دبیر هیأت عالی نظارت: مرجع صدور پروانه کسب در فضای مجازی اتحادیه سراسری مشاغل مجازی است.


روز گذشته، نوزدهم بهمن ماه، اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران با انتشار خبری اعلام کرد که بر اساس اعلام هیات عالی نظارت بر تشکل های صنفی، صدور مجوز برای عرضه کنندگان کالا و خدمات در فروشگاه های مجازی بر عهده این اتحادیه است. . همچنین رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه با اشاره به دستور هیئت عالی نظارت از توقف فعالیت اتحادیه مشاغل مجازی خبر داد.

مینا مهرنوش، رئیس اتحادیه مشاغل مجازی در گفت و گو با تیرازیس فایل این موضوع را تکذیب کرد و گفت: این اتحادیه همچنان در زمینه صدور مجوز فعالیت دارد و توقف فعالیت آن صحت ندارد.

حال غلامعلی مهدوی، دبیر هیأت عالی نظارت بر تشکل های صنفی کشور در گفت و گو با تیرازیس فایل به تشریح این موضوع پرداخت و تصریح کرد: در حال حاضر مرجع صدور پروانه کسب در فضای مجازی، اتحادیه سراسری مشاغل مجازی است. لذا این اتحادیه همچنان پابرجاست و فعالیت آن متوقف نشده است.

مهدوی درباره امکان صدور مجوز برای کسب و کارهای فعال در فضای مجازی اینگونه توضیح داد: استان تهران در خصوص مجوز کسب و کار مجازی پیشنهاد داده بود با توجه به اینکه اتحادیه کسب و کارهای مجازی کشور مدتی در مدیریت با مشکل مواجه بود. ، پروانه ها با تاخیر صادر شد، وی از یکی از اتحادیه ها برای صدور مجوز در سطح استان تهران درخواست کرد. برای تسهیل کار این متقاضیان بود که با واگذاری این اختیار به یکی از اتحادیه ها موافقت شد.

البته به گفته وی، اتحادیه فناوران تنها در صورت تایید و تایید ضوابط خاص رشته های مورد نظر در کمیسیون نظارت می تواند مجوز صادر کند: دادن امکان صدور مجوز به اتحادیه دیگر تنها در چارچوب قانون امکان پذیر است. آیین نامه ای که تهیه و تصویب می شود. اما آیین نامه اختصاصی طبقات مورد نظر هنوز تصویب و نهایی نشده است. بنابراین اتحادیه ملی کسب و کارهای مجازی همچنان مجوزهای کسب و کار مجازی را صادر می کند. الان هم این اتحادیه فعال است و هیات مدیره آن تشکیل شده است.

مهدوی در خصوص اخباری که روز گذشته از سوی اتحادیه صنف فناوران رایانه اعلام شد، توضیح داد: کمیسیون نظارت بر تهران موافقت کرده است که اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران برای واحدهایی که هم در فضای واقعی و هم در فضای مجازی فعال هستند مجوز صادر کند. اما این اقدام از سوی این اتحادیه منوط به تصویب و نهایی شدن آیین نامه مذکور می باشد.

به گفته وی، باید مشخص شود که صدور این مجوز چه شرایطی دارد که شامل چه افرادی می شود و… البته این آیین نامه هنوز تصویب و تصویب نشده است. بنابراین این اتحادیه در حال حاضر قادر به صدور مجوز نیست. مهدوی در این خصوص گفت: تا زمانی که این ضوابط مشخص برای صنوف مورد نظر تایید نشود، امکان صدور پروانه کسب از سوی اتحادیه دیگری وجود ندارد و در حال حاضر مرجع صدور پروانه کسب در فضای مجازی، اتحادیه کشوری است. کسب و کارهای مجازی

دبیر هیأت عالی نظارت بر تشکل های صنفی کشور درباره نهایی شدن این ضوابط نیز اعلام کرد: این ضوابط همچنان در دست بررسی است، کمیسیون نظارت باید آن را تصویب کند و سپس کاربرگ نهایی می شود. پس از آن این کاربرگ در سیستم بارگذاری شده و مراحل بعدی طی خواهد شد.

وی همچنین درباره اتحادیه های صنفی که می خواهند هم در فضای مجازی و هم در فضای واقعی فعالیت کنند، توضیح داد: اتحادیه های صنفی که در فضای واقعی فعالیت می کنند، اگر بخواهند علاوه بر کارشان در فضای مجازی هم فعالیت داشته باشند و مثلاً سایت داشته باشند، ندارد. نیاز به صدور مجوز دوم برای فعالیت مجازی دارد، فقط باید این مجوز را دریافت کند و سپس می تواند در فضای مجازی فعالیت کند.