جذاب یا ترسناک؟ هوش مصنوعی گوگل زبان های جدید را بدون هیچ کمکی یاد می گیرد


هوش مصنوعی گوگل به توانایی باورنکردنی دست یافته است و اکنون می تواند زبان های خارجی جدید را بدون نیاز به کمک انسان یاد بگیرد. نکته جالب و شگفت انگیز این است که غول فناوری Mountain View هنوز متوجه نشده است که هوش مصنوعی چگونه زبان های جدید را به صورت خودکار و بدون کمک یاد می گیرد.

ساندار پیچایدر مصاحبه اخیر با CBS، مدیر عامل گوگل رویکرد محتاطانه شرکتش در مورد هوش مصنوعی را توضیح داد. در چند سال گذشته، گوگل پروژه های هوش مصنوعی خود را به دلیل نگرانی های امنیتی به تعویق انداخته است. این احتیاط را به رقبا می پسندد OpenAI و مایکروسافت اجازه داده اند در برخی از زمینه های هوش مصنوعی از گوگل پیشی بگیرند.

ساندار پیچای بر اهمیت مسئولیت در توسعه هوش مصنوعی تاکید می کند. او می گوید: «همه ما باید در تمام مراحل ساخت هوش مصنوعی مسئولیت پذیر باشیم. استراتژی گوگل برای راه اندازی چت ربات بارد نمونه ای از اتخاذ این رویکرد محتاطانه است زیرا هوش مصنوعی در حال حاضر فقط برای کاربران در ایالات متحده و بریتانیا در دسترس است.

مدیر عامل گوگل می گوید که این شرکت تمایل دارد قبل از ساخت و استقرار مدل های هوش مصنوعی کارآمدتر، لایه های امنیتی قوی تری بسازد. غول جستجوی اینترنتی اولین مدل LaMDA بر روی Bard ساخته شد و به مرور زمان ویژگی‌هایی از مدل زبانی قدرتمندتر Pathways (PaLM) به آن اضافه شد. PalM از 540 میلیارد پارامتر استفاده می کند در حالی که LaMDA از 137 میلیارد پارامتر استفاده می کند.