خمیر حرارتی چیست، چگونه کار می کند و چگونه روی پردازنده اعمال می شود


1. قبل از شروع تمام دستورالعمل های مربوطه را بخوانید. این مرحله شامل بررسی مواردی است که با خنک کننده CPU خمیر حرارتی شما ارائه می شود. دستورالعمل هر برند خمیر حرارتی و خنک کننده CPU کمی متفاوت است و دانستن مشخصات به شما کمک می کند تا مراحل بعدی را طی کنید.

2. خمیر حرارتی را به مرکز IHS پردازنده بمالید. اگر قبلاً خمیر حرارتی را روی هیت سینک زده اید، از این مرحله صرفنظر کنید. مقدار کمی از خمیر را به اندازه یک نخود به طور مساوی در مرکز پخش کننده حرارت به شکل X پخش کنید.

3. خنک کننده CPU را روی آن نصب کنید. از فشار سبک و از بالا به پایین برای قرار دادن صفحه پایه یا بلوک خنک کننده آب روی CPU استفاده کنید و این فشار را در حالی که کولر را به مکانیسم نصب متصل می کنید، نگه دارید. برای جلوگیری از لیز خوردن کولر و پخش یکنواخت خمیر حرارتی باید نیروی کافی وارد کنید، اما فشار زیادی نداشته باشید زیرا ممکن است مادربرد خم شود یا به پردازنده آسیب برساند. هنگام اتصال کولر به صورت مورب به مادربرد، آن را در جای خود نگه دارید و پیچ ها را محکم کنید. تا زمانی که آنها را وصل نکرده اید، هر چهار پیچ را به طور کامل سفت نکنید و سپس قبل از اینکه به پیچ بعدی بروید، هر کدام را چند بار بچرخانید تا مطمئن شوید که فشار یکنواخت روی همه قسمت ها وجود دارد.

4. دوباره کار انجام شده را به دقت بررسی کنید. هنگامی که بلوک خنک کننده آب مادربرد یا CPU محکم وصل شد، مطمئن شوید که همه چیز به درستی انجام شده است. هیچ خمیر حرارتی اضافی نباید روی لبه های پردازنده یا سایر قسمت های مادربرد اعمال شود. اگر با این مورد مواجه شدید، بیشتر از حد استاندارد از رب استفاده کرده اید و باید آن را کاملا با الکل تمیز کنید و دوباره کار را شروع کنید. اگر همه چیز تمیز به نظر می رسد و هیت سینک محکم در جای خود قرار دارد، به شما تبریک می گوییم زیرا این فرآیند با موفقیت انجام شده است.

خمیر حرارتی پردازنده هر چند وقت یکبار باید تعویض شود؟

در بیشتر موارد، تعویض خمیر پردازنده هر چند سال یکبار کافی است. البته اگر به هر دلیلی کولر را از روی سی پی یو خارج کردید، خمیر باید دوباره تعویض شود. از طرف دیگر، اگر متوجه شدید که دمای پردازنده کامپیوتر شما در حال افزایش است، ممکن است زمان تعویض خمیر حرارتی فرا رسیده باشد.

اگر همچنان در مورد تعویض خمیر حرارتی پردازنده شک دارید، با کارشناسان متخصص مشورت کنید.

خمیر حرارتی ممکن است به اندازه سخت افزار بازی مانند پردازنده یا کارت گرافیک مورد بحث قرار نگیرد، اما حفظ بهترین عملکرد آن قطعات بسیار مهم است. دانستن نحوه استفاده صحیح از خمیر حرارتی می تواند به شما کمک کند بهترین عملکرد را از پردازنده رایانه خود داشته باشید.

منبع: اینتل