دستیار مجازی هوش مصنوعی GPT-4 به افراد کم بینا کمک می کند


OpenAI آخرین مدل است به اصطلاح هوش مصنوعی قدرتمند GPT-4 را معرفی کرد و یکی از قابلیت های آن کمک به افراد دارای اختلالات بینایی است. Be My Eyes یکی از ویژگی های جذاب این مدل جدید است که برای کمک به افراد نابینا و کم بینا طراحی شده است و به عنوان مثال محتویات صفحه نمایش گوشی را شرح می دهد.

از زمان تاسیس OpenAI در سال 2015، گزارش های مختلفی در مورد ویژگی Be My Eyes AI این شرکت منتشر شده است. البته ظهور فناوری هایی مانند بینایی کامپیوتری (Computer Vision) و سایر ابزارها به افراد کم بینا کمک می کند تا راه خود را بهتر پیدا کنند. Be My Eyes ویژگی های زیادی دارد که یکی از آنها دستیار مجازی است. ویژگی جالبی که توضیحات یا دستورالعمل های دقیقی را با استفاده از دوربین گوشی هوشمند ارائه می دهد.

با بهره گیری از قابلیت های چندوجهی، GPT-4 اکنون می تواند تصاویر را علاوه بر متن درک کند. بخشی از توضیحات این مدل جدید هوش مصنوعی به شرح زیر است:

OpenAI با انتشار یک ویدیو سعی می کند برخی از قابلیت های Be My Eyes را به نمایش بگذارد. به عنوان مثال، این دستیار صوتی می تواند ظاهر یک لباس را توصیف کند یا گیاه مورد نظر شما را شناسایی کند. از دیگر ویژگی های این دستیار می توان به نقشه خوانی، ترجمه متن، راهنمایی در مورد نحوه کار با دستگاه های مختلف و … اشاره کرد.

ویدئوی OpenAI نشان می‌دهد که بسیاری از زیرساخت‌های شهری و تجاری امروزی افراد کم بینا را در نظر نمی‌گیرند. علاوه بر این، کلیپ ذکر شده نشان می دهد که هوش مصنوعی چندوجهی GPT-4 چقدر می تواند در موقعیت های مختلف مفید باشد.

بدون شک Be My Eyes می تواند ابزار بسیار مفیدی برای افراد کم بینا و نابینا باشد و در حال حاضر جایگزینی برای آن وجود ندارد. تیم سازنده این ابزار با OpenAI همکاری نزدیک دارد و به توسعه آن ادامه خواهد داد.

گزارش کردن TechCrunch، Be My Eyes در حال حاضر در مرحله بتا است و در هفته های آینده کاملتر خواهد شد. تیم پشتیبان دستیار هوش مصنوعی می گوید در ماه های آینده آن را در دسترس عموم قرار خواهد داد. ضمنا استفاده از ابزار ذکر شده رایگان خواهد بود.