جزئیات شاگرد بارد فاش شد، پاسخ مستقیم گوگل به چت ربات ChatGPT


گوگل در حال آزمایش ربات‌های گفتگوی جدید مبتنی بر هوش مصنوعی است که «احتمالاً بر عرضه عمومی محصول در آینده تأثیر خواهند گذاشت». یکی از این سرویس ها چت بات است که وارد موتور جستجو می شود.

گوگل، یکی از زیرمجموعه های هلدینگ آلفابت، از طریق مهندسان تجارت ابری خود روی پروژه ای به نام اطلس کار می کند که پاسخی مستقیم به ChatGPT است. ChatGPT از اواخر سال گذشته طوفان اینترنت را گرفته است.

گوگل همچنین روی ربات چت دیگری به نام Apprentice Bard کار می کند. کارمندان Google می‌توانند سؤالاتی از Apprentice Bard بپرسند و ربات چت، مانند ChatGPT، پاسخ‌های مفصلی را ارائه می‌دهد. گوگل در حال کار بر روی طراحی جدیدی برای موتور جستجو در پلتفرم های دسکتاپ است که شامل ابزار پرسش و پاسخ است.

در هفته های اخیر، رهبران گوگل از کارمندان بیشتری خواسته اند تا در مورد پروژه های هوش مصنوعی بازخورد ارائه کنند. CNBC می گوید اسناد داخلی گوگل را دیده و با منابع آشنا با پروژه های جدید این شرکت مصاحبه کرده است.

کار روی پروژه های هوش مصنوعی در حالی ادامه دارد که گوگل مدتی پیش جلسه مهمی را با روسای این شرکت برگزار کرد. در این جلسه تعدادی از کارکنان گوگل نسبت به توانایی های این شرکت در زمینه هوش مصنوعی و رقابت با ابزارهایی مانند ChatGPT ابراز نگرانی کردند. ChatGPT که توسط شرکت آمریکایی OpenAI راه اندازی شد و توسط مایکروسافت پشتیبانی می شود، در مدت کوتاهی محبوبیت قابل توجهی به دست آورد.

جف دینرئیس تیم هوش مصنوعی گوگل در یک جلسه اخیر به کارمندان گفت که اگر از چت ربات‌های هوش مصنوعی خیلی زود استفاده شود، اعتبار موتور جستجوی این شرکت به خطر می‌افتد و به همین دلیل است که گوگل «رویکرد محافظه‌کارانه‌تری نسبت به آن استارت‌آپ کوچک» در پیش گرفته است.

در همان زمان جف دین و ساندار پیچایمدیرعامل، اعلام کرد که گوگل ممکن است سرویس مشابهی را امسال در دسترس عموم قرار دهد. کسب و کار اصلی گوگل موتور جستجو است و این شرکت سال هاست که خود را به عنوان یکی از بازیگران اصلی در زمینه هوش مصنوعی نشان می دهد.

شاگرد بارد

یکی از محصولات آزمایشی جدید گوگل یک چت بات به نام Apprentice Bard است که بر اساس مدل زبان LaMDA توسعه یافته است. منابع آگاه می گویند که در نتیجه افزایش محبوبیت ChatGPT، از تیم LaMDA خواسته شده است که توسعه سرویسی را برای رقابت با این چت بات در اولویت قرار دهد.

Apprentice Bard عملکردی مشابه چت GPT دارد: کارمندان گوگل سوال مورد نظر خود را در کادر مخصوص وارد کرده و پاسخ را به صورت متنی دریافت می کنند و سپس نظر خود را در مورد پاسخ سوال به مدیران گوگل منتقل می کنند. منابع می گویند تعدادی از پاسخ های Apprentice Bard درباره رویدادهای اخیر است، ویژگی که ChatGPT در حال حاضر ندارد.

شاگرد بارد جایگزین مینا شده است. Meena یک چت بات ویژه از گوگل بود که به صورت محدود در اختیار کارمندان شرکت قرار گرفت، اما بعداً توسعه آن متوقف شد. کارمندان گوگل متوجه شده اند که پاسخ های شاگرد بارد در هفته های اخیر پیشرفته تر شده است.

در یک نمونه، یکی از کارمندان گوگل از شاگرد بارد پرسید که آیا شرکت در حال انجام دور دوم اخراج کارکنان است یا خیر. گوگل در اوایل این ماه 12000 نفر یا 6 درصد از نیروی کار خود را اخراج کرد.

شاگرد بارد پاسخ داد: “بر اساس دسترسی من به پایگاه داده، بعید است که گوگل دور دیگری از اخراج را در سال 2023 انجام دهد.” اخراج ها عموماً برای کاهش هزینه ها و تجدید ساختار شرکت انجام می شود، اما گوگل در وضعیت مالی خوبی قرار دارد. در واقع، درآمد گوگل در سال 2021 34 درصد رشد کرد و سهام این شرکت از ژانویه 2022 تا کنون 70 درصد افزایش یافته است.