دانش آموزان دبستان چیزی را کشف کردند که ناسا هرگز نمی دانست


دانش‌آموزان در برنامه یادگیرندگان با استعداد (PGL) در مدرسه ابتدایی سنت برادر آندره در اتاوا در حال مطالعه اثرات تشعشعات کیهانی بر اپی نفرین بوده‌اند. اپی نفرین ماده فعال اپی پن یا درمان اورژانسی است که بیماران در طی واکنش های آلرژیک شدید از آن استفاده می کنند.

ناسا به عنوان بخشی از برنامه مکعب در فضا، که به طور خاص برای کودکان مدرسه ای طراحی شده است، آزمایش با دانش آموزان را انتخاب کرد. LiveScience می نویسد، برای این برنامه، دانش آموزان 9 تا 12 ساله آزمایشی را طراحی کردند که در آن نمونه هایی از اپی نفرین در مکعب های کوچک قرار داده شد و از طریق یک بالون یا موشک به لبه فضا فرستاده شد.

هنگامی که نمونه ها به زمین بازگشتند، محققان مرکز طیف سنجی جرمی در دانشگاه اتاوا نمونه ها را آزمایش کردند و دریافتند که تنها 87 درصد اپی نفرین خالص است، در حالی که 13 درصد به مشتقات اسید بنزوئیک بسیار سمی تبدیل شده است.

تشعشعات کیهانی از ذرات بسیار پرانرژی تشکیل شده است که توسط ستارگان از جمله خورشید منتشر می شوند. جو زمین تا حد زیادی از زندگی روی زمین در برابر این تشعشعات محافظت می کند، اما فضانوردانی که برای مدت طولانی در معرض پرتوهای کیهانی قرار می گیرند با خطرات سلامتی قابل توجهی مانند بیماری تشعشع و افزایش خطر ابتلا به سرطان و سایر بیماری ها روبرو هستند.

پل مایر، پروفسور دپارتمان شیمی و علوم زیست مولکولی در دانشگاه اتاوا، گفت: تشعشعات کیهانی همچنین تأثیر واضحی بر مواد شیمیایی مانند اپی نفرین دارد. مایر گفت: «نمونه‌ها نشانه‌هایی از واکنش اپی نفرین و شکسته شدن آن پس از قرار گرفتن در معرض تشعشع را نشان دادند. در واقع، پس از رویداد قرار گرفتن در معرض تابش کیهانی، هیچ اپی نفرینی در نمونه‌های محلول اپی پن وجود نداشت.» این نتیجه سؤالاتی را در مورد کارایی EpiPen برای محیط‌های فضایی ایجاد می‌کند و دانش‌آموزان در برنامه PGL روی این سؤالات کار می‌کنند.

در حالی که اسید بنزوئیک به طور طبیعی در گیاهان خاصی مانند توت سیاه، آلو و دارچین وجود دارد و اغلب به عنوان نگهدارنده غذا استفاده می شود، موسسه ملی بهداشت می گوید این ترکیب بی رنگ زمانی که در دوزهای بالا مصرف شود برای سلامتی خطرناک است.

دانش آموزان در حال طراحی یک کپسول برای محافظت از EpiPen در فضا هستند. آنها در ماه ژوئن به مرکز تحقیقات لانگلی در ویرجینیا سفر خواهند کرد تا یافته های خود را به ناسا ارائه کنند.