خطاهای رایج در گواهی ssl


خرید کنید ssl و نصب این فایل دیجیتال بر روی سرور بسیار ضروری بوده و توجه به چند نکته مهم را می طلبد. در این بین، ممکن است یک یا چند خطا هنگام دانلود، نصب یا تست ssl رخ دهد. با توجه به این موضوع، خطاهای رایج در گواهینامه ssl و راهکارهای رفع آن را به شما معرفی خواهیم کرد. بدون شک شناخت خطاها و بررسی اقدامات لازم برای رفع آنها بسیار مهم است.

خطای اول: مجوز منقضی شده است یا گواهی منقضی شده در گواهی ssl

انقضای گواهینامه یا لایسنس یکی از رایج ترین خطاها در خرید SSL است. این خطا نشان دهنده پایان اعتبار گواهینامه SSL است و نیاز به تمدید آن را به شما یادآوری می کند. معمولا گواهی SSL با اعتبار یک ساله فروخته می شود و سپس منقضی می شود. بنابراین، تمدید اعتبار می تواند خطای انقضای مجوز را برطرف کند. البته در برخی موارد عدم تنظیم تاریخ و ساعت سیستم باعث بروز این خطا می شود.

برای رفع این خطا، وب سرور را با مجوزهای جدید و معتبر به روز کنید و گواهی SSL را قبل از منقضی شدن آن تمدید کنید. در ضمن، AWS Certificate Manager یک ابزار مدیریتی برای به روز رسانی خودکار است و بسیار مفید است.

خطای دوم: مجوز غیرفعال یا گواهی غیرفعال در گواهی SSL

اگر دوره اعتبار SSL شروع نشود یا غیرفعال شود، این خطا در مرورگر رخ می دهد. امروزه اکثر مردم از مدیر گواهی برای مدیریت مجوزهای سرور خود و تمدید خودکار گواهی ها استفاده می کنند. در این میان تنظیم صحیح تاریخ و ساعت سیستم گیرنده از اهمیت بالایی برخوردار است و از بروز این خطا جلوگیری می کند.

به طور کلی بهترین راه حل برای رفع خطای Inactive Certificate جایگزینی گواهی SSL فعلی با گواهی جدید و معتبر است. در این بین، بررسی اینکه آیا زمان سیستم کلاینت با سرور همگام است یا خیر بسیار مهم است. همچنین بررسی زمان شروع اعتبار بسیار مهم است و هنگام خرید SSL باید مورد توجه قرار گیرد. اطلاع از مجوزهای جدید نیز کاملا ضروری به نظر می رسد.

خطای سوم: طول عمر مجوز بیش از 398 روز است (طول عمر گواهی بیشتر از 398 روز)

اخیراً، انجمن CA/B تصمیم گرفته است که طول عمر همه گواهی‌های صادر شده جدید را به 398 روز محدود کند تا از یک محیط وب کاربر ایمن اطمینان حاصل کند. بنابراین اکنون مجوزهای صادر شده برای بیش از 398 روز توسط مرورگرهای فایرفاکس، کروم، موزیلا و … رد می شوند. برای رفع این خطا می توانید خرید کنید sslمجوزی با مدت اعتبار کمتر از 398 روز انتخاب کنید. همچنین می‌توانید گواهی‌های خود را مدیریت کنید و با استفاده از مدیر گواهی، تاریخ انقضای مجوز را کنترل کنید.

گواهی ssl

خطای چهارم: بدون نام میزبان (نام میزبان موجود نیست)

اگر نام میزبان وب سایت را مشخص نکنید با این خطا مواجه می شوید. در واقع، مرورگر عملکرد خود را برای جلوگیری از حملات سرور بررسی می کند و نام میزبان وب سایت را با لیست نام های میزبان موجود مطابقت می دهد. اگر مطابقت نداشته باشد، گواهی رد می شود و اتصال مسدود می شود. برای حل این مشکل می توانید از یک مجوز در چندین وب سایت یا زیر دامنه استفاده کنید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که نام دامنه همه وب سایت ها تحت پوشش مجوز هستند و SAN را دریافت کنید.

خطای پنجم: زنجیره گواهی نامعتبر یا ناقص در گواهینامه ssl

این خطا در صورتی رخ می دهد که مرورگر یک زنجیره اعتماد معتبر بین گواهی ها ایجاد نکند. هر مرورگر روی حفظ مجوزهای ریشه قابل اعتماد کار می کند. همچنین پس از دریافت گواهی از سرور، گواهی های وب سایت شما را بررسی می کند. اگر زنجیره اعتماد SSL ایجاد شود، صحت مجوزهای صادر شده تأیید می شود، در غیر این صورت خطایی رخ می دهد. برای رفع این خطا در پیکربندی وب سرور خود، توجه داشته باشید که مجوزها را بازگردانید و تمام گواهی های سرور خود را گسترش دهید.

خطای ششم: باطل شدن مجوز (گواهی ابطال شده)

اگر مجوزها و گواهینامه های سایت شما باطل شوند، خطای لغو مجوز رخ می دهد. این خطا زمانی رخ می دهد که گواهینامه ها و مجوزهای باطل شده در CRL فهرست شده باشند. هنگام بارگذاری سایت، مرورگر لیست گواهی های باطل شده را بررسی می کند و در صورت وجود مجوزهای زنجیره ای آنها را رد می کند.

