در اندروید 14، دلیل دسترسی برنامه ها به داده های مختلف احتمالاً مستقیماً نمایش داده می شود


همیشه می توانید قبل از نصب برنامه در تلفن اندرویدی خود، مجوزهای لازم را از طریق فروشگاه Google Play مشاهده کنید. اما همیشه این وظیفه توسعه دهندگان بوده است که توضیح دهند چرا برنامه آنها به مجوزهای خاصی نیاز دارد. این موضوع حتی با راه‌اندازی Data Safety در فروشگاه برنامه Google تغییر نکرد. زیرا اطلاعات این قسمت همچنان بر اساس داده های ارائه شده توسط توسعه دهندگان نمایش داده می شود.

در حالی که شفافیت بیشتر در مورد نحوه عملکرد برنامه‌ها همیشه یک ویژگی مفید است، بسیاری از کاربران هرگز به Google Play مراجعه نمی‌کنند تا ببینند چرا برنامه‌ها به برخی مجوزها دسترسی دارند، و هیچ راه آسانی برای پیدا کردن آن وجود ندارد. اکنون به نظر می رسد که این وضعیت بهتر شود. زیرا غول جستجوی اینترنتی قصد دارد بخش ایمنی داده فروشگاه برنامه خود را با اندروید 14 ادغام کند.

بر اساس اعلام گوگل، بخش ایمنی داده ها در گوگل پلی نمایی ساده از روش جمع آوری و اشتراک گذاری و ایمن سازی داده ها در اپلیکیشن ها را به کاربران نشان می دهد. این شرکت ابتدا در رویداد I/O 2021 بخش ایمنی داده ها را معرفی کرد و چند ماه بعد قابلیت ارائه اطلاعات در مورد آن به کنسول گوگل پلی اضافه شد و در اختیار توسعه دهندگان قرار گرفت. در آوریل 2022، این ویژگی به طور رسمی فعال شد. اما توسعه دهندگان تا آگوست 2022 فرصت داشتند تا اطلاعات مربوطه را ارائه دهند.

در واقع، همه برنامه‌های ثبت‌شده در فروشگاه Google Play از آگوست ۲۰۲۲ به بعد باید یک فرم ایمنی داده را پر کنند، به این معنی که توسعه‌دهندگان باید اطلاعات دقیقی درباره جزئیات دسترسی مختلف ارائه دهند.

فرم ایمنی داده از توسعه دهندگان می خواهد تا شرحی از انواع داده هایی که از کاربران جمع آوری یا به اشتراک می گذارند و هدف استفاده از آن اطلاعات ارائه دهند. برای مثال، شاید برنامه‌ای که اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی کاربر را جمع‌آوری می‌کند از این داده‌ها برای عملکردهای خاصی مانند ردیابی ورزش در فضای باز استفاده می‌کند و برنامه دیگری از این اطلاعات برای نمایش محتوای شخصی‌شده استفاده می‌کند. در حال حاضر برای مشاهده این جزئیات باید به لیست گوگل پلی مراجعه کنید. اما امکان نمایش مستقیم این اطلاعات برای کاربر در اندروید 14 وجود دارد.

با توجه به اسکرین شات های منتشر شده از نسخه اول پیش نمایش توسعه دهندگان اندروید 14، بخش جدیدی برای حریم خصوصی داده ها وجود دارد که می توان آن را از طریق صفحه مجوزهای موقعیت مکانی فعال کرد. این فیلد زمانی نمایش داده می‌شود که یک برنامه گزارش می‌دهد که داده‌های موقعیت مکانی کاربر را به عنوان بخشی از فرم ایمنی داده Google Play جمع‌آوری می‌کند. در توضیحات این قسمت ذکر شده است که داده های موقعیت مکانی شما ممکن است به اشتراک گذاشته شود. با ضربه زدن روی متن صفحه جدیدی ظاهر می شود که دلایل برنامه برای استفاده از داده های گفته شده را نشان می دهد.