حواشی یک حمله سایبری؛ وجود مزرعه ماینینگ ارز دیجیتال در دانشگاه امام صادق(ع).


در بخشی از این نامه درباره موضوع «رفع مشکلات مربوط به مزرعه ماینینگ ارزهای دیجیتال» آمده است که مجوز ایجاد ماینینگ ارز دیجیتال در تاریخ 14/11/1399 از سازمان صمت خراسان رضوی اخذ شده است و در ادامه موضوع مهر و موم این پلتفرم ماینینگ ارز دیجیتال ذکر شده است. و با اشاره به سودآوری استخراج ارزهای دیجیتال، درخواست رفع این محدودیت اعلام شده است. متن نامه به شرح زیر است:

وی ادامه داد: با توجه به مشکلات ناشی از تولید برق در کشور، محدودیت‌هایی برای ماینرهای ارز دیجیتال از جمله موسسه اعتباری دانشگاه ایجاد شده است و در برخی موارد، مسئولان استانی بدون توجه به مجوزهای اخذ شده، اقدام به پلمپ مزارع استخراج ارز دیجیتال کرده‌اند. بعداً در تاریخ 1400/7/19/ دادگاه استان حکم پلمب فک را داده است اما هنوز اختلافات با شرکت برق حل نشده است که باید هر چه سریعتر پیگیری و رفع شود.

علاوه بر این موضوع که چرا در دانشگاه امام صادق (ع) نیاز به مزرعه معدنی وجود دارد، این موضوع نیز جای سوال دارد که چرا مزرعه معدنی این دانشگاه در شرایطی که برق رسانی به آن و قوانین مربوط به آن مشکل دارد پلمب شود. به معدن. همچنین یک ارز رمزنگاری شده در کشور وجود دارد که در برخی از نقاط آن به موضوع تامین انرژی لازم برای استخراج ارز دیجیتال پرداخته شده است.

بر اساس آیین نامه ماینینگ ارزهای دیجیتال که مهرماه امسال به تصویب وزارت امنیت و در آبان ماه ابلاغ شد، قوانین تنبیهی برای ماینرهایی که در زمینه برق رسانی به ماینرهای خود مرتکب تخلف می شوند، در نظر گرفته شده است.

در ماده ۸ این آیین‌نامه آمده است: «شرکت‌های تابعه و تابعه دو وزارتخانه نیرو و نفت موظفند میزان مصرف برق و گاز مراکز ماینینگ ارزهای دیجیتال را به‌ویژه در زمان محدودیت‌های شبکه برق اندازه‌گیری کنند. در صورت عدم رعایت محدودیت های شبکه، برق و گاز این واحدها را قطع کنید. متن کامل این آیین نامه را می توانید اینجا ببینید.

با توجه به متن نامه منتسب به دانشگاه امام صادق(ع)، به نظر می رسد این محدودیت ها در مورد مزرعه معدنی این دانشگاه اعمال نشده است و با وجود اینکه مسئولان استانی اقدام به پلمب این مزرعه کرده اند، دادگاه استان دستوری صادر کرده است. آن را مهر و موم کنید

این در حالی است که می دانیم بسیاری از مزارع ماینینگ ارز دیجیتال در کشور به دلیل مشکلات تامین انرژی و محدودیت های کشور در تامین برق و گاز تعطیل شده اند و مهمتر از آن بسیاری از مردم در نقاط مختلف کشور از کمبود انرژی رنج می برند. قطعی گاز و برق. روبرو هستند

همه این مسائل باعث ایجاد انتقادات و مواضع منفی نسبت به دانشگاه امام صادق(ع) شده است و انتظار می رود این دانشگاه و مسئولان مربوطه پاسخگوی این مسائل باشند. اما تاکنون واکنشی نسبت به این اتفاقات نشان نداده اند.