی به اینترنت در دو حالت اینترنت وای فای و سیم کارت سوئیچ کنید. سپس در لیست اپلیکیشن ها برای قطع دسترسی هر اپلیکیشن، تیک سبز رنگ کنار آن را برای سیم کارت مورد نظر بردارید. بنابراین در هر صورت اتصال کامل اپلیکیشن به اینترنت قطع خواهد شد. این گزینه در مقابل کلمه Apps دیده می شود که با انتخاب آن می توانید این کار را برای همه اپلیکیشن ها به طور همزمان انجام دهید.

استفاده از اینترنت را در پس زمینه گوشی سامسونگ محدود کنید

اما اگر می خواهید از استفاده از اینترنت فقط در پس زمینه جلوگیری کنید، گزینه سه نقطه بالا و را انتخاب کنید اتصال پس زمینه (اتصال در پس زمینه) را انتخاب کرده و برای هر برنامه مورد نظر، گزینه توقف دسترسی به اینترنت در پس زمینه را خاموش کنید. حتی می‌توانید گزینه تنظیمات پیش‌فرض برنامه‌های جدید را انتخاب کنید تا مشخص کنید کدام تنظیمات به‌طور پیش‌فرض برای هر برنامه جدیدی که در آینده نصب می‌کنید اعمال شود.

جلوگیری از دسترسی اپلیکیشن ها به اینترنت در گوشی های آیفون

در گوشی های آیفون مانند گوشی های سامسونگ این کار به دو صورت جزئی و کلی قابل انجام است. در روش اول ابتدا برنامه تنظیمات در آیفون خود باز کنید. روی سلولی در صفحه بعد و در بخش ضربه بزنید اطلاعات تلفن همراه لیستی از برنامه های نصب شده نمایش داده می شود. برای خاموش کردن مصرف داده برای هر برنامه، کافی است دکمه کنار نام برنامه را غیرفعال کنید.

استفاده از اینترنت در آیفون 2 را محدود کنید

در روش دوم از تنظیمات به زمان صفحه نمایش برو و محتوا و محدودیت های حریم خصوصی انتخاب کنید. در مرحله بعد محتوا و محدودیت های حریم خصوصی فعال کردن

محدود کردن استفاده از اینترنت در آیفون 1

روی تغییرات داده های سلولی و ضربه بزنید اجازه نده انتخاب کنید و سپس در برنامه تنظیمات به Cellular Data برگردید. اکنون خواهید دید که استفاده از داده برای همه برنامه ها غیرفعال و محدود شده است.

استفاده از اینترنت در آیفون 3 را محدود کنید

امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد. اگر در مورد محدودیت استفاده از اینترنت موبایل توسط اپلیکیشن ها سوالی دارید، آن را با ما و کاربران تیرازیس فایل در میان بگذارید.