هر مرورگر مکانیزم متفاوتی دارد و از آن برای تایید وضعیت ابطال گواهی استفاده می کند. برای بررسی اینکه آیا مجوز CRL لغو شده است یا خیر، باید به صورت دوره ای درخواست شود و از پروتکل وضعیت گواهی آنلاین یا OCSP استفاده شود. همچنین برای رفع این مشکل جایگزینی لایسنس جدید با لایسنس قدیمی می تواند موثر باشد. استفاده از ابزارهای نظارت بر گواهی ssl نیز توصیه می شود.

خطای هفتم: مرجع صدور مجوز غیرقابل اعتماد ( مرجع صدور گواهینامه غیر قابل اعتماد)

اگر مجوز شما توسط مرورگر بررسی شود و در لیست مجوزهای معتبر نباشد، این خطا رخ می دهد. همچنین اگر یک SSL Chain of Trust ایجاد شود و گوگل نتواند یک ریشه محلی و قابل اعتماد پیدا کند، این خطا رخ می دهد. برای رفع این خطا، اگر قصد خرید ssl را دارید، لایسنس را به صورت دستی به لیست مورد اعتماد مرورگر اضافه کنید و خرید خود را از یک فروشگاه معتبر انجام دهید.

خطای 8: امضا با الگوریتمی که ایمن نیست (الگوریتم امضای ناامن)

اگر مجوزهای ssl توسط وب سرور بازیابی شوند و از الگوریتم های هش قدیمی استفاده شود، قدرت امنیتی لایسنس کاهش می یابد و این خطا رخ می دهد. برای حل این مشکل می توانید گواهی SSL خود را از یک مرجع معتبر دریافت کنید.

خطای نهم: عدم دقت و شفافیت اطلاعات در مجوز

شفافیت مجوز مکانیزمی است که امکان شناسایی SSL مخرب و مقامات صادرکننده آن را فراهم می کند. هنگامی که مشتری متصل می شود، گزارش شفافیت مجوز یا SCT ارائه می شود. اگر این مجوز وجود نداشته باشد یا نادرست باشد، یک خطای امضای الگوریتم ناامن رخ خواهد داد. راه حل این مشکل خرید SSL از یک مرجع معتبر است.

اشتباه دهم: گم کردن کلید خصوصی

خرید ssl مستلزم ارسال CSR و ایجاد CSR نیازمند یک کلید خصوصی است. کلید خصوصی به همان گواهی امنیتی اختصاص داده شده است و باید در جایی ذخیره شود. در غیر این صورت، گواهی SSL باید دوباره صادر شود. بنابراین اطلاعات گواهینامه ssl را ذخیره کنید و آنها را به خوبی نگهداری کنید. نمونه هایی از پیام های خطای رایج ssl عبارتند از:

  • خطای مقدار برچسب بد هنگام نصب
  • خطای گم شدن کلید خصوصی در حین نصب
  • حذف گواهی پس از وارد کردن آن به IIS
  • سایت هنگام باز کردن در حالت https بارگیری نمی شود

خرید ssl

حرف پایانی

در این مقاله، خطاهای رایج در گواهی ssl برای حل هر کدام راه حل هایی را بررسی و به شما معرفی کردیم. در پایان پیشنهاد می کنیم با مراجعه به یک هاست معتبر خریدی مطمئن داشته باشید و احتمال خطا در هنگام خرید را به حداقل برسانید. خرید SSL از پارس پک می تواند یکی از بهترین انتخاب های شما باشد.

بدون شک گواهی SSL کاربردهای گسترده ای دارد و به ارتقای امنیت سایت شما کمک می کند. همچنین بر روی سرور نصب می شود و اتصال ایمن و مطمئن به وب سرویس و مرورگر را فراهم می کند. این گواهی از اطلاعات شخصی و محرمانه محافظت می کند و احتمال نفوذ هکرها به سایت را به حداقل می رساند.

سوالات متداول

1) چه زمانی ممکن است خطاهای گواهی ssl رخ دهد؟

ممکن است هنگام دانلود، نصب و تست این گواهی با خطاهای مختلفی مواجه شوید.

2) چرا اکثر خطاهای ssl رخ می دهد؟

شایع ترین دلیل این خطاها این است که مجوز ssl شما منقضی شده است.

3) آیا راه حل دائمی رفع خطای Expired Certificate تمدید مجوز است؟

نه، زمان و تاریخ سیستم شما ممکن است اشتباه باشد.

4) گواهی SSL چیست؟

گواهی SSL (Secure Sockets Layer) یا گواهی امنیتی SSL یک فرآیند امنیتی است که برای ایمن سازی ارتباط بین کاربر و وب سایت ایجاد می شود.

/ انتهای گزارش

این مقاله تنها جنبه تبلیغاتی دارد و تیرازیس فایل هیچ گونه مسئولیتی در رابطه با آن نمی پذیرد.