دانشمندان با استفاده از کریسپر، ژن تمساح را در ژنوم گربه ماهی وارد کردند.


محققان که یافته های آنها در سرور پیش چاپ bioRxiv منتشر شده است، می گویند ماهی های تراریخته آنها عقیم هستند و تنها در صورتی می توانند تولید مثل کنند که هورمون های تولید مثلی به آنها تزریق شود. این مقاله هنوز بررسی نشده است.

گرگ لوتز از دانشگاه ایالتی لوئیزیانا، که دهه ها را صرف مطالعه نقش ژنتیک در آبزی پروری کرده است، نسبت به این کار خوش بین است و می گوید مقاومت در برابر بیماری می تواند تأثیر زیادی بر میزان تلفات تولید شده توسط مزارع ماهی داشته باشد. او می گوید که کاهش این تلفات یکی از اهداف دیرینه ویرایش ژن در حیوانات پرورشی بوده است. پرورش ماهی مقاوم به بیماری به منابع کمتری نیاز دارد و به طور کلی ضایعات کمتری تولید می کند.

اگرچه لوتز در مورد تحقیقات جدید مثبت است، اما او متقاعد نشده است که گربه ماهی مهندسی شده توسط CRISPR آینده آبزی پروری را متحول کند. روش ویرایش ژنی که توسط این تیم استفاده می‌شود پیچیده است و احتمالاً باید برای هر دور تخم‌ریزی تکرار شود تا گربه‌ماهی هیبریدی مورد استفاده در مزارع پرورش ماهی تولید شود.

آیا مردم گربه ماهی با ژن تمساح می خورند؟

دانشمندان Auburn امیدوارند در نهایت مجوزی برای گربه ماهی تراریخته خود بگیرند تا بتوانند آن را بفروشند و بخورند. اما این روند می تواند طولانی باشد.

در ایالات متحده، تنها یک نوع ماهی دستکاری شده ژنتیکی تایید شده است. در سال 2021، ماهی قزل آلا AquaAdventure سرانجام وارد بازار ایالات متحده شد، 26 سال پس از آن که AquaBounty برای اولین بار برای تأیید به FDA درخواست داد. این ماهی آزاد دارای یک ژن اضافی (برگرفته از ژنوم نوع دیگری از ماهی آزاد) است که آن را بسیار بزرگتر از حد معمول می کند.

فرض کنید گربه ماهی تراریخته در نهایت مجوز فروش می گیرد. آیا مردم حاضر به مصرف آنها خواهند بود؟ سو و دانهام فکر می کنند مردم آنها را خواهند خورد.

سو می گوید وقتی ماهی پخته می شود، پروتئین ساخته شده توسط ژن تمساح فعالیت بیولوژیکی خود را از دست می دهد، بنابراین بعید است که برای هر کسی که ماهی را می خورد، عواقبی داشته باشد. او اضافه می کند که اکنون بسیاری از مردم گوشت کروکودیل می خورند. اما لوتز می‌گوید برخی از افراد ممکن است علاقه‌ای به خوردن گربه‌ماهی‌های دارای ژن تمساح نداشته باشند و درک وحشتناکی از گربه‌ماهی‌های دارای ژن تمساح دارند.