جلسه بزرگ تسلا هزاران نگرانی ایمنی را در مورد خودروهای این شرکت آشکار کرد


یکی از کارکنان تسلا حدود 23000 فایل و اسناد داخلی این شرکت را در اختیار نشریه آلمانی Handelsblatt قرار داده است که شامل اطلاعات شخصی بیش از 100000 کارمند فعلی و سابق تسلا و همچنین هزاران گزارش در مورد مشکلات سیستم های پیشرفته کمک راننده، Auto می باشد. خلبان و سیستم رانندگی کاملاً خودکار این شرکت.

اولین شکایت در لیست اطلاعات فاش شده تسلا به سال 2015 و آخرین پرونده به مارس 2022 برمی گردد. بیشتر شکایات توسط مشتریان آمریکایی این خودروساز مطرح شده است. اگرچه مشکلات مشتریان اروپایی و آسیایی نیز در این اسناد وجود دارد.

در اسناد فاش شده تسلا، بیش از 2400 مورد حاکی از مشکلات ناگهانی مربوط به شتاب ناخواسته است. اگرچه Auto Pilot و FSD در چند سال گذشته در سرفصل اخبار بوده‌اند، اما در اواسط دهه 2010 گزارش‌های متعددی از خودروهای خود شتاب‌گیر تسلا مشاهده شد که 232 مورد از آن‌ها شامل مشتریانی در ایالات متحده بود. در مواردی مانند این، اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه هیچ مدرکی دال بر مشکل سخت افزاری یا نرم افزاری پیدا نکرد و خطای راننده را مقصر دانست.

بیش از 1500 شکایت مربوط به ترمزگیری شامل 139 مورد ترمز فانتوم و 383 مورد توقف عملکرد این سیستم در رابطه با خودروهای تسلا مطرح شده است. اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه در فوریه 2022 پس از دریافت صدها شکایت که پس از مقاله واشنگتن پست ثبت شده بود، تحقیقات ایمنی را در مورد مشکل ترمز فانتوم تسلا آغاز کرد. البته این مشکل همچنان وجود دارد و پس از اینکه تسلا برنامه بتای FSD خود را در اختیار تمامی دارندگان خودروهای این شرکت قرار داد، تنها در یک روز هشت گزارش تصادف دریافت کرد.

به گفته Handelsblatt، بیش از 1000 تصادف مربوط به مشکلات ترمز و بیش از 3000 مورد ورود بوده است که مشتریان تسلا نگرانی های ایمنی در مورد سیستم کمک راننده این شرکت را گزارش کرده اند. این نشریه آلمانی همچنین با صاحبان خودروهای تسلا تماس گرفت تا صحت اطلاعات را تأیید کند.

به عنوان مثال، یک دکتر از کالیفرنیا که نخواست نامش فاش شود، به Handelsblatt توضیحی درباره یک حادثه در پاییز 2021 ارائه کرد. او می خواست به پارکینگ بپیچد که ناگهان تسلا مانند یک ماشین مسابقه شتاب گرفت. این مشتری می گوید: سعی کردم ماشین را هدایت کنم اما به ستون سیمانی برخورد کردم، کیسه هوا کار نکرد و مات و مبهوت شدم.

توماس کارل سوئیسی در ژانویه 2021 از تسلا به دلیل 12 بار خرابی ترمزهای ماشینش شکایت کرد. کارل او حدود 10 سال است که مشتری دائمی بوده است، اما همانطور که مکاتبات ایمیلی با تسلا نشان می دهد، مدل SO با مشکلاتی مواجه شده است. او در یکی از گلایه هایش نوشته بود: سلام آقایان، باور می کنید دیگر اعصابم باقی نمانده است؟

طبق اعلامیه مانفرد شوناو نیز حادثه مشابهی داشت کارل تجربه در بزرگراه M14. اجتناب کنید او به Handelsblatt گفت که در 1 ژوئن 2019، در راه رفتن به جلسه ای در میشیگان بود که تسلا او ناگهان ترمز کرد. آنقدر سریع اتفاق افتاد که کمربند ایمنی پاره شد. اجتناب کنید ایستاد و بعد تقریباً متوقف شد و ماشین دیگری از پشت به او زد.

موارد تسلا شامل موارد مشابه دیگری در آلمان است. یکی از مشتریان این شرکت می گوید که تسلای او هنگام رانندگی در بزرگراه به مانعی برخورد کرده و دلیل آن ترمز اضطراری Auto Pilot بوده است.

ArsTechnica می نویسد، فراتر از شکایات مشتریان، نشت داده های تسلا همچنین نشان می دهد که این شرکت چگونه به این مسائل واکنش نشان داده است. در واقع به نظر می رسد که این برند خودرویی تعهد بسیار کمی به مشتریان خود دارد.

برای هر حادثه، نکات کلیدی بررسی فنی وجود دارد. کارمندانی که مرتباً این بررسی را ثبت می‌کنند، نشان می‌دهند که این گزارش فقط برای استفاده داخلی است. هر ورودی همچنین دارای یک یادداشت به صورت پررنگ است که فقط به صورت شفاهی به مشتری ارائه می شود.

در بخشی از این اسناد آمده است: گزارش زیر را از طریق ایمیل یا پیامک ارائه نکنید و از طریق پست صوتی برای مشتری ارسال نکنید، اطلاعات خودرو نباید بدون مجوز منتشر شود.

مشتریان Handelsblatt معتقدند که کارکنان تسلا از ارتباط کتبی اجتناب می کنند. پزشک دیگری از کالیفرنیا می گوید که تسلا هرگز برای او ایمیل ارسال نکرده و همیشه همه چیز را شفاهی ارائه کرده است.