دروغ گفتن ایلان ماسک در مورد فناوری خودران زیر ذره بین مقامات آمریکایی


بر اساس گزارش بلومبرگ به نقل از منابع آگاه، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) تحقیقات جدیدی را علیه الون ماسک با تمرکز بر ادعای فناوری خودران در خودروهای تسلا، راه اندازی شده است.

تحقیقات متمرکز بر ایلان ماسک بخشی از تحقیقات گسترده تر SEC در مورد تسلا است، که در تلاش است تا مشخص کند که آیا ادعاهای این شرکت در مورد خدمات کمک راننده FSD و Autopilot آن صحت دارد یا خیر.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار معمولاً هیچ جزئیاتی در مورد تحقیقات خود قبل از ثبت شکایت رسمی منتشر نمی کند. به همین دلیل طبیعی است که این کمیسیون به درخواست رسانه ها برای شفاف سازی درباره گزارش بلومبرگ پاسخی نمی دهد. با این وجود، می توان دلیل اصلی تحقیقات علیه ایلان ماسک را حدس زد.

در سال 2016، تسلا ویدیوی معروفی را منتشر کرد که یکی از خودروهای این شرکت را در حالت کاملا خودمختار نشان می داد. هفته گذشته یکی از مهندسان ارشد پروژه Autopilot (سیستم نیمه خودکار برای کمک به راننده) مدعی شد که ویدیوی مورد بحث قطع شده است. چند روز بعد، بلومبرگ در گزارشی اختصاصی اعلام کرد که این ویدئو در سال 2016 شخصا توسط ایلان ماسک کارگردانی شده است.

مشکل اصلی این نیست که فناوری کمک راننده تسلا ایمن نیست. سازمان بورس و اوراق بهادار با شرکت های دولتی یا خصوصی که مدیران آنها ادعای کذب دارند، برخورد قانونی می کند. به احتمال زیاد، تمرکز این کمیسیون، دروغگویی تسلا در مورد فناوری کمک راننده است.

ماسک قبلاً اعلام کرده بود که FSD به یک سیستم کاملاً خودران تبدیل خواهد شد، اما تاکنون چنین هدفی محقق نشده است (حتی نام کامل این سیستم، Full Self-Driving نیز گمراه کننده است).

پس از پایان تحقیقات SEC، ممکن است شاهد شکایت رسمی علیه ایلان ماسک در دادگاه باشیم. چنین تحقیقاتی می‌تواند موانع قانونی برای فعالیت‌های ایلان ماسک در شرکت‌های دولتی ایجاد کند، همانطور که یک شکایت با محوریت توئیت معروف Funding Secured، ایلان ماسک را مجبور کرد چند سال پیش از هیئت مدیره تسلا استعفا دهد.