درخواست سازمان سانسه قطع نقطه ای اینترنت است


صحبت های ضد و نقیضی در مورد موضوع قطعی اینترنت در کنکور به گوش می رسد و مسئولان مدام توپ تصمیم گیری را به زمین دیگری می اندازند.

روز چهارشنبه بود که معاون سازمان سانسه در گفت و گوی تلویزیونی اعلام کرد: برای جلوگیری از تقلب در آزمون سراسری 1402 که اولین مرحله آن در دی ماه سال جاری برگزار می شود، اینترنت کشور قطع می شود. 29 و 30 دسامبر.

این اظهارنظر عجیب و تصمیم غیرمنتظره سازمان سنجش واکنش های بسیاری را در پی داشت و مسئولان نهادها و وزارتخانه های مربوطه همچنان به این موضوع پاسخ می دهند. هرچند طبق اعلام سازمان سانسه این درخواست به شورای امنیت ملی ارائه شده اما هنوز تصمیم قطعی در این باره گرفته نشده است.

در واکنش به این خبر، عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش اعلام کرد: آخرین لینک در امنیت و حفاظت از آزمون ما بحث اینترنت است که در مصوبه ای که در دستور کار قرار گرفته است. شورای امنیت ملی، قطع سراسری یا یک نقطه ای ارتباطات اینترنتی مطرح شده است که در این راستا درخواست خود را به دبیرخانه شورای امنیت ملی ارسال کرده ایم و در صورت تایید اطلاع رسانی خواهد شد.

پیش از این وزیر ارتباطات در واکنش به احتمال قطعی اینترنت در ایام امتحانات اعلام کرده بود «این درخواست در حال بررسی است، هنوز چیزی تایید نشده است. تصمیم گیرنده من نیستم و شورای امنیت ملی باید تصمیم بگیرد. “

اگرچه تصمیم گیری در مورد قطع یا عدم قطع اینترنت بر عهده شورای امنیت ملی است و در سه ماه اخیر همین شورا تصمیم به اعمال محدودیت برای اینترنت گرفته است. است.

پورعباس نحوه اجرای این طرح را اینگونه توضیح داده است: «نحوه اجرای این بحث با وزارت ارتباطات است و اختیارات کامل با این وزارتخانه است و فهرست تمامی نکات مورد نظر را با امضای وزیر علوم ارسال کرده ایم. و سازمان سنجش آموزش کشور و انتظار داریم به تصویب برسد، این موضوع مطالبه مردم و داوطلبان است».

وی معتقد است که بهترین نقطه تصمیم گیری برای جلوگیری از تقلب در کنکور، محدود کردن اینترنت است، اما نحوه اجرای این محدودیت به تصمیم وزارت ارتباطات بستگی دارد: «ما همه جوانب را پیش بینی کرده ایم و نکته کامل محدود کردن اینترنت است. اینترنت.” . نحوه محدودیت بستگی به تصمیم وزارت ارتباطات دارد. ما نمی خواهیم عکس و فایل ارسال و دریافت کنیم، نه اینکه اینترنت کاملا قطع شده باشد. این موضوع از نظر فنی در اختیار وزارت ارتباطات است».

پورعباس با ذکر همه این نکات در نهایت درخواست سازمان سنجش را «دادن سه ساعت امنیت به جوانان در زمان آزمون» خوانده است. وی همچنین از تمایل این سازمان به توقف اینترنت همراه خبر داد و افزود: امیدواریم وزارت ارتباطات در این زمینه با ما همکاری کند. اینترنت که می گوییم باید قطع شود فقط اینترنت موبایل است و نیازی به قطع اینترنت ثابت نیست. شاید فقط ارسال و دریافت شبکه های اجتماعی را محدود کنیم، تاثیر بالایی داشته باشد.»

با توجه به اینکه پورعباس نیز به این نکته اشاره کرده است که دسترسی به اینترنت یک نیاز حیاتی برای مردم و مشاغل است، این انتظار وجود دارد که شورای امنیت کشور این درخواست را نپذیرد و راه حل دیگری برای جلوگیری از تقلب وجود دارد. آزمون و تضییع حق داوطلبان در نظر گرفته شود

البته در 14 دی ماه پس از گذشت چند ساعت از انتشار خبر احتمال قطعی اینترنت، وزارت ارتباطات مخالفت خود را با قطع سراسری اینترنت اعلام کرد و نوشت: «معلوم است که سرویس اینترنت یکی از ملزومات زندگی روزمره مردم است و رسالت وزارت ارتباطات، برقراری ارتباط پایدار و باکیفیت است و همواره تلاش می کند از حقوق مردم برای دسترسی سریع، ایمن و ارزان حمایت و حمایت کند. بنابراین، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جز در موارد خاصی که به تصمیم مراجع قانونی می‌رسد، ثبات و کیفیت ارتباطات مردم را فدای مطالبات غیرمنطقی نخواهد کرد.»

علاوه بر این اظهارات، محمد زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت به این خبر واکنش نشان داد و گفت: «اینترنت محل برگزاری امتحانات قطع می شود. به طوری که فرزندان ما بتوانند با خیال راحت در مسابقه شرکت کنند.” بنابراین به نظر می رسد قطعی سراسری اینترنت حتی برای چند ساعت در روزهای 29 و 30 دی نه تنها برای مردم، بلکه برای مسئولان و مراجع ذیربط تصمیم قابل قبولی نیست.

با توجه به اینکه راه حل های دیگری مانند محدود کردن امکان آپلود و دانلود فایل ها، محدود کردن دسترسی به اینترنت در حوزه های امتحانی و قطع اینترنت در نقاط وجود دارد، انتظار می رود راه حل قطعی اینترنت در زمان آزمون راه حلی نخواهد بود که توسط تصمیم گیرندگان تایید شود.

اما همچنان باید منتظر نظر شورای امنیت ملی در این زمینه باشیم، زیرا به نظر می رسد تصمیم گیری در مورد مرگ و میر اینترنت کشور یا اعمال هر نوع محدودیتی صرفا در اختیار این شورا باشد. و سایر نهادها تنها مجری این تصمیمات هستند.