دستاورد بزرگ؛ این اولین ترانزیستور چوبی در جهان است!


محققان در صنعت تراشه همواره در تلاش هستند تا پردازنده ها و ترانزیستورها را با موادی غیر از سیلیکون بسازند، اما تاکنون هیچ ماده ای به خوبی سیلیکون ظاهر نشده است. گزارش کردن تامز هاردور، گروهی از محققان در سوئد موفق به تولید اولین ترانزیستور چوبی شدند.

ترانزیستورها واحدهای بسیار کوچکی هستند که به تعداد زیاد (تا دهها میلیارد) روی یک تراشه قرار می گیرند.

اعضای دانشگاه لینکوپینگ در شهر نوروپینگ و موسسه سلطنتی فناوری در استکهلم مقاله علمی جدیدی را با تمرکز بر ترانزیستور چوبی منتشر کردند که در روزهای اخیر مورد بحث کارشناسان قرار گرفته است. دانشمندان سوئدی در مقاله خود به نحوه ساخت، قابلیت ها و پتانسیل WECT (ترانزیستور چوبی الکتروشیمیایی) اشاره کرده اند.

ترانزیستور WECT دانشمندان سوئدی می تواند راه را برای قطعات الکترونیکی مبتنی بر چوب که پایدارتر و زیست تخریب پذیرتر هستند هموار کند. علاوه بر این، الکترونیک چوب می تواند کنترل الکترونیکی گیاهان زنده را امکان پذیر کند.

پیشرفته ترین تراشه های امروزی بر اساس لیتوگرافی های بیان شده در نانومتر تولید می شوند. لیتوگرافی به ابعاد ترانزیستور اشاره دارد. هرچه عدد لیتوگرافی کوچکتر باشد، تراشه قدرتمندتر و کارآمدتر است. در حال حاضر، سامسونگ و TSMC در حال تولید پیشرفته ترین تراشه های کلاس مصرف کننده با لیتوگرافی 3 نانومتری هستند.

پردازنده های امروزی به لطف استفاده از ترانزیستورهای سیلیکونی و لیتوگرافی پیشرفته به فرکانس چند گیگاهرتز می رسند. با این حال، ترانزیستور چوبی WECT که توسط دانشمندان سوئدی ساخته شده است، مبتنی بر لیتوگرافی سه سانتی متری است و فرکانس ناپایدار آن به زیر یک هرتز می رسد.

امروزه تمامی دستگاه های الکترونیکی نیازی به بالاترین فرکانس و کوچکترین ترانزیستور ندارند و صرف تولید WECT دستاورد مهمی محسوب می شود. رهبر پروژه می گوید آنچه او و تیمش تولید کرده اند مبتنی بر یک “اصل بی سابقه” است: “بله، ترانزیستور چوبی کند و بزرگ است، اما کار می کند و پتانسیل زیادی برای توسعه دارد.”

چگونه چوب تبدیل به ترانزیستور می شود؟