در سه ماهه سوم سال 2022، انویدیا 88 درصد از سهم بازار گرافیک گسسته را به خود اختصاص داد.


وب سایت تحقیقاتی JPR (به اختصار Jon Peddie Research) گزارش کاملی از سهم بازار تولیدکنندگان گرافیک در سه ماهه سوم سال 2022 منتشر کرده است. در بخشی از این گزارش که مربوط به گرافیک گسسته است، سهم عمده بازار با 88 درصد فروش متعلق به انویدیا است و AMD و Intel هر کدام درصد تک رقمی دارند.

در سه ماهه سوم سال 2022، تعداد کل گرافیک های رایانه شخصی فروخته شده نسبت به سال قبل 25 درصد کاهش داشته است که از این میزان 15.43 درصد به گرافیک دسکتاپ و 30 درصد به گرافیک نوت بوک اختصاص دارد. JPR این رقم را بزرگترین کاهش فروش از سال 2009 نامید.

فروش کلی گرافیک در سه ماهه سوم

آنچه که داده ها از سهم بازار گرافیک های گسسته نشان می دهد، نشان می دهد که فروش این گرافیک ها در سه ماهه سوم سال از 24 میلیون دستگاه در مدت مشابه سال گذشته به 14 میلیون واحد کاهش یافته است. این نشان دهنده افت فروش 41.6 درصدی برای پررونق ترین بازه زمانی بازار گرافیک گسسته است. با این وجود، انویدیا در این سه ماه موفق شد رکورد جدیدی را ثبت کند و سهم بازار خود را به 88 درصد برساند. پس از آن، AMD تنها 8 درصد از بازار را در اختیار داشت و اینتل با 4 درصد فروش توانست سهم خود را در بازار حفظ کند.

فروش گرافیک کووید

بازار گرافیک پس از تب ارزهای دیجیتال در سال 2019 و اشتیاق ماینرها به ماین کریپتو، برای مدت کوتاهی دو ساله افزایش قابل توجهی در فروش داشته است. اما از آن زمان تاکنون روند نزولی داشته و در حال حاضر تعداد فروش به کمتر از 100 میلیون دستگاه رسیده است. این در حالی است که آمار فروش گرافیک های رومیزی و نوت بوک مجزا نسبت به سایر انواع گرافیک کمتر است; در حالی که میزان فروش گرافیک های یکپارچه با سال های گذشته ثابت مانده است.

با نگاهی به آمار سهم گرافیکی تمامی دسکتاپ ها و نوت بوک ها، متوجه می شویم که بخش دسکتاپ در سه ماهه سوم با افزایش جزئی فروش نسبت به 26 میلیون در سه ماهه قبل، به 28 میلیون رسیده است. اما در بخش نوت بوک فروش کاهش یافته و نسبت به فروش 58 میلیون دستگاهی در سه ماهه دوم، 10 میلیون دستگاه کمتر فروخته شده است.

آمار کلی گرافیک

اگر این آمار را برای گرافیک های گسسته و یکپارچه به تفکیک در نظر بگیریم، فروش گرافیک های گسسته رومیزی از 10 میلیون دستگاه در سه ماهه قبل و 13 میلیون دستگاه در سه ماهه سوم سال قبل به 7 میلیون واحد کاهش یافته است. با این حال، فروش گرافیک های یکپارچه بخش دسکتاپ از 15 درصد فروش در سه ماهه دوم و 20 درصد فروش در سه ماهه سوم 2021 به 21 میلیون در سه ماهه سوم سال 2022 افزایش یافته است. در حال حاضر، کل فروش گرافیک های یکپارچه حدود 62 میلیون واحد اعلام شده است. اما مجموع فروش گرافیک های جداگانه حدود 14 میلیون واحد است.

گرافیک دسکتاپ


گرافیک نوت بوک


هر دو AMD و Nvidia در تلاش هستند تا با حذف گرافیک های قبلی، فضایی را برای گرافیک های نسل بعدی باز کنند. انویدیا دو محصول نسل بعدی خود یعنی GeForce RTX 4090 و RTX 4080 را با قیمتی بیش از 1200 دلار روانه بازار کرد و اگرچه تا به امروز 150000 گرافیک سری RTX 40 را روانه بازار کرده است، اما یکی از این دو گرافیک موفق به تولید آن نشده است. کاربران زیادی را جذب کند. این شرکت همچنان در تلاش است تا با اصلاحات جزئی در گرافیک 3060 و 3070 از شر موجودی قدیمی سری RTX 30 خلاص شود و در چند ماه آینده که نوبت به گرافیک های سری 40 می رسد، می تواند عملکرد بهتری ارائه دهد.

فروش Nvidia در مقایسه با AMD و Intel

از سوی دیگر، AMD نیز همین کار را کرده است. اما میانگین قیمت فروش گرافیک های Nvidia بسیار بالاتر از سری Radeon AMD است. AMD در آستانه انتشار نسل بعدی گرافیک های Radeon یعنی سری RX 7000 قرار دارد و طبق آنچه گفتیم انتظار می رود در فروش گرافیک های جدید موفقیت بیشتری نسبت به Nvidia داشته باشد.

اینتل به تازگی پرچمدار سری گرافیکی Arc خود را برای رایانه های رومیزی عرضه کرده است و به زودی همین کار را برای لپ تاپ ها نیز انجام خواهد داد. راجا کودوریمدیر عامل اینتل، قبلا گفته بود که تیم آبی قصد دارد هر سال گرافیک Arc را برای میلیون‌ها کامپیوتر منتشر کند. اما این وعده در سال اول محقق نشد. با این حال، به دست آوردن 4 تا 5 درصد از سهم بازار در یک سال برای یک استارت آپ گرافیکی یک معامله بزرگ است.