خالق ChatGPT: فاصله زیادی با عصر “هوش مصنوعی خزنده” نداریم.


در حالی که هوش مصنوعی با سرعت رعد و برق در حال پیشرفت است، نگرانی ها در مورد استفاده نامناسب از این فناوری به اوج خود رسیده است. در بین سام آلتمنمدیر عامل OpenAI و خالق چت ربات محبوب ChatGPT، سعی کرده با اشاره به مزایای هوش مصنوعی برای افزایش بهره وری انسان، نگرانی ها را برطرف کند. وی ضمن تاکید بر مزایای هوش مصنوعی، می گوید که عجله برای استفاده گسترده از ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT می تواند خطرناک باشد و از نظر بهره وری نتیجه معکوس داشته باشد.

سام آلتمن می گوید که ما با عصر ابزارهای هوش مصنوعی که به طور بالقوه ترسناک هستند فاصله زیادی نداریم. مدیر عامل OpenAI از سازمان ها خواسته است تا قوانین هوش مصنوعی را برای درک چگونگی استفاده از این ابزارهای جدید ایجاد کنند.

به گفته نیووین، سم آلتمن معتقد است که جهان به سرعت با ابزارهای هوش مصنوعی سازگار خواهد شد. اما اگر سرعت انطباق بیش از حد سریع باشد، تجربه ارائه شده توسط این ابزارها ترسناک خواهد بود: “جامعه برای انطباق با چیزی بزرگ به زمان نیاز دارد.” آلتمن به برخی از مشکلات حوزه هوش مصنوعی اشاره کرد که باید قبل از استفاده گسترده از ابزارهای مبتنی بر این فناوری حل شود.

یکی از این مشکلات رفتار مغرضانه ChatGPT است. کاربران اسکرین شات هایی از مکالمات ChatGPT در شبکه های اجتماعی منتشر کرده اند. این چت بات گاهی در برابر برخی ایدئولوژی های سیاسی موضع می گیرد. الون ماسک او یکی از چهره های برجسته ای است که از وجود “سوگیری لیبرال” در ChatGPT انتقاد کرد.

مدیر عامل OpenAI می گوید: «ما نمی خواهیم ChatGPT به طور پیش فرض از سیاست های مختلف پشتیبانی یا مخالفت کند. با این حال، اگر به دنبال هر یک هستید، باید به آن دسترسی داشته باشید. در حال حاضر روی این موضوع کار می کنیم.»

آلتمن اعتراف کرده است که ابزارهای هوش مصنوعی امروزی تا حدودی ناقص هستند. اما لازم بود همین الان این ابزارها در دسترس مردم قرار گیرد تا با استفاده از ورودی های کافی و تلاش های مکرر بتوان ابزارها را اصلاح کرد.