دعوای حقوقی بر سر خرید اکتیویژن احتمالا سال‌ها به طول می‌انجامد و حتی ممکن است منجر به شکست بلیزارد شود.


قرارداد 69 میلیارد دلاری مایکروسافت برای خرید اکتیویژن بلیزارد با وارد شدن رگولاتوری در ایالات متحده، بریتانیا و اتحادیه اروپا برای جلوگیری از این معامله با مشکل مواجه شد. ظاهراً همه در مورد تغییر شرایط نظر دارند، اما کارشناسان و تحلیلگران حقوقی گمانه زنی های جالبی در مورد پرونده کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده (FTC) ارائه کرده اند.

پرونده FTC علیه معامله خرید Activision Blizzard اساساً دارای دو استدلال مهم است. ابتدا مایکروسافت اکنون عناوین این شرکت بازی سازی مانند Call of Duty را در انحصار خود در می آورد و این اقدام به غول فناوری ردموند اجازه می دهد تا برخی از بازارها را در انحصار خود درآورد. بنابراین اگرچه خرید اکتیویژن بلیزارد مایکروسافت را به بهترین شرکت در زمینه بازی تبدیل نخواهد کرد، اما داشتن Call of Duty و World of Warcraft بر تسلط آن در برخی از حوزه های بازی های رایانه ای خواهد افزود.

مایکروسافت با قراردادی 10 ساله با نینتندو و امکان دسترسی به بازی های رایانه شخصی از طریق سرویس ابری GeForce Now انویدیا، با این تصور که Call of Duty را در انحصار خود درآورد مبارزه می کند. این شرکت همچنین قراردادی 10 ساله به سونی پیشنهاد داد، اما طرف ژاپنی از امضای آن خودداری کرد.

به گفته WccfTech، کارشناسان IGN در مورد اینکه آیا معامله Activision Blizzard با تایید FTC مواجه خواهد شد یا خیر، اختلاف نظر دارند. سام کاستری می گوید این معامله انجام می شود و استدلال برخی دیگر بر جلوگیری از این امر دلالت دارد. در قسمت توضیحات کستری بیا:

در همین حال وکیلی به نام مارک لملی اعتقاد بر این است که معامله اکتیویژن بلیزارد به دلیل نگرانی در مورد انحصار انجام نخواهد شد. لملی می گوید:

یکی از مواردی که کارشناسان بر روی آن اتفاق نظر دارند این است که روند خرید اکتیویژن بلیزارد احتمالا چندین سال طول خواهد کشید. حتی پس از صدور تصمیم FTC، طرف بازنده می‌تواند به کمیسیون‌های FTC و سپس دادگاه عالی ایالات متحده شکایت کند، و به طور بالقوه نتیجه نهایی را برای سال‌ها به تاخیر می‌اندازد. البته قانونگذاران اتحادیه اروپا و بریتانیا باید مایکروسافت را تایید کنند. نکته جالب دیگر این است که با توجه به دیوید هوپهزینه و عدم قطعیت بسته شدن قرارداد Activision Blizzard می تواند تا زمانی که سازنده ویندوز آن را لغو کند و متحمل ضرر چند میلیارد دلاری شود، ادامه یابد.

یکی دیگر از گزینه های روی میز، امکان جدا شدن بلیزارد از اکتیویژن است. مایکروسافت قبلاً اعلام کرده بود که انحصاری Call of Duty ممکن یا واقع بینانه نیست، اما فقط ون دروننمدیر عامل سوپر دیتا می گوید ممکن است شرایط به جایی ختم شود که شاهد جدایی بلیزارد از اکتیویژن باشیم.

پرونده FTC علیه خرید بلیزارد توسط Activision در ماه آگوست به محاکمه خواهد رفت. در همین حال، کمیسیون اروپا تصمیم خود را در مورد این توافق قبل از 11 آوریل اعلام خواهد کرد.