جمعیت چین برای اولین بار در 60 سال گذشته کاهش یافت


بر اساس گزارش اداره ملی آمار چین، جمعیت این کشور در سال 2022 برای اولین بار پس از چند دهه کاهش خواهد یافت. این تغییر نشان دهنده یک بحران جمعیتی قریب الوقوع است که علیرغم تلاش های گسترده دولت برای معکوس کردن آن، می تواند پیامدهای گسترده ای برای پکن داشته باشد.

حقایق کلیدی

  • بر اساس آمار اداره ملی آمار چین، این کشور در پایان سال 2022 دارای 1.41175 میلیارد نفر جمعیت بوده که نسبت به سال گذشته 850 هزار نفر کاهش داشته است.
  • بر اساس گزارش این اداره کل در سال 1391 9.56 ولادت و 10.4 فوت به ثبت رسیده است.
  • نرخ زاد و ولد این کشور در سال 2022 به 6.77 تولد در هر هزار نفر کاهش یافته است که این رقم در سال گذشته 7.52 تولد بوده است و کمترین میزان تولد از زمان ثبت آمار در 70 سال گذشته است.
  • سال گذشته، تعداد مرگ و میر پکن به بالاترین حد خود از اواسط دهه 1970 رسید، یعنی 7.37 مرگ به ازای هر 1000 نفر. این رقم در سال گذشته 7.18 مرگ به ازای هر هزار نفر بوده است.
  • این آمار فقط سرزمین اصلی چین را شامل می شود و ساکنان خارجی این کشور را شامل نمی شود. بر اساس این داده ها، این اولین بار از اوایل دهه 1960 است که جمعیت چین کاهش می یابد. در دهه 1960، یک سری سیاست های اقتصادی فاجعه بار به نام جهش بزرگ به جلو در چین اجرا شد. این سیاست ها که توسط رهبر وقت کشور، مائو تسه تونگ اجرا شد، منجر به بزرگترین قحطی در جهان مدرن شد.
  • طی سه سال گذشته، چین تعداد بسیار کمی از مرگ و میر ناشی از کووید-19 را گزارش کرده است و پکن متهم به دستکاری آمار در این زمینه شده است. اما مقامات این کشور مدعی هستند که استرس ناشی از این بیماری باعث کاهش ازدواج و تولد در این کشور شده است.

جمعیت در حال کاهش است

به گزارش فوربس، داده های جمعیتی چین نشان دهنده آغاز یک دوره تاریخی و طولانی مدت کاهش جمعیت در این کشور است. البته این کاهش جمعیت دور از انتظار نیست و در سال های اخیر نرخ زاد و ولد در چین رو به کاهش بوده است.

با وجود سیاست های قوی دولت چین برای تشویق مردم به بچه دار شدن، نرخ زاد و ولد در این کشور همچنان رو به کاهش است. برای سال‌ها، مقامات چینی به طور فزاینده‌ای نگران چالش‌های اقتصادی و اجتماعی ناشی از پیری جمعیت و کاهش نیروی کار بوده‌اند. زیرا نیروی کار کلید اصلی موفقیت این کشور به عنوان یک قدرت بزرگ جهانی است.

گسترش دسترسی به درمان های باروری، قطع دسترسی به خدمات سقط جنین و لغو سیاست تک فرزندی که زوج ها را از داشتن بیش از یک فرزند در بیشتر شرایط منع می کند، از جمله سیاست های دولت چین برای افزایش نرخ زاد و ولد در این کشور بوده است. . پکن بعداً دوباره سیاست خود را تغییر داد و تعداد فرزندان مجاز به هر زوج متاهل را از 2 به 3 افزایش داد تا نرخ زاد و ولد را افزایش دهد.

اجرای چند دهه سیاست تک فرزندی و تعیین مجازات های سنگین برای عدم رعایت آن در کنار افزایش هزینه های زندگی و تغییر نگرش مردم، کاهش چشمگیر جمعیت در این کشور را به دنبال داشته است. همین موضوع باعث شده تا سیاست های دولت در زمینه افزایش جمعیت تا حد زیادی با شکست مواجه شود.

محدودیت های مربوط به سیاست های صفر کووید نیز از جمله اقداماتی بود که کاهش جمعیت در چین را تسریع کرد. بر اساس گزارش فایننشال تایمز، به گفته کانگ یی، مدیر اداره ملی آمار، تعداد زنان در سن باروری در این کشور نیز کاهش یافته و در سال 2022 به 4 میلیون نفر کاهش خواهد یافت.

پیش بینی آینده

بر اساس برآوردهای سازمان ملل، هند با بیش از 1.4 میلیارد نفر در سال جاری از چین پیشی گرفته و پرجمعیت ترین کشور جهان خواهد شد. جمعیت چین و هند چهار برابر ایالات متحده است و ایالات متحده سومین کشور پرجمعیت جهان است.

بر اساس مدل های سازمان ملل، انتظار می رود جمعیت چین در این قرن به شدت کاهش یابد و تا سال 2100 به نصف اندازه فعلی خود برسد. با این حال، مدل ها پیش بینی می کنند که این کشور پس از هند پرجمعیت ترین کشور جهان باقی بماند.

حقیقت جالب

پیامدهای اجرای سیاست تک فرزندی در سه دهه و نیم بسیار فراتر از کاهش نرخ زاد و ولد است. این سیاست همچنین به دنبال عدم تعادل جنسیتی بود و باعث شد که جمعیت مردان این کشور دچار انحراف قابل توجهی شوند. این موضوع توسط مارا هویستندال در مستند انتخاب غیرطبیعی به تصویر کشیده شده است.

محدودیت های تک فرزندی در چین با ترجیحات فرهنگی مردم این کشور برای داشتن فرزند پسر آمیخته شده است. این موضوع در کنار امکان انجام آزمایشات قبل از تولد برای تعیین جنسیت و سقط جنین انتخابی از دلایلی بود که منجر به افزایش جمعیت مردان در چین شد. طبق آمار اداره ملی آمار چین، جمعیت مردان این کشور در سال 2022، 105 مرد به ازای هر 100 زن بوده است.