دستاورد قابل توجه در درمان ناباروری: ساخت تخمک از سلول های مردانه


درمان جدید می تواند برای کمک به درمان ناباروری در زوج هایی که زنان قادر به تولید تخمک خود نیستند، استفاده شود. البته هایاشی همچنان تاکید می کند که تا در دسترس قرار گرفتن این روش به عنوان یک درمان ناباروری در دسترس عموم مردم راه زیادی در پیش داریم. او در ادامه می گوید:

هیاشی تاکید می کند که با وجود امکان درمان جدید، موافق روش استفاده از اسپرم مردانه و تخمک مصنوعی برای ایجاد جنین نیست. وی همچنین اشاره می کند که در مرحله فعلی مطمئن نیست که آیا این روش برای جامعه ایمن یا قابل قبول است.

پروفسور آماندر کلارک، دانشمند سلول های بنیادی در دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس، اشاره می کند که ایمنی و کارایی روش جدید به اثبات نرسیده است و آن را دور از دسترس برای استفاده انسان می داند. او می گوید که مشخص نیست چقدر طول می کشد تا این فناوری به آزمایشات بالینی برسد. به گفته کلارک، هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد دستگاه تناسلی انسان وجود دارد، و خلاء دانش بنیادی به عنوان مانعی در برابر کاربرد تحقیقات جدید برای انسان عمل می کند.

آلتا چارو، استاد حقوق در دانشگاه ویسکانسین مدیسون، معتقد است که اگر این فناوری در دسترس قرار گیرد، فرهنگ های مختلف دیدگاه های متفاوتی در مورد آن خواهند داشت.

طبق اظهارات چارو، در برخی جوامع کمک ژنتیکی به کودکان امری کاملا ضروری تلقی می شود. در چنین جوامعی این سوال مطرح می شود که آیا این اقدام برای افرادی که دگرجنس گرا نیستند باید انجام شود یا خیر؟ به گفته وی، در جوامع دیگر این موضوع اهمیت چندانی ندارد. زیرا فرزندخواندگی موضوعی کاملا پذیرفته شده است و افراد این جوامع بیشتر به روابط شخصی اهمیت می دهند تا روابط بیولوژیکی.

پروفسور هائوی وانگ از آکادمی علوم چین نیز معتقد است که تا استفاده از این فناوری در کلینیک ها راه زیادی در پیش داریم. وی در بخشی از سخنان خود می گوید: دانشمندان هرگز نمی گویند هرگز، این کار در موش ها انجام شده است، بنابراین ممکن است برای انسان نیز امکان پذیر باشد؛ اما چالش های زیادی در پیش است و نمی توانم پیش بینی کنم که چند سال طول می کشد. “