جمعی از فعالان فناوری اطلاعات: با وضعیت اینترنت واژه هایی مانند پیشرفت داخلی، فناوری بومی و توسعه دانش بنیان نمکی بر زخم است.


فعالان عرصه فناوری اطلاعات مقیم ایران اعتراض و نارضایتی خود از اختلالات اینترنت را در نامه ای سرگشاده و بدون مخاطب منتشر کردند زیرا: مدت هاست که بستری برای مطالبات موثر وجود ندارد.

در این نامه که تاکنون به امضای بیش از 200 نفر رسیده و همچنان در حال امضای آن است، با تشریح وضعیت اینترنت در ماه های اخیر، خواستار رفع فیلترینگ، رفع محدودیت ها و ارائه اینترنت با کیفیت شده است. دسترسی، نه تنها برای بخش فناوری اطلاعات. بلکه برای همه طبقات مردم ایران شد.

متن کامل این نامه را در ادامه بخوانید:

فیلترینگ و تحریم های گسترده کار در حوزه فناوری اطلاعات (IT) در ایران را با مشکلات زیادی مواجه کرده است. در پنج ماه گذشته شاهد اعمال محدودیت ها و اختلالات شدید و متنوع بوده ایم. چنین تصمیماتی مانند بسیاری از سیاست های بخشنامه ای دیگر دور از دانش و منطق و بدون در نظر گرفتن مزایای استفاده از اینترنت در زمینه های اقتصادی، آموزشی، درمانی و … بوده و گریبان تک تک ما را گرفته است.

این اغتشاشات گسترده به بهانه ایجاد محدودیت در چندین پلتفرم شبکه های اجتماعی اجرا شده است، اما اثرات منفی آن بسیار گسترده تر از محدود کردن اینستاگرام، تلگرام و … است و مشخص نیست کدام یک از مشکلات کشور اجرا و دنبال خواهد شد. بالا این در حالی است که هیچ نهاد و سازمانی در این شرایط خود را مسئول اتلاف وقت و هزینه های مردم نمی داند.

این اتلاف وقت و هزینه برای فعالان فناوری اطلاعات دو برابر است. چرا که هر روز و هر ساعت با وضعیت نابسامان شبکه اینترنت کشور دست و پنجه نرم می کنند و نشان دادن قدرت دولت با الفاظی چون پیشرفت داخلی، فناوری بومی و توسعه شرکت های دانش بنیان نه تنها این مشکلات را دوا نمی کند. ، اما مرور و یادآوری آنها بسیار مضحک است. حسرت و نمک بر این زخم.

این اختلالات نه تنها باعث ایجاد مشکلات روزانه و جدی برای کارگران برای انجام صحیح و به موقع وظایف خود شده است، بلکه بار روانی ناشی از برخورد روزانه با این کمبودها – انجام ساده ترین کارها – باعث عصبانیت درونی هر فرد شده است. تشدید شده است و مشخص است که این خشم انباشته ناگزیر در آینده ای نزدیک به اشکال مختلف ظاهر خواهد شد. بسیاری از مدیران، متخصصان و کارشناسان توانمند حوزه فناوری اطلاعات در این سال ها مهاجرت کرده اند و ادامه روند پنج ماهه اخیر می تواند باعث افزایش بی سابقه مهاجرت افراد شود.

ما به عنوان جمعی از مردم اکوسیستم فناوری اطلاعات ایران به فیلترینگ بی اساس و کاهش محسوس سرعت و پهنای باند اینترنت اعتراض کرده و خواستار رفع فیلترینگ، رفع محدودیت ها و دسترسی به اینترنت با کیفیت نه تنها برای بخش فناوری اطلاعات، بلکه برای ما همه از طبقات مردم ایران هستیم.

ما نیز مانند سایر شهروندانی که در هزاره سوم زندگی می کنند به اینترنت رایگان نیاز داریم و مخالف اینترنت طبقاتی و ارائه اینترنت بدون فیلتر برای گروه خاصی از جامعه هستیم – حتی اگر گروه خودمان باشیم.

قاعده این بود که در این نامه به نهادهای مرتبط مانند شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداختیم. اما از آنجایی که مدت هاست بستری برای مطالبات موثر وجود ندارد، به نوشتن نامه ای سرگشاده بدون مخاطب برای اعلام نظر و اعتراض نسبت به وضعیت اینترنت کشور بسنده می کنیم.