درآمد واحد ایکس باکس مایکروسافت در سه ماهه مالی قبل 13 درصد کاهش یافته است


در سه ماهه دوم مالی مایکروسافت در سال 2023، شاهد عرضه انحصاری عنوان اول شخص استودیوی بازی Xbox Pentiment بودیم. اگرچه Pentiment مورد تحسین منتقدان قرار گرفت، اما مخاطبان زیادی در این پلتفرم پیدا نکرد. در مقایسه، در مدت مشابه سال مالی قبل، شاهد عرضه بازی های Halo، Age of Empires Infinite و Forza Horizon 5 بودیم که منجر به افزایش شدید تقاضا برای محصولات سخت افزاری Xbox شد.

فروش کنسول های ایکس باکس اس و ایکس به خصوص در دوره جمعه سیاه ادامه یافت، اما به نظر می رسد تقاضای کلی به اندازه سال گذشته قوی نبوده است. مایکروسافت به طور خاص این کاهش را به قیمت و حجم پایین کنسول های فروخته شده نسبت داد. از سوی دیگر، بخشی از فروش بالای ایکس باکس اس در سال گذشته احتمالا به دلیل تخفیف های قابل توجهی بود که در آن زمان ارائه شد. علاوه بر این، درآمد حاصل از فروش برخی از بازی های محبوب شخص ثالث ایکس باکس کاهش یافته است.

سه ماهه مالی بعدی، فصل شلوغی برای بخش بازی های مایکروسافت خواهد بود و عناوینی مانند Minecraft Legends، Starfield، Redfall و Forza Motorsport (2023) در ماه های آینده منتشر خواهند شد. مایکروسافت جزئیات بیشتری در مورد هر یک از این بازی ها در رویداد Xbox Developer Direct ارائه خواهد کرد.

مایکروسافت اخیراً اعلام کرده است که قصد دارد 10000 کارمند خود را قبل از پایان سه ماهه سوم سال مالی 2023 به منظور مقابله با اثرات منفی رکورد اقتصادی جهانی اخراج کند. چندین استودیو ایکس باکس تحت تأثیر این اخراج قرار گرفتند، از جمله Halo Infinite، توسعه دهنده 343 Industries. انتظار می رود اثر این تعدیل گسترده و هزینه های مربوطه در گزارش سه ماهه بعدی شرکت ارائه شود.

به طور کلی درآمد مایکروسافت در سه ماهه سوم مالی سال 2023 معادل 52.7 میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل دو درصد افزایش داشته است و دلیل اصلی این امر افزایش فروش خدمات ابری این شرکت است. پس از گزارش درآمد غول فناوری مستقر در ردموند، قیمت سهام آن در معاملات پس از ساعت کاری حدود 4 درصد افزایش یافت.