دادگاهی در آمریکا گوگل را 32.5 میلیون دلار جریمه کرد


سازنده بلندگو Sonos از نبرد حقوقی با گوگل برای جریمه 32.5 میلیون دلاری غول فناوری آمریکایی پیروز شد. طبق حکم دادگاه، گوگل پتنت Sonos را نقض کرده است. این پتنت مربوط به قابلیتی است که امکان پخش همزمان صدا در چند بلندگو را فراهم می کند. پخش همزمان صدا یکی از مهم ترین ویژگی های بلندگوهای Sonos در سال های اخیر است.

طبق گزارش Gizmochina، قاضی قبلاً در حکم اولیه علیه گوگل حکم داده بود و گفته بود که محصولات قبلی این شرکت مانند Chromecast Audio و Google Home حق ثبت اختراع Sonos را نقض کرده است. دادگاه جدید نگران این بود که آیا گوگل به نقض پتنت ها در محصولات جدید خود ادامه می دهد یا خیر. در نهایت، دادگاه گفت که محصولات جدید گوگل حق اختراع را نقض نمی کند.

هیئت منصفه گفت که گوگل حق ثبت اختراع اول را نقض کرده است، اما هیچ نشانه ای مبنی بر نقض حق ثبت اختراع دوم، که مربوط به کنترل بلندگو از طریق تلفن هوشمند است، پیدا نکرده است. هیئت منصفه همچنین چهار ادعای دیگر سونوس در مورد نقض حق اختراع را رد کرد.

گوگل می گوید که اختلاف حقوقی با Sonos مربوط به ویژگی هایی است که به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرند. به گفته این شرکت، از 6 اختراع اختراعاتی که Sonos مدعی نقض آنها شده است، تنها یک مورد توسط دادگاه تایید شد. گوگل می گوید که متعهد به توسعه مستقل فناوری ها و رقابت منصفانه است.

با وجود حکم دادگاه، اختلاف بین گوگل و سونوس احتمالا ادامه خواهد داشت.