جزئیات خرید خودرو در بورس از طریق کارگزاری آگاه


یک کارگزار آگاه در تمامی مراحل دریافت کد تا خرید خودرو از بورس کالا همراه شماست. این روزها خرید خودرو از بورس و اخبار پیرامون آن به پرمخاطب ترین موضوعات بازار سرمایه تبدیل شده است. این روش خرید و فروش خودرو که موافقان و مخالفان زیادی دارد، در کمتر از یک سال از اولین عرضه خود به یکی از محبوب ترین راهکارهای معاملات خودرو تبدیل شده است. رقابت تنگاتنگ قیمت ها و اخبار مربوط به عرضه های مختلف در بورس کالا، حواشی زیادی را در بازار سرمایه ایجاد کرده است.

چرا از بورس خودرو بخریم؟

خرید و فروش خودرو در کشورمان یکی از معاملاتی است که طرفداران زیادی دارد. البته این معاملات همواره با چالش های زیادی برای خریداران و فروشندگان مواجه بوده است. فعالیت قوی دلالان در این بازار و تاثیر آنها بر قیمت ها یکی از مهم ترین دلایلی است که معاملات خودرو را به سمت شرایط نوسانی سوق می دهد. علاوه بر فعالیت دلالان و بازار داغ سود آنها از شرایط موجود، تورم حاکم بر اقتصاد کشور نیز نقش بسزایی در نوسان قیمت خودرو در بازارهای مختلف داشته است. تفاوت قیمت خودرو در کارخانه و بازار و حباب قیمت اطراف این محصول نیز باعث فشار بیشتر بر خریدار می شود.

در طول سالیان متمادی راهکارهای مختلفی برای محدود کردن معاملات خودرو و کنترل این بازار ارائه شد. به عنوان مثال دولت از سیستم قرعه کشی برای خرید خودرو و محدودیت های آن برای مقابله با این مسائل و نجات بازار خودرو استفاده کرد، اما به دلیل حجم بالای درخواست ها، سیستم قرعه کشی کارآمد نبود. علاوه بر این صف های طولانی و اتلاف وقت خریداران، آنها را از موفقیت این فرآیند کاملاً ناامید کرد.

در راستای ارائه طرح های مختلف، پنج سال پیش برای اولین بار پیشنهاد استفاده از زیرساخت های بورس کالا برای معاملات خودرو ارائه شد. این طرح راهکاری مناسب برای کنترل بازار خودرو، رفع حباب قیمتی و کوتاه کردن دست دلالان از معاملات ارائه کرد. با این وجود، اجرای آن و آماده سازی بسترهای لازم برای عرضه و تحویل خودرو به خریداران، با وجود داشتن موافقان و مخالفان فراوان، تا اردیبهشت 1401 به طول انجامید.

بعد از اولین عرضه ها طولی نکشید که علاقه مندان به خرید خودرو از بورس افزایش یافتند. دلیل این مشکل مزایایی بود که این بازار به مشتریان ارائه می کرد. شفافیت بالای جزئیات هر تراکنش، تجربه یک خرید حرفه ای و بدون درز، به حداقل رساندن تاثیر نمایندگی ها بر قیمت تمام شده خودرو و … باعث شد تا هر عرضه با تقاضای بیشتری از سوی مشتریان نسبت به عرضه قبلی مواجه شود.

روند کاملا شفافی که بورس از عرضه تا تحویل خودروهای مختلف طراحی کرده است، نقش واسطه ها و تاثیر آنها بر نوسانات قیمت در بازار خودروهای مختلف را نیز کنترل کرد. بر اساس این روند، خودرو توسط عوامل غیرحرفه ای کاملا از روند قیمت گذاری خارج شده و در یک حراجی منصفانه، قیمت با توجه به تقاضای خریداران واقعی کشف می شود. علاوه بر این، این مکانیسم مشتریان را مستقیماً به تولیدکننده متصل می کند و دست سودجویان را از این معامله تا حد زیادی کوتاه می کند. یکی دیگر از جذابیت های معاملات خودرو در بورس، تفاوت قیمت نهایی معامله، نسبت به بازار آزاد است. علاوه بر تمام این مزایا، کلیه قراردادهای منعقد شده بر اساس بورس کالا شامل اقدامات جبرانی است که متحمل زیان طرفین معامله خواهد شد.

با توجه به اینکه بازار بورس کالا یکی از مهمترین نهادهای سازمان بورس و اوراق بهادار است، معاملات این بازار تحت نظارت مستمر سازمان انجام می شود. به همین دلیل احتمال تقلب در معاملات این بازار احتمالا نزدیک به صفر است و خریداران می توانند با خیال راحت در این بازار معامله کنند.

نحوه ثبت نام خودرو در بورس

متقاضیان خرید خودرو از بورس کالا می توانند با طی چند مرحله درخواست خرید خود را در سامانه های معاملاتی ثبت کنند. این مراحل به شرح زیر است:

1. دریافت کد معاملاتی بورس کالا

متقاضیان می توانند با مراجعه به شعب کارگزاری آگاه و یا به صورت آنلاین کد معاملاتی بورس کالای خود را دریافت کنند.

2. دریافت معرفی نامه افتتاح حساب پروکسی

پس از تکمیل اطلاعات کاربری در کارگزاری، افراد نامه ای مبنی بر افتتاح حساب پروکسی دریافت خواهند کرد. قبل از انجام هر معامله ای لازم است مشخصات این حساب در سامانه معاملات بورس کالای کارگزاری ثبت و تایید شود.

3. اطلاعیه انتشار را بررسی کنید

افراد می توانند پس از بررسی اعلامیه خودروی مورد علاقه خود، مبلغ پیش پرداخت اعلام شده را جهت ثبت درخواست خرید به حساب پروکسی واریز کنند. برای واریز این مبلغ لازم است شرایط روز و ساعت ذکر شده در آگهی پیشنهادی در نظر گرفته شود.

4. ثبت درخواست خرید خودرو

هر متقاضی در روز معاملاتی اعلام شده پیشنهاد خرید خود را در سامانه های آنلاین ثبت می کند.

5. تسویه حساب خودروی خریداری شده

لازم است هر فرد پس از تایید درخواست ثبت شده در پایان زمان بازار، مابقی مبلغ خودرو را به حساب پروکسی واریز نماید.

6. تعیین نمایندگی تحویل خودرو

هر خریدار می تواند نمایندگی مورد نظر خود را برای تحویل خودرو خود از درگاه های آنلاین اعلام شده انتخاب کند.

آخرین کلمه

متقاضیان با طی چند مرحله ساده می توانند خودروی مورد نظر خود را در یک معامله منصفانه و شفاف بدون قرعه کشی از بورس کالا خریداری کنند. با بررسی مزایای خرید و فروش خودرو در بورس کالا می توان آن را یکی از بهترین راهکارها برای این بازار داغ و شلوغ دانست. تحلیلگران اقتصادی استفاده از زیرساخت های بورس کالا برای معاملات خودروهای داخلی و خارجی را دلیلی برای تک نرخی شدن بازار خودرو در آینده می دانند.