در کمال تعجب، TCL از قول خود برای عرضه تلویزیون های QD-OLED در سال 2023 عقب نشینی کرد.


پیش از نمایشگاه CES 2023، گزارش هایی منتشر شد مبنی بر اینکه TCL قصد دارد اولین تلویزیون QD-OLED خود را تا پایان سال جاری عرضه کند. این گزارش ها بر اساس اطلاعاتی است که به صورت خصوصی و در یک رویداد مطبوعاتی در اختیار برخی رسانه ها قرار گرفته است. به گفته DigitalTreads، TCL اکنون از ادعاهای خود عقب نشینی کرده و اعلام کرده است که جزئیات برنامه هایش برای راه اندازی تلویزیون های QD-OLED به اشتباه منتشر شده است.

اگرچه این خبر ناامید کننده به نظر می رسد، اما چندان تعجب آور نیست. زیرا گزارش‌های مربوط به جاه‌طلبی‌های فناوری QD-OLED TCL نشان می‌دهد که این شرکت ممکن است نتواند به وعده‌های خود عمل کند. این برند در سال 2021 اولین تلویزیون مینی ال ای دی QD Zero خود را معرفی کرد و سپس در سال 2022 دوباره این محصول را به نمایش گذاشت. اکنون اوایل سال 2023 است و هنوز هیچ نشانه ای از ورود تلویزیون X9 8K به فروشگاه های خرده فروشی وجود ندارد.

TCL به دلیل ساخت تلویزیون های باکیفیت با قیمت ارزان تر نسبت به سایر برندهای مطرح در بازار شناخته شده است. بنابراین، تلویزیون QD-OLED این شرکت احتمالاً با قیمت بسیار ارزان‌تری نسبت به مدل‌های مشابه سامسونگ و سونی عرضه خواهد شد.

برای یادآوری، QD-OLED نوع جدیدی از فناوری صفحه نمایش است که در واقع مزایای نقطه کوانتومی را با پنل OLED ترکیب می کند و در نتیجه صفحه نمایش بسیار نازکی را به وجود می آورد که می تواند رنگ های جذاب و دقیق تر، سیاهی عمیق و روشنایی بسیار بیشتری را ارائه دهد. در حال حاضر سامسونگ دیسپلی تنها شرکت تولید کننده پنل های QD-OLED است و همین موضوع باعث شده تا در تولید پنل های OLED رقابت سختی با LG Display داشته باشد.

به نظر می رسد QD-OLED در مقایسه با OLED مزایایی دارد. اما تا این لحظه فرآیندهای تولید OLED بیشتر تکامل یافته و ابعاد پنل های تولید شده با این فناوری به 98 اینچ می رسد. این پیشرفت فقط برای یک سال دیگر می تواند ادامه یابد. زیرا این غول فناوری کره ای اخیراً اعلام کرده است که در سال 2023 یک تلویزیون 77 اینچی QD-OLED معرفی خواهد کرد که به این معنی است که به زودی پنل های بزرگتر با فناوری مذکور عرضه می شود.