حتی کارمندان اپل هم از سیری متنفرند!


آژانس خبری اطلاعات به نقل از منابع آگاه در گزارشی اختصاصی می نویسد که اپل روی دستیار صوتی تیم می کند سیری و هوش مصنوعی در شرایط نسبتاً پرتنشی کار می کند. بر اساس ادعای این نشریه، «ناکارآمدی سازمانی و عدم جاه طلبی» باعث شده است که تلاش اپل برای بهبود سیری و فناوری به کار رفته در این دستیار صوتی به نتیجه خاصی ختم نشود.

ناکارآمدی که اطلاعات از آن صحبت می کند باعث شده تا اپل از رقبای خود در زمینه هوش مصنوعی مانند OpenAI، مایکروسافت و گوگل عقب هستند. در پاسخ به این شرایط تعدادی از کارمندان اپل آینده این شرکت را زیر سوال برده اند.

گزارش اطلاعات جدید بر اساس مصاحبه با بیش از 30 کارمند سابق اپل که روی پروژه های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین کار می کردند، نوشته شده است. در اوایل ماه جاری، نیویورک تایمز در گزارش دیگری به پایگاه داده قدیمی سیری و مشکلات اپل در بهبود این دستیار صوتی اشاره کرد.

یکی از مشکلات بزرگی که تیم سیری با آن دست و پنجه نرم می کند، حفظ کارمندان این بخش است. منابع آگاه می گویند سه تن از مهندسان پروژه سیری اپل را ترک کرده و به گوگل پیوسته اند. این سه مهندس که در سال 2019 به دنبال خرید استارت آپ Laserlike به اپل پیوستند، معتقد بودند که گوگل شرکت بهتری برای پروژه های هوش مصنوعی است. ظاهرا ساندار پیچایمدیر عامل شخصاً از آنها خواسته است که توسط گوگل استخدام شوند. از سوی دیگر تیم کوکمدیر عامل اپل، سعی کرد آنها را حفظ کند اما در نهایت شکست خورد.

اطلاعات می گوید کارمندان اپل دستیار صوتی سیری را جدی نمی گیرند و دید مثبتی به این سرویس ندارند. در مقطعی، تیمی که روی هدست واقعیت ترکیبی Reality Pro کار می‌کرد، آنقدر از سیری ناراضی بودند که می‌خواستند «راه‌های جایگزین» برای کنترل هدست از طریق دستورات صوتی ایجاد کنند.

به گفته منابع آگاه، مدیران ارشد اپل رویکرد محتاطانه ای نسبت به سیری دارند، زیرا نگران این هستند که دستیار صوتی در پاسخ های خود اشتباه کند. ChatGPT قبلاً بارها چنین اشتباهاتی مرتکب شده است، اما اپل شرکتی بسیار بزرگتر از OpenAI است و اشتباه سیری می تواند برای کوپرتینویی ها بسیار مشکل ساز باشد.

ظاهراً کارمندان اپل «تردید» دارند که این شرکت بتواند سرویسی در مقیاس ChatGPT را با سیری در دسترس مخاطبان قرار دهد.