حقایق تکان دهنده حرفه دندانپزشکی


دندانپزشکی زیبایی در سال های اخیر به طور فزاینده ای محبوب شده است و باعث شده است که قیمت درمان های زیبایی دندان در شمال اروپا و آمریکا بسیار بالا باشد. بنابراین افرادی که می خواهند هزینه کمتری برای درمان های زیبایی خود بپردازند به مراکز دندانپزشکی در لهستان، مجارستان، ترکیه و برزیل مراجعه می کنند. بیشتر سفرهای مراجعه کنندگان به مراکز دندانپزشکی این کشورها به دلیل درمان زیبایی اصلاح لبخند معروف به لبخند هالیوودی است. در این روش تهاجمی معمولاً دندان های طبیعی فرد به طور کامل ساییده می شوند تا لایه ای بسیار نازک باقی بماند و سپس از روکش های چینی (گاهی سرامیکی و کامپوزیت) روی دندان ها استفاده می کنند.

این یک روش بسیار محبوب است و می توان از آن برای اصلاح دندان های کج، کج و تغییر شکل استفاده کرد. این روش زیبایی در انگلستان حدود 10000 پوند هزینه دارد. اما در مقایسه با ترکیه، روکش های دندان بین 3000 تا 6000 پوند فروخته می شود. معمولا وبلاگ نویس ها و اینفلوئنسرها تبلیغات زیادی برای این کلینیک های زیبایی در شبکه های اجتماعی انجام می دهند که پول زیادی هم به جیب این مراکز دندانپزشکی می ریزند.

اما جنبه ترسناک گردشگری دندان این است که طبق گزارش‌ها به بسیاری از افراد بدون رضایت آنها روکش دندان فروخته می‌شود. در این روش تهاجمی قسمت بزرگی از دندان (۷۵%) تراشیده می شود تا چیزی شبیه ناخن کوچک از دندان باقی مانده باقی بماند و سپس از روکش برای پوشاندن دندان استفاده می شود. گاهی بیماران با درد شدید همراه با آبسه و لثه ملتهب از کلینیک های دندانپزشکی خارج می شوند، زیرا اغلب دندان های سالم آنها با این روش تهاجمی تراشیده شده است. معمولاً بیماران در دراز مدت به درمان‌های گران‌تری از جمله برداشتن عصب نیاز دارند.

بسیاری از این کلینیک ها اغلب از دادن رسید یا فرم پر کردن دندان بیماران خودداری می کنند. بسیاری از این مراکز درمانی فقط پول نقد می پذیرند و زمانی که بیمار از درمان راضی نباشد، پس گرفتن پول خود به طرز وحشتناکی دشوار است.

برخی از دندانپزشکان با انجام درمان های غیر ضروری درآمد کسب می کنند