دادگاه کره جنوبی پرونده محدود کردن عملکرد آیفون های قدیمی را رد کرد


دادگاهی در کره جنوبی شکایتی را که به دلیل محدود کردن عملکرد آیفون‌های قدیمی‌تر از اپل دریافت کرده بود، رد کرد. در این پرونده ادعا شده بود که اپل مشتریان را مجبور به خرید یک تلفن جدید با گلوگاه کردن پردازنده در تلفن های قدیمی تر می کند.

قاضی دادگاه کره جنوبی بدون ذکر دلیل مشخص گفت: این شکایت رد شده است. شکایت علیه اپل توسط 9800 کاربر کره ای این شرکت مطرح شد که به دنبال غرامت دو میلیارد وون (1.64 میلیون دلار) بودند.

حکم دادگاه کره جنوبی در حالی صادر می شود که گروهی از مشتریان اپل حدود پنج سال پیش شکایت دسته جمعی جدیدی را ارائه کردند تا هر کدام 200 هزار وون (163 دلار) غرامت از اپل بخواهند. شکایت مورد بحث که توسط 64000 نفر ثبت شد، ادعا می‌کرد که اپل کاربران را مجبور به نصب یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری جدید می‌کند که باعث کاهش عملکرد آیفون‌های قدیمی‌تر می‌شود.

پرونده دادگاه به قابلیتی اشاره دارد که در سال 2017 مورد توجه قرار گرفت.این ویژگی مربوط به مصرف انرژی است و سعی می کند از خاموش شدن ناگهانی گوشی هایی که از باتری های قدیمی استفاده می کنند جلوگیری کند. کاهش مصرف انرژی در نتیجه محدود شدن عملکرد پردازنده و در نهایت کاهش سرعت پردازش دستگاه انجام می شود.

قبل از جنجال 2017، محدودیت های عملکرد در آیفون های قدیمی به طور عمومی اعلام نشده بود. این موضوع باعث شد بسیاری از مشتریان شوکه شوند و علیه اپل موضع بگیرند. اپل بالاخره اعتراف کرد که سرعت پردازش آیفون های مجهز به باتری های قدیمی را کاهش می دهد.

اپل پس از عذرخواهی از کاربران، طرح جدیدی را معرفی کرد که به موجب آن تمامی کاربران آیفون های قدیمی می توانند باتری گوشی خود را با تخفیف تعویض کنند. سپس این شرکت نظارت بر باتری را به آیفون اضافه کرد تا کاربران بتوانند سیستم مدیریت انرژی معرفی شده در iOS 10.2.1 را غیرفعال کنند.

اپل در سال 2020 به پرداخت 500 میلیون دلار غرامت محکوم شد و در آن زمان دادگاهی در آمریکا اعلام کرد که اپل مخفیانه عملکرد آیفون های قدیمی را محدود کرده است و به همین دلیل باید جریمه بپردازد. کاربران اپل در کشورهای دیگر مانند بلژیک، شیلی، اسپانیا و ایتالیا نیز از این شرکت شکایت داشتند.