حمله کارشناسان هوش مصنوعی به مدیر عامل OpenAI: ادعاهای او بی معنی و گمراه کننده است


سام آلتمنمدیر عامل OpenAI، در بیانیه ای جدید نحوه استفاده از هوش عمومی مصنوعی (AGI) را توضیح داد. هوش مصنوعی انسان نما معروف است آلتمن می گوید که با فرا رسیدن عصر AGI، سیستم های هوش مصنوعی قادر خواهند بود در همان سطح یا حتی فراتر از هوش انسانی عمل کنند. آلتمن در بیانیه خود گفت که OpenAI در تلاش است تا با هوش مصنوعی جامع به همه انسان ها کمک کند.

در ماه های اخیر، OpenAI به دلیل انتشار عمومی سرویس ChatGPT توجه زیادی را به خود جلب کرده است. ChatGPT یک ابزار همه کاره مبتنی بر هوش مصنوعی است که محبوبیت فوق العاده ای یافته و امروزه تعداد زیادی کاربر در سراسر جهان دارد.

ChatGPT با استفاده از مدل زبان GPT توسعه یافته است و به هر سوالی پاسخ می دهد. این ویژگی باعث شده برخی از کاربران فکر کنند که ChatGPT آگاهانه است و شخصیت مستقلی دارد. اما حقیقت این است که ChatGPT به سادگی جملاتی را بر اساس آنچه در وب دیده است کنار هم قرار می دهد.

مدل های زبانی راه درازی برای ارائه عملکردی همتراز با هوش انسانی در پیش دارند. در این زمینه تعدادی از کارشناسان حوزه هوش مصنوعی گفته جدید سام آلتمن را بی معنی و گمراه کننده دانسته اند.

کارشناسان می گویند که حتی AGI یک اصطلاح مبهم است که از قلمرو علمی تخیلی گرفته شده است. به گفته آنها، AGI به چیزی اطلاق می شود که هنوز ایجاد نشده است. دانشمندان هنوز به تعریف مشترکی از هوش مصنوعی دست پیدا نکرده اند.

نوح جیانسیراکسااستاد ریاضیات دانشگاه بنتلی می‌گوید: «اصطلاح AGI آنقدر پربار است که گمراه‌کننده است که آن را چیزی واقعی با معنای واقعی بدانیم. AGI یک مفهوم علمی نیست. بلکه یک ترفند بازاریابی علمی تخیلی محسوب می شود. هوش مصنوعی به طور مداوم در حال بهبود است. بنابراین، برای تبدیل شدن آن به هوش مصنوعی جامع، لحظه جادویی را شاهد نیستیم.»

بر اساس گزارش آینده پژوهی، امیلی بندراستاد زبان شناسی دانشگاه واشنگتن در توئیتی جملاتی را که سام آلتمن در بیانیه خود به کار برد، تحلیل کرد: “این جمله در نگاه اول گیج کننده است. آنها فکر می کنند که واقعاً در کار توسعه هوش مصنوعی هستند و اینکه آنها در موقعیتی هستند که تصمیم می‌گیرند چه چیزی به نفع همه انسان‌ها باشد.»

بندر سام آلتمن را متهم کرده است که هنگام صحبت در مورد هوش مصنوعی مرتکب «حیله‌های لفاظی» شده است. به گزارش بندر، آلتمن در ابتدا از هوش مصنوعی به عنوان یک سیستم فرضی یاد می کند. اما در ادامه بیانیه می گوید این سیستم چیزی است که پتانسیل دارد.