در سال 2023 چه انتظاری از دنیای نجوم و فضا داریم؟


در آینده ای نزدیک، به سختی می توان انتظار داشت که سال باشکوه 2022 را دوباره در دنیای نجوم و فضا ببینیم. سال گذشته، ناسا با صحنه های کیهانی ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب، جهان را غافلگیر کرد، ماموریت دارت یک سیارک دوردست را در مدار جدیدی قرار داد، آرتمیس 1 راه را برای بازگشت انسان به ماه هموار کرد، چین ایستگاه فضایی جدید خود را ساخت. در مدار. اسپیس ایکس با پایان یافتن نزدیک زمین، 61 موشک را در 12 ماه پرتاب کرد و حمله روسیه به اوکراین موقعیت این کشور را به عنوان یک قدرت فضایی متزلزل کرد.

اگرچه فهرست رویدادهای فضایی مهیج در سال 2022 طولانی است، اما سال جدید آنچنان کم رنگ نخواهد بود و قطعاً شاهد هیجانی در سکوهای پرتاب، سطح ماه و آسمان خواهیم بود. با تیرازیس فایل همراه باشید تا با برخی از رویدادهای مهمی که انتظار می رود در سال 2023 در زمینه نجوم و فضا رخ دهد، آشنا شوید.

موشک های جدید

ناسا موشک غول پیکر سیستم پرتاب فضایی (SLS) را برای اولین بار در سال 2022 برمی دارد. پرتابگر آسمان شب فلوریدا را با جریان خیره کننده ای از شعله های آتش در حالی که فضاپیمای آرتمیس 1 را به سمت ماه می فرستاد روشن کرد.

اکنون در سال جدید، تمام توجه علاقه مندان به پرتاب فضایی معطوف اسپیس ایکس شده است. این شرکت مشغول ساخت موشک نسل بعدی خود به نام Starship است. فضاپیمایی که در ماموریت آرتمیس 3 نقش کلیدی در آوردن فضانوردان ناسا به سطح ماه خواهد داشت.

پس از اینکه اداره هوانوردی فدرال بررسی زیست محیطی سایت ساخت استارشیپ را تکمیل کرد، اسپیس ایکس مجاز به انجام یک پرواز آزمایشی بدون سرنشین از موشک جدید خود از جنوب تگزاس، مشروط به شرایط خاص شد.

Starship تا سال 2022 آماده پرواز نیست و SpaceX هنوز تاریخی برای اولین پرتاب خود در سال جاری اعلام نکرده است. با این حال، آزمایش‌های منظم زمینی تجهیزات استارشیپ نشان می‌دهد که در نهایت ممکن است موشک عظیم اسپیس‌ایکس را در سال جاری از زمین بلند شود.