درگیری شدید بین کارگران کارخانه آیفون و پلیس چین


ویدئوهایی از کارخانه Zhengzhou Foxconn در چین منتشر شده است که درگیری شدید بین کارگران این شرکت و نیروهای پلیس را نشان می دهد. این افراد می گویند پاداش آنها پرداخت نشده و علاوه بر آن مواد غذایی و تجهیزات پزشکی کافی در این مرکز وجود ندارد. علاوه بر این، کارگران اعلام کرده اند که فاکسکان در جداسازی کارکنان آلوده به کووید-19 به درستی عمل نکرده است.

مشکل اصلی در کارخانه مونتاژ آیفون در ژنگژو چین از زمانی شروع شد که کووید-19 در این تاسیسات گسترش یافت. در آن زمان شرکت مذکور مدعی شد که اوضاع را تحت کنترل دارد و این یعنی قوانین تولید با روش حلقه بسته سخت‌تر از گذشته شده است. از جمله این مقررات می توان به بسته شدن سالن های غذاخوری و کنترل بسیار شدید در ورودی کارگران به محیط کارخانه اشاره کرد.

طولی نکشید که کارگران فاکسکان در مورد شیوع بیماری در کارخانه شکایت کردند. کارکنان این شرکت همچنین مدعی شدند که غذا و داروی کافی در دسترس آنها نیست و تعداد قابل توجهی از این افراد تصمیم به ترک محیط کار و بازگشت به شهرهای محل سکونت خود گرفتند.

فاکسکان در ابتدا برای متقاعد کردن کارگران به ماندن در تاسیسات، پاداش هایی را ارائه کرد و قول داد که پاداش ها را تا 10 برابر افزایش دهد. این در حالی بود که شیوع عفونت ادامه داشت و مشکلات کارکنان در قرنطینه افزایش یافت.

اپل در اقدامی بی سابقه هشدار داد که به دلیل مشکلات ایجاد شده در کارخانه آیفون، دسترسی به مدل آیفون 14 پرو محدود خواهد شد و فاکسکان نیز اعلام کرد که رشد درآمد آن معکوس خواهد شد.

کارگران فاکسکان با پلیس درگیر شدند

تصاویر و فیلم هایی از درگیری کارگران فاکسکان با افراد سفیدپوش قابل مشاهده است. در حالی که برخی گزارش ها می گویند این افراد بخشی از کارکنان امنیتی فاکسکان هستند، اکثر مردم آنها را افسر پلیس توصیف می کنند. گفته می شود پلیس ضد شورش و پلیس مسلح نیز به محل حادثه اعزام شده اند.

در یکی از کلیپ های منتشر شده شاهد لگد زدن افرادی به کارگری هستیم که روی زمین افتاده است. در یکی دیگر از این ویدئوها، معترضان یک خودروی پلیس را محاصره کردند. در ویدئویی دیگر افراد مجروح در آمبولانس دیده می شوند. در حال حاضر شاهد انتشار فیلم های مختلفی از این درگیری ها هستیم و ظاهرا تنش بین کارگران و پلیس ادامه دارد.

برخی از کارگران فاکساکون نیز در حال شکستن شیشه و دوربین های امنیتی با چوب هستند. به گزارش 9to5Mac، تعداد زیادی از نیروهای پلیس که بیشتر آنها مسلح بودند به این مکان رسیده اند.

بلومبرگ گزارش می دهد که کارمندانی که انتظار می رود به کار در خطوط تولید آیفون ادامه دهند، نتایج آزمایش منفی خود را باور نمی کنند. در یکی از ویدئوهای منتشر شده از این درگیری ها، کارگران عصبانی مدیر ساکت و ناامید را در اتاق کنفرانس محاصره کرده اند تا نارضایتی خود را با او در میان بگذارند و نتایج آزمایش کووید خود را زیر سوال ببرند. البته تاریخ دقیق این دیدار مشخص نیست.

یکی از کارگران فاکسکان می گوید:

من واقعا از این مکان می ترسم، ممکن است اکنون آزمایش کووید همه ما مثبت باشد

شخص دیگری گفت:

شما ما را به مرگ می فرستید.

مقاله مرتبط:

در واکنش به تنش بین کارگران، فاکسکان اعلام کرد که قصد دارد با این افراد و مقامات محلی برای جلوگیری از خشونت بیشتر وارد گفتگو شود. این شرکت همچنین گزارش‌های مربوط به پاداش‌های پرداخت نشده کارگران را تکذیب کرد و گفت که به تمام تعهدات مالی به کارگران عمل خواهد کرد. فاکسکان همچنین ادعاهای اخیر مبنی بر اسکان کارگران جدید در خوابگاه هایی را که افراد مبتلا به کووید-19 در آنها مثبت شده بودند را رد کرد.

یافتن حقیقت در چنین شرایط آشفته ای کار آسانی نیست. با این حال، حقیقت هرچه باشد، به نظر واضح است که بسیاری از کارگران به مدیریت فاکسکان در مورد شیوع کووید اعتماد ندارند. ما امیدواریم که اپل تیمی را به کارخانه فرستاده باشد تا رویدادها را از نزدیک بررسی کنند و اطمینان حاصل کنند که کارگران کارخانه‌های مونتاژ آیفون به اندازه کافی محافظت می‌شوند.

حل مشکل بین کارگران فاکسکان و مدیران این شرکت با واکنش رسمی چین به اپیدمی کرونا بسیار پیچیده‌تر شده است. این کشور بر استفاده از واکسن های داخلی خود اصرار دارد، هرچند که اثربخشی این واکسن ها بسیار کمتر از نمونه های موجود در اکثر کشورها است. دولت چین همچنین بر سیاست کووید صفر پافشاری می‌کند، که در آن حتی نرخ‌های کوچک عفونت منجر به قرنطینه در سطح شهر می‌شود. اما راهکار تولید پکیج به این معناست که کارگران باید 24 ساعت تا یک ماه در یک مکان بمانند و این وضعیت شرایط را بیش از هر زمان دیگری سخت کرده است.

با درگیری های خشونت آمیز مشابه در سایر کارخانه ها و شهرهای دیگر، به نظر می رسد که صبر مردم به پایان رسیده است و دیر یا زود دولت چین مجبور خواهد شد در واکنش خود به نحوه برخورد با کووید-19 تجدید نظر کند.