دایناسورها چه بودند؟ مروری بر دوران سلطنت بزرگترین موجودات روی زمین


حقایق جالب در مورد دایناسورها

برخلاف تصور عموم، همه موجودات ماقبل تاریخ دایناسورهای غول پیکر نبودند یا برخلاف تصورات فرهنگ عامه، دایناسورها دارای پر بودند و از آنها برای اهداف مختلف استفاده می کردند. در این قسمت به حقایق جالبی در مورد دایناسورها اشاره می کنیم که کمتر شنیده اید.

پتروسورها دایناسور نیستند

بسیاری از حیوانات شگفت انگیز در دوران دایناسورها زندگی می کردند و برخی از آنها با دایناسورها اشتباه گرفته می شوند. یکی از رایج ترین تصورات غلط، قرار دادن پتروسارها در گروه دایناسورها است. اما این حیوانات دایناسور نیستند. بلکه جزو دسته خزندگان بالدار و آرکوسورها هستند. در واقع می توان آنها را از بستگان دایناسورها دانست اما دایناسور نیستند.

همچنین راسته کروکودیل شامل کروکودیل های منقرض شده، کروکودیل های فعلی و خویشاوندان نزدیک آنها می شود. کروکودیل ها آرکوسور هستند اما دایناسور نیستند. تمساح ها و پرندگان امروزی (که دایناسور هستند) تنها بازماندگان آرکوسورها هستند.

اقیانوس‌های دوران مزوزوئیک مملو از حیات دریایی از جمله خزندگان شکارچی مانند موزاسورها، پلزیوسارها و ایکتیوسورها بودند. با این حال، هیچ یک از این خزندگان دایناسور نیستند.

آیا دایناسورها پر داشتند؟

بدن برخی از دایناسورها مانند پرندگان امروزی با پر پوشیده شده بود. پرها به خوبی فسیل نمی شوند، با این حال، برخی از فسیل های برجسته، به ویژه از استان لیائونینگ، چین، که در بقایای یک فوران آتشفشانی مدفون شده اند، پرها را حفظ کرده اند. گونه های پردار عبارتند از: Zhenyuanlong suni، Yutyrannus huali و Jianianhualong tengi.

مشخص نیست که چرا دایناسورها پر داشتند، اما احتمالاً از پرها برای اهداف زیر استفاده می شد: عایق برای گرم نگه داشتن دایناسورها و تخم های آنها و برقراری ارتباط بین دایناسورها از جمله جفت گیری. در ابتدا تصور می شد که فقط تروپودها و فرزندان آنها پر دارند، اما محققان پرهای ریزی را بر روی دایناسورهای پرنده خوار گیاهخوار مانند Kulindadromeus zabiakalicus کشف کردند که نشان می دهد پرها بسیار بیشتر از آنچه قبلا تصور می شد گسترده بودند.

همچنین ممکن است که پتروسارها نیز پر داشته باشند، اما گونه های پردار بیشتری برای تایید این یافته باید تجزیه و تحلیل شوند. حتی تی رکس هم پر داشت. با این حال، در فرهنگ عامه و در تصاویر و فیلم ها، دایناسورها به ندرت با پر به تصویر کشیده می شوند. اگرچه این اشتباهات در فیلم “دنیای ژوراسیک؛ “قلمرو” اصلاح شد و دایناسورها با پر نشان داده شدند